۶ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۲۸
کد خبر: 82954654
۰ نفر
واعظی: دنبال عضویت در FATF نیستیم

تهران – ایرنا- رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: دولت به هیچ وجه به دنبال عضویت در FATF نیست.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، «محمود واعظی» امروز -چهارشنبه- پس از نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: امروز دو موضوع در دولت مطرح است كه در حال صحبت درباره آن هستیم. دولت به هیچ وجه بنای عضویت در FATF را ندارد. این موضوع به بحث دیگری نیازی دارد كه باید در این زمینه بررسی شود و هر وقت نظام هر تصمیمی در مورد FATF گرفت ما آن را عملیاتی می كنیم.
رئیس دفتر رئیس جمهوری تصریح كرد: از طرفی لوایحی وجود دارد كه از گذشته و در دولت دهم این لوایح بررسی شده ، و دبیرخانه شورای عالی امینت ملی هم در این زمینه جلساتی برگزار كرده و نامه این موضوع با امضاء دكتر سعید جلیلی (دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی) در مجلس مطرح و مراحل آن طی شده است . الان نوبت بحث و رسیدگی به آنها در مجلس شورای اسلامی فرار رسیده است. آنچه كه ما دنبال آن هستیم، FATF نیست؛ ما دنبال لوایحی هستیم كه از گذشته بوده و ما هم در دولت یازدهم و دوازدهم فكر می كنیم كه این ها لوایح خوبی است و مورد نیاز است و روابط بانكی ما را با كشورهای مختلف تسهیل می كنند.
واعظی همچنین در مورد برجام ظهار داشت: صحبت های دكتر ظریف (وزیر امور خارجه ) بسیار قوی و متین است كه گفت «برجام امروز پا برجا است؛ما در حال مذاكره با اروپایی هستیم، اگر منافع ما حفظ شود در برجام می مانیم»، این حرف درستی است، اما اینكه یكی با تفسیرمتفاوت بگوید (برجام) در آی سی یو است، تفسیرصحیحی نیست.

**نامه رییس جمهوری به سران اروپا

محمود واعظی در باره جزئیات نامه رئیس جمهوری به سران كشورهای اروپایی گفت: با توجه به اینكه زمانی كه ما برای دادن بسته از طرف اتحادیه اروپا و سه كشور اروپایی تعیین كرده بودیم در حال سپری شدن است و از طرف دیگر جلسه ای هم گروه هفت در كانادا داشتند بر این اساس با دوستان وزارت خارجه فكر كردیم رسیدیم كه آقای رئیس جمهوری دیدگاه های ما نسبت به برجام، مطالبات و چهارچوبی كه به آن اعتقاد داریم و اینكه زمان، زمان كمی است را در نامه ای به رئیس جمهوری فرانسه ، صدر اعظم المان ونخست وزیر انگلیس بنویسند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: طبیعی است (این نامه) در همان چهارچوب سیاست های نظام است،انشاء الله بتوانیم در صورتی كه مذاكرات مان با اتحادیه و سه كشور به نتیجه برسد، از ادامه برجام به نحو احسن استفاده كنیم.
وی در پاسخ به این سوال سران سه كشور اروپایی به نامه دكتر روحانی پاسخ داده اند نیز گفت: نمی خواستیم (به این نامه) پاسخ داده شود چیزی بود كه نظرات دیدگاه های مان را در بالاترین سطح به طور روشن برای آنها بیان كنیم.
واعظی همچنین با اشار به اینكه در جلسه امروز هیات دولت قسمت قابل توجهی از وقت را برای شرایط امروز كشور گذاشتیم گفت: بعضی از مسائل باهم به نوعی، هم شایعات و هم مسائل واقعی و هم مسائلی كه در فضای مجازی در گردش است و هم القائاتی كه رسانه های خارجی انجام می دهند، همه باهم تلفیق شده است.
**رئیس جمهوری امروز مستقیم با مردم صحبت می كند
وی افزود: رئیس جمهوری در جلسه امروز تاكید كرد كه وزیران و اعضای كابینه با مردم بیشتر صحبت كنند، عملكرد خود را بگویند؛ امروز هم از ساعت 18 تا 20 جلسه ای با حضور همه مدیران ارشد در سالن اجلاس سران برگزار می شود كه دولت از دو هفته قبل همه را دعوت كرده است، در آنجا هم صحبت هایی خواهد شد كه امیدوارم صحبتی كه رئیس جمهوری می كنند به گونه ی باشد مستقیم با مردم در میان گذاشته شود.
رئیس دفتر رئیس جمهوری بیان كرد: برخی شایعاتی مطرح می شد به عنوان نمونه در فضای مجازی مطرح كردند كه مسئولین كشور همه شان در كشورهای خارج حساب بانكی دارند این به هیچ وجه درست نیست ، هم اینجا و هم جاهای دیگر هم بحث شد حتی برخی كه اسم شان را گفتند اعلام كردند هر كسی پیدا كرد مال خودش.
