كاهش ارزش یوان، تاكتیك جدید چین در جنگ تجاری با آمریكا

پكن - ایرنا - برای نخستین بار به دنبال درگیری های تجاری میان چین و آمریكا و واكنش بازار به این وضعیت، ارزش یوان پول ملی چین در برابر دلار به پایین ترین رقم در 6 ماه گذشته رسید اقدامی كه كارشناسان از آن به عنوان تاكتیك جدید چین در برابر آمریكا و افزایش تعاملات تجاری یاد می كنند.

به گزارش ایرنا ، ارزش یوان چین در برابر دلار آمریكا امروز پنجشنبه به 6/60 یوان در برابر هر یك دلار رسید كه این می تواند بازتابی از نگرانی های بازار و سرمایه گذاران از وسعت گرفتن جنگ تجاری دو كشور باشد.
گزارش ها نشان می دهد كه بانك مركزی چین شاخص یوان را در این هفته تا شش دهم درصد پایین آورده است كه تضعیف یوان از سوی این بانك گامی برای آمادگی كشور برای مبارزه اقتصادی و تجاری با آمریكا محسوب می شود.
شاخص یوان نشان از یك كاهش 3/4 درصدی در یك ماه گذشته دارد كه بر این اساس این پایین ترین رقم كاهش در طول چهار سال گذشته در چین به حساب می آید.
از سوی دیگر چین اعلام كرده است كه اكنون بیش از 60 كشور و منطقه در سراسر جهان برای معاملات تجاری خود از ارز یوان (پول ملی چین) استفاده می كنند.
بانك مركزی چین در اطلاعیه ای آورده است كه یوان بتدریج در حال تبدیل شدن به یك ارز بین المللی كامل است و تضعیف آن می تواند قدرت بیشتری به كشور برای تعاملات تجاری بدهد.
دو سال قبل صندوق بین المللی پول با توجه به اینكه چین دومین قدرت اقتصادی دنیا محسوب می شود تصمیم گرفت تا یوان ارز ملی این كشور را در سبد حقوق ویژه ارزهای بین المللی در كنار دلار ، یورو ، ین و پوند انگلیس قرار دهد.
این موجب شد تا استفاده از یوان كه نام دیگر آن 'رن مین بی' است بتدریج افزایش یافته و نهایتا اكنون اتحادیه اروپا 500 میلیون یورو از پول های خود را به صورت یوانی مورد مبادلات تجاری قرار دهد.
آمارهای بانك مركزی چین نشان می دهد كه تا پایان سال 2016 میلادی از یوان در بخش های مرزی چین برای مبادلات تجاری به میزان یكهزار و 490 میلیارد دلار استفاده شده است.
هم اكنون بیش از 260 هزار شركت در داخل چین برای بسیاری از مبادلات تجاری خارجی خود نیز از یوان استفاده می كنند.
بر اساس ارزش پرداخت های جهانی سهم یوان 1.85 درصد است كه بر این مبنا یوان چین ششمین ارز مهم و مورد استفاده فراوان برای معاملات در دنیاست.
اما بررسی های صندوق بین المللی پول نشان می دهد كه یوان پول ملی چین هنوز جایگاه ضعیفی در میان دیگر ارزهای دنیا دارد.
صندوق بین المللی تاكیدكرده است كه وضعیت یوان در تبادلات ارزی خارجی جهان به هیچوجه قابل قیاس با دلار آمریكا و یورو اروپا و حتی ذخیره ارزی كانادا نیست.
گزارش ها نشان می دهد كه میزان ذخیره ارزی كشورهای دیگر به یوان یا رن مین بی ( واحد پول چین ) فقط 85 میلیارد دلار است.
این در شرایطی است كه فقط از نیمی از ذخیره ارزی آنها به دلار كانادا است و اصلا قابل رقابت با یك هزار و 600 میلیارد یورو و یا پنج هزار و 100 میلیارد دلار آمریكا نیست.
با این حساب می توان به این نتیجه رسید كه یوان پول ملی چین فقط یك درصد از كل ذخیره تبادلات ارزی دنیا را به خود اختصاص می دهد .
دولت چین سعی كرده است امتیازات زیادی به دیگر كشورها بدهد با آنها سوآپ ارزی برقرار كند وام هایی با پول یوان به آنها بدهد و خلاصه به هر شكلی كشورهای دیگر را تشویق كند تا یوان خریداری كرده و ذخیره یوانی خود را افزایش داده و با این پول تجارت كنند.
این كارها هنوز نتیجه دلخواه نداشته است و گزارش ارزی كشورهای مختلف كه به صندوق بین المللی پول ارایه شده است نشان می دهد كه فعلا هیچ نوع مقایسه ای نمی توان با قدرت ارزهای برتر دنیا مانند یورو و یا دلار با یوان انجام داد.
با این وصف كارشناسان معتقدند حتی همین یك درصد هم نشان می دهد كه یوان چین بتدریج در عرصه ارزی بین المللی در حال اعتبار یافتن است.
قدرت پول ملی چین بتدریج بیشتر خواهد شد اما به نظر می رسد تا زمانی كه آزادسازی ارزی و شفافیت های بانكی چین تكمیل و مورد تایید نباشد، ارز این كشور سهم ناچیزی در ذخیره ارزی جهانی و سپرده های بانكی دیگر كشورها خواهد داشت.
آساق**231**1904**1663