۶ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۵۴
کد خبر: 82955015
۰ نفر
كانال های مرگبار

قزوین –ایرنا- هر چند آب مایه زندگی است ولی حتی استفاده نابجا از آن هم می تواند مرگبار باشد به طوری كه غرق شدن در كانال های آبیاری، هرساله چند نفر را در استان قزوین به كام مرگ می كشاند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، با آغاز فصل تابستان و افزایش دما، برخی مردم به ویژه نوجوانان و جوانان راهی سدها ، كانال ها، رودخانه ها و تاسیسات آبرسانی می شوند و عده ای از آنان جان خود را بر سر این كار می گذارند .
كانال های آبرسانی و سدها در قزوین بیشتر از سایر منابع جان مردم را تهدید می كند به طوری كه در 18 خرداد سال جاری یك پدر و پسر در شهر آبیك این استان بر اثر غرق شدگی در كانال آب جان خود را از دست دادند و در آخرین مورد نیز امروز (چهارشنبه)جسد یك مرد مجهول الهویه توسط امدادگران و نجاتگران استان از سد زیاران بیرون كشیده شد.
كاهش حوادث ناشی از غرق شدن از یك سو نیازمند فرهنگسازی و توجه مردم به توصیه های ایمنی و از سوی دیگر ایمن سازی كانال های آب و نیز سدهاست كه باید همزمان به مرحله اجرا گذاشته شوند چرا كه با با وجود توصیه هایی كه از سوی نهادهای مرتبط از جمله شركت آب منطقه ای ، نیروی انتظامی و جمعیت هلال احمر به خانواده ها در زمینه استفاده نكردن از آب سدها برای شنا می شود امام نوجوانان و جوانان زیادی به این توصیه ها توجهی نكرده و برای چند دقیقه تفریح و خوش گذرانی به كام مرگ می روند.
جمله فریب ظاهر آرام كانال ها و سدها را نخورید، بارها و بارها از سوی مسئولان استان برای هشدار عمومی به مردم تكرار شده است، چرا كه یكی از مهم ترین دلایل غرق شدن در كانال‌ها و سدهای استان به دلیل شكل و ساختار آنها است.
جوانان و نوجوانان بیشتر در معرض غرق شدگی هستند چرا كه با هربار دیدن سد و خنكی آب دوست دارند شنا كنند، اما باید متوجه عواقب چنین بی ‎توجهی‎ هایی نیز باشند ، ممنوعیت شنا در چنین مكان‎هایی كه عواقب شنا در آن‎ها گوشزد شده موجب می‎شود تا خانواده‎ها داغدارعزیزانشان شوند.
مدیر عامل شركت آب منطقه ای قزوین در این خصوص گفت : شكل و ساختار كانال‌های آب به گونه‌ای طراحی شده كه گویا در سطح كانال آب به آرامی در جریان است و شنا در آن همچون استخرهای شنا خواهد بود ولی در عمق این كانال‌ها آب با سرعت بسیار بالایی در حركت است ،این در حالی است كه سدها هم به دلیل وجود مكنده‌های مختلف در كف بسیار خطرناك هستند.
حمید پویا افزود: این ویژگی كانال‌ها و سدها در كنار عدم آگاهی افرادی كه از آن برای تفریح استفاده می‌كنند سبب شده تا احتمال بروز حادثه و غرق شدگی بسیار زیاد شود.
وی با تاكید بر پرهیز افراد از شنا در مناطق ناامن به ویژه در سدها و تاسیسات آبی استان، گفت: شنا كردن در این مكان ها ممنوع بوده و در صورت مشاهده مطابق قانون برخورد می شود.
وی ادامه داد: شركت آب منطقه ای قزوین به منظور پیشگیری از وقوع حوادث تلخ كه ناشی از بی توجهی افراد به هشدارهای داده شده در این خصوص می باشد، اقدام به نصب تابلوهای هشدار دهنده در اطراف سدها و تاسیسات آبی متعلق به این شركت كرده است.
به گفته وی شنا در این تاسیسات كه تنها برای آبرسانی طراحی و احداث شده، با خطرات جانی بسیار همراه بوده و احتمال غرق شدن در آنها بسیار بالا می باشد چرا كه لغزندگی حاشیه مخازن سدها و بندهای انحرافی و مكش جریان آب و شرایط رسوبی كف آنها، خطر مرگ را برای شناگران به همراه دارد.
پویا افزود:غرق شدگی برای شناگران در سدها و آبگیرهای موجود در اطراف شهرها و روستاها یك تهدید جدی است و بهتر است افراد هشدارها را جدی بگیرند و نسبت به تجربیات تلخ و ناگوار رخ داده در این مكان ها، بی توجه نباشند.
وی اضافه كرد: متاسفانه همه ساله افرادی به خاطر علاقه مندی به شنا در این مكان ها قربانی شرایطی شده اند كه تصور آن را هم نمی كردند چرا كه فقدان آگاهی از شرایط حاكم بر مخازن این تاسیسات ، حتی شناگران ماهر را به كام مرگ كشانده است .
پویا افزود: هر گونه قصور و بی توجهی به این هشدارها باعث به بار آمدن خسارت جانی و مالی خواهد شد و بر اساس قانون هیچ گونه مسئولیتی متوجه شركت آب منطقه ای نخواهد بود.
رئیس مركز هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشكی استان قزوین نیز گفت : یكی از معضلات استان قزوین غرق شدگی تعداد زیادی از جوانان و نوجوانان در كانال ها و تاسیسات آبرسانی است كه هر ساله چند مورد غرق شدگی در كانال آب در استان گزارش می شود كه در موارد زیادی به جان باختن افراد منجر می شود.
علی فخار سلیمانی افزود: یكی دیگر از معضلات جدید استان، غرق شدن تعدادی از شهروندان در استخرهای مزارع كشاورزی است كه متاسفانه میزان فوتی های استان به دلیل غرق شدگی در این تاسیسات آبرسانی با استان گیلان برابری می كند.
وی فرهنگ سازی در خصوص شنا نكردن در كانال های آبرسانی توسط جوانان و نوجوانان و توصیه های لازم به خانواده های آنان را از مهمترین عوامل كاهش بروز ان حوادث عنوان كرد و افزود: امكان حصار كشی در تمامی كانال های آبرسانی و رودخانه های استان وجود ندارد ولی با فرهنگ سازی بیشتر در این زمینه می توان جلوی بروز این حوادث ناگوار را گرفت.
فخار سلیمانی ادامه داد: از ابتدای سال جاری تا كنون شش نفر از شهروندان قزوینی در این كانال ها ، سدها و استخرهای آب كشاورزی جان خود را از دست داده اند و چهار نفر دیگر نیز با كمك به موقع امداد و علوم پزشكی به بیمارستان انتقال و نجات یافته اند.
معاون امداد و نجات هلاا احمر قزوین نیز یادآور شد: در حوادث غرق شدگی زمان نجات افراد بسیار كم است، در بیش از 90 درصد مواقع تا رسیدن نیروهای امدادی به محل حادثه، غرق شدگی اتفاق افتاده و عملیات احیا امكان پذیر نیست.
حكمت الله هاشمی افزود: با توجه به توصیه های مكرر و نصب تابلوهای هشدار دهنده در حاشیه رودخانه ها، تاسیسات آبرسانی ، كانال ها و سدهای استان، ولی شاهد غرق شدن تعدادی از شهروندان در فصل تابستان هستیم
وی با توجه به فرا رسیدن فصل تابستان ، نسبت به وقوع حادثه های مشابه هشدار داد و افزود: فوت های ناشی از شنا كردن و یا سقوط در كانال های آب در این ایام، افزایش قابل توجهی دارد و برای جلوگیری از این حوادث تلخ شهروندان باید مراقبت های لازم را داشته باشند .
سرپرست اداره كل مدیریت بحران استانداری قزوین نیز در این خصوص گفته است: آگاه نبودن مردم از خطرهای كانال ها و سدها، توجه نكردن به علایم و هشدارها و نیز ایمن نبودن بخشهایی از حاشیه رودخانه و كانال های آبیاری، علت عمده وقایع دلخراش است.
قدرت الله مهدیخانی افزود: آمار غرق شدگی در سد ها، رودخانه و كانال های آبیاری دشت قزوین در چند سال اخیر افزایش قابل توجهی داشته و تبدیل به معضل بزرگی برای استان شده است.
وی افزود: سال گذشته اداره كل مدیریت بحران مبلغی را از محل ماده 12 برای ایمن سازی حاشیه رودخانه طالقان و كانال آبیاری دشت قزوین در اختیار آب منطقه ای قرار داد كه آن طور كه باید و شاید، اقدام مناسبی در این زمینه صورت نگرفته است
6012/7390