واعظی گفت: طرحی در مجلس درباره بازنشستگی مطرح است . در دولت صحبت كردیم طرحی كه نمایندگان محترم طراحی و كلیات آن تصویب شده برای اینكه از بازنشستگان استفاده نشود ، تبعیض هایی روشن دارد؛ ما در دولت با تبعیض مخالف بودیم ، برخی می گویند دولت با این كه بازنشستگان بیرون بروند و جوان ها سركار بیایند مخالف است، قطعا این طور نیست سیاستی كه رئیس جمهور دارند بارها اعلام كردند و به همه وزرا توصیه كردند كه حتما از افراد جوان استفاده شود.
وی افزود: ما در مقطعی كه دولت را تحویل گرفته بودیم مشكلات بسیار زیاد بود؛ افرادی كه نمی خواستند در دولت قبل كار كنند و خودشان را بازنشسته كرده بوند یا آنها را بازنشسته كرده بودند ما از آنها برای عبور از شرایط سخت استفاده كردیم، ولی این به این معنا نیست كه دولت باید همیشه دست این افراد باشد و لذا این سیاست قطعی دولت است.
واعظی گفت: ما با اصل طرح مشكل نداریم، بازنشستگان اگر قرار باشد كه نباشند برای هیچ جا نباشند؛ نمی شود فقط یك جا نباشند برای بقیه جاها باشند .ما با این تبعیض ها مخالفیم، ولی اینكه نیروهای جوان بیایند سركار قطعا از آن استقبال می كنیم.
** كوه پیمایی رئیس جمهوری در توچال
وی همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون حواشی ایجاد شده از كوه پیمایی رئیس جمهوری در توچال گفت:به هر حال هم ما در ریاست جمهوری و همه وزیران و اعضای كابینه برای هر موضوعی كه مطرح می شود بلافاصله روشنگری كنند، آقایان نظرشان این است آنقدر گرفتاری های مختلف وجود دارد فكر نمی كنند كه این موضوع مهمی است، اما امروز افكار عمومی نقش تعیین كننده ای دارد و حتما باید توضیح داده شود.
واعظی توضیح داد: هر فردی ساعت 6 و نیم صبح در روز تعطیل برای خود برنامه ای دارد ، این ساعت وقت اداری نیست. آقای رئیس جمهوری در گذشته و قبل از ریاست جمهوری هم به طور منظم هفته ای دو بار به كوه می رفتند، دردولت یازدهم هم همین طور، البته در دولت دوازدهم وقفه ای افتاد و هفت هشت ماه نرسیدند، ایشان صبح زود رفتند و بلافاصله هم برگشتند مثل تمام كسانی كه كوه می روند و برمی گردند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری با بیان این كه موضوع كوه رفتن رئیس جمهوری را جناح خاصی مطرح و پیگیری می كند اضافه كرد: اگر نگاه كنید تمام روزنامه هایی كه به این موضوع ها پرداختند یا در فضای مجازی مواردی مطرح می كند همان گروهی هستند كه یا در داخل مجلس و یا بیرون مجلس، هر كاری دولت می كند سیاه نمایی می كنند.
واعظی گفت: مردم از اینكه مسئولشان نه در وقت اداری و روز كاری، بلكه در روز تعطیل ورزش می كند هم از نظر جسمی و هم روحی بهتر می شوند، استقبال می كنند و این نوع كارهایی كه برخی انجام می دهند، بد سلیقگی است.
**مقابله با گرانی
واعظی در بخش دیگر از اظهارات خود درباره مقابله با گرانی گفت اولین كاری كه باید بكنیم این است كه تولید را در داخل كشور زیاد كنیم ما با حرف نمی توانیم مردم را آرام كنیم باید با عمل مردم متوجه شوند.
وی ادامه داد: اقای رئیس جمهوری دستور دادند كلیه كارخانجات و شركتهایی كه دولتی یا به نوعی وابسته به دولت و یا در اختیار نهادهای عمومی هستند باید تولید خود را افزایش دهند
رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود:هم به سازمان برنامه و بودجه و هم بانك مركزی گفته شده است كه ارز و نقدینگی مورد نیازشان را تامین كنند و تولید این كارخانجات به گونه ای افزایش یابد كه هیچ احساس كمبودی نباشد.
واعظی یادآورشد: با توجه به كالاهایی كه صادر می شود حوزه بازرگانی هم به گونه ای تنظیم شود كه اولویت اول مصرف داخلی باشد و مازاد صادر شود
وی خاطرنشان كرد: امروز آقای رئیس جمهوری اشاره كردند در فضاییی كه به وجود آمده است حتی كسانی كه با ارز چهار هزار و 500 تومان و یا ارز چهار هزار و 800تومانی مواد اولیه خود را تامین كرده اند قیمت كالای خود را بالا می برند و خواسته شد كالایشان قیمت گذاری شود و هم مردم وهم دستگاه های نظارتی قیمت ها را كنترل كنند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری تصریح كرد: مهمترین كار این است كالای مورد نیاز را در داخل به وفور تامین كنیم و به مردم توضیح داده شود.
