خدا كند اینجا باران نبارد

شهرری - ایرنا- « باید خدا خدا كنیم باران نیاید، اگر هم می آید اینجا نیاید، وقتی باران می بارد صدای جرقه های برق مثل صدای هیولا می ماند و باید خیلی شانس بیاوریم كه بارانی بیاید و ما هنوز زنده باشیم؛ نمی دانستیم خطوط فشار قوی برق چه تاثیری بر سلامت ما دارد».

اینها عبارت مشترك برخی ساكنان جنوب پایتخت است اما برخی از آنان درعین حال می گویند: «ناچاریم، اگر كسی داشته باشد مگر اینجا زندگی می كند؟ فرض كه بدانیم زندگی زیر این هیولاهای هوایی سرطان زاست،چكار می توانیم بكنیم؟»
وقتی پای صحبت ساكنان می نشینیم ادامه می دهند: در و دیوار هم اینجا برق دارد؛ دست به دستگیره در می زنیم برق ما را می گیرد، كابینت را باز می كنیم، برق دارد، همه چیز انگار برق دارد؛ شب ها صدای ویز ویز جریان برق را براحتی می شنویم.
« حالا تنها كاری كه از دستمان بر می آید این است كه بنشینیم و دعا كنیم باران نیاید چون خطر واقعی آن موقع است، بارها هم گلایه ها را گفته ایم، رسانه ها نوشته اند اما هنوز اتفاقی نیافتاده است»؛ این جمله ها واقعی و بخشی از درددل های ساكنان محله های جنوبی پایتخت است كه در كنار دكل های فشار قوی برق زندگی می كنند.
سابقه حضور ساكنان این محدوده به بیش از 40 سال گذشته بر می گردد و طی این سال ها بر تعداد ساكنان اضافه شده است؛ اهالی از اقشار كم درآمد هستند و براساس آمار، اینك زندگی بیش از چهار هزار نفر از مردم با خطرات ناشی از برق گرفتگی، مشكلات و بیماری های زیادی در نتیجه زندگی زیر دكل های فشار قوی برق جریان دارد.
زندگی بخشی از محدوده جنوب شهر تهران از شرق به غرب درحاشیه دكل های فشار قوی برق قرار گرفته است؛ بخشی از محله ها در محدوده شهرری و دیگر مناطق جنوبی شهر تهران قرار گرفته است.
مسئولان می گویند بررسی های میدانی تاثیر دكل های برق بر سلامت ساكنان را كه در قالب بیماری های مختلف بروز كرده تایید می كند.
این افراد برای ساخت محل سكونت مجوز ندارند، انشعاب های برق آنها هