فاز 2 پالایشگاه ستاره خلیج فارس افتتاح شد

بندرعباس - ایرنا - فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس روز پنجشنبه با حضور رییس جمهوری، وزیر نفت و جمعی دیگر از مسئولان كشوری و استان هرمزگان در بندرعباس به طور رسمی افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، با راه اندازی فار دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان تولید این پالایشگاه از 12 میلیون لیتر بنزین به 24 میلیون لیتر در روز با كیفیت یورو پنج افزایش می یابد.
تولید نفت گاز این پالایشگاه نیز از 4 میلیون لیتر به 8 میلیون لیتر در روز افزایش خواهد یافت.
هم چنین پس از یك هفته از افتتاح رسمی فاز دوم از سوی رییس جمهوری، نخستین واحد فاز سوم كه واحد تقطیر است، راه ‌اندازی خواهد شد.
در راستای دستور ویژه رییس جمهوری مبنی بر تامین مالی این پالایشگاه 290 میلیون دلار از محل صندوق توسعه ملی برای تكمیل فازهای 2و 3 پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس اختصاص یافته است.
فاز نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، 10 اردیبهشت ‎ماه سال گذشته با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری، بیژن زنگنه وزیر نفت، عباس كاظمی مدیرعامل شركت ملی پالایش و پخش فرآورده‎های نفتی ایران، سردار عبادالله عبداللهی فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و جمعی از مدیران كشوری و استانی افتتاح شد.
این پالایشگاه از زمان افتتاح فاز نخست آن از سوی رییس‌ جمهوری تاكنون 3 میلیارد و 700 میلیون لیتر بنزین،‌ یك میلیارد و 700 میلیون لیتر نفت‌ گاز، 500 میلیون لیتر گاز مایع و 9 میلیارد لیتر سایر فرآورده ها را تولید كرده است.
با بهره برداری از فاز 3 این پالایشگاه در شهریور امسال میزان تولید بنزین این پالایشگاه به 36 میلیون لیتر در روز ارتقا می یابد.
پالایشگاه ستاره خلیج ‌فارس با ظرفیت 36 میلیون لیتر در روز در قالب 3 فاز 120 هزار بشكه ‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در 25 كیلومتری غرب بندرعباس در زمینی به مساحت 700 هكتار احداث شده و هم اكنون روزانه حدود 15 میلیون دلار تنها از بابت تولید 3 فرآورده بنزین، نفت‌گاز و گاز مایع آن در كشور ارز ذخیره می شود.
9887/7408