**پاسخ به سردارصفوی
واعظی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات رحیم صفوی مبنی بر اینكه اگر دولت را نداشتیم هم هیچ اتفاقی نمی افتاد گفت: آقای رحیم صفوی از دوستان خوب ما و فرد بسیار عاقلی هستند و هنوز هم نمی دانیم ایشان این حرف را زدند یا نه ولی خیلی بعید است كسانی كه تجربه كار داشته باشند یا چند واحد علوم سیاسی خوانده باشند می دانند كه نقش دولت چقدر تعیین كننده است.
رئیس دفتر رئیس جمهوری تصریح كرد:این صحبت خلاف بیانات بسیار مهمی هست كه چند ماه اخیر توسط رهبری در زمینه فعالیت ها و نقش دولت داشته اند و اخیرا رهبری دستور دادند نشست سران قوا برای مسائل اقتصادی تشكیل شود كه جلسه بعدی هم روز شنبه برگزار می شود
وی ادامه داد: این گونه اظهار نظرها به هیچ چیز كمك نمی كند.وظیفه بنده و امثال بنده و همه عزیزان این است صمیمیت ،انسجام و همدلی را بیشتر كنیم تا مشكلات مردم را حل كنیم.اینكه هر كس مسابقه ای برای تند صحبت كردن شركت كند چیزی را حل نمی كند.
وی در پاسخ به سوالی دیگر درباره صحبت رئیس جمهوری با مردم گفت: یكی همین بحث امروز هست آقای رئیس جمهور سعیشان این است در جلسه با مدیران ارشد دولت ، مخاطبشان مردم باشد. ما مدیران هیچ وظیفه داریم به مردم خدمت كنیم.هفته آینده بعد از اینكه از سفر به اتریش و سوئیس برگشتند سعی می كنیم طراحی كنیم كه با مردم سخن بگویند .
**ترمیم كابینه
وی در پاسخ به سوالی درباره ترمیم كابینه هم گفت: این اظهارات ربطی به شرایط موجود ندارد البته ممكن است شرایطی كه وجود دارد كه مقداری فشارهای آمریكا زیاد می شود و تحریم ها اعمال می شود. افرادی كه یك سال قبل برای كابینه انتخاب شده اند برای شرایط دیگر بودند. ممكن است آقای رییس جمهور بخواهند نیروی جوانتری كه انرژی بیشتری داشته و آمادگی بیشتری داشته باشند برای شرایط جدید استفاده كنند
واعظی گفت:ترمیم كابینه همیشه مطرح بوده ایشان در دولت یازدهم هم ترمیم داشتند و در این دولت هم خواهند داشت
وی خاطرنشان كرد: پویایی دولت ما است هم وزرا و اعضای دولت از آن استقبال می كنند و هیچ وقت رئیس جمهور هم این را رد نكرده است و چیزی است كه در آینده خواهیم داشت.
**فرمان رییس جمهور به وزیر صنعت
رییس دفتر رییس جمهوری در بخش دیگر از سخنانش درباره نظارت بر شركتهایی كه ارز دریافت كرده اند گفت: امروز آقای رئیس جمهوری در جلسه هیئت دولت دستور دادند آقای شریعتمداری كسانی كه ثبت سفارش كرده اند به ویژه ثبت سفارش شده هایی كه ارز دریافت كرده اند را به طور شفاف در اختیار مردم قرار دهند و دستگاه های نظارتی هم دنبال این هستند كه روشن كنند.
وی با بیان اینكه بنای ما این نیست كه همه چیز با بگیر و ببند و برخورد باشد،گفت: سیاست دولت این است كه با كمك مردم اصناف و بازار كشور را اداره كند.
رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت: بنای ما این نیست مثل كشورهایی كه همه چیز امنیتی است برخورد كنیم ولی وقتی كسی از دستورات و مقررات تخلف می كند طبیعی است كه با آن برخورد می شود بنای ما این است روشنگری كنیم و بخواهیم اصناف و تجار این كار را بكنند.
وی یادآورشد: دیشب هم وزیر صنعت معدن و تجارت با اصناف جلسه ای داشتند و گفتند كه خود اصناف در این زمینه كمك كنند.
واعظی تصریح كرد:وقتی دولت چیزی را گران نكرده و ارز هم دو برابر سال گذشته به وارد كننده پرداخت كرده است حق مردم است كه وقتی می بینند جنسی گران شده معترض باشند.

سیام3070**2021**