منظر فرهنگي خانه بهادرالملك بردسير حفظ شود

كرمان - ايرنا - مدير روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان گفت: منظر فرهنگي خانه تاريخي بهادر الملك شهرستان بردسير توسط مسئولان و متوليان حفظ شود.

محمدمهدي افضلي روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: ساخت و ساز در اطراف خانه بهادرالملك در زمان مديريت سابق اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان كرمان انجام شده و دليل بروز اين مسئله در آن زمان تعيين نشدن حريم قانوني اين بناي تاريخي و سوء استفاده از آن بوده است.
وي با اشاره به اينكه خانه بهادرالملك ثبت ملي شده است افزود: نبايد به منظر فرهنگي اين بنا توسط متوليان شهرستان بردسير خدشه وارد شود.
وي ادامه داد: اخيرا برخي ارگان ها و نهادهاي ديگر تصميم به ساخت و ساز در مجاورت اين بنا كرده اند كه به منظر فرهنگي آن آسيب مي زند.
مدير روابط عمومي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري گفت: با توجه به اينكه بردسير تعداد كمي بناي تاريخي دارد، هرگونه غفلت موجب مي شود جاذبه هاي تاريخي اين شهرستان كمرنگ شود.
وي افزود: مسئولان و متوليان شهرستان بردسير نسبت به حفظ بناهاي تاريخي شهر نبايد بي تفاوت باشند و در حفظ ارزش ها و ميراث فرهنگي منطقه بكوشند.
وي بيان كرد: اخيرا حريم مصوب بناي تاريخي خانه بهادرالملك تهيه و تاييد شده و بزودي به نهادها و ارگان هاي مرتبط از قبيل شهرداري بردسير ارسال خواهد شد.
خانه تاريخي بهادرالملك بردسير مربوط به دوره قاجاريه بوده و از يك معماري خاص و ديدني برخوردار است.
اين بناي تاريخي كه هم اكنون محل استقرار اداره ميراث فرهنگي بردسير است و در مركز شهر قرار گرفته، با ساخت و سازهاي جديدي در حريم آن از جمله ساختمان بانك رسالت، ساختماني متعلق به آموزش و پرورش، بلوار جديد آيت الله طاهري و مسجد جامع شهر مواجه شده است.
شهرستان بردسير با پيشنبه تاريخي بيش از هفت هزار سال و برخورداري از آثار قديمي در 60كيلومتري غرب كرمان قرار گرفته است.
3029/7437

سرخط اخبار استان‌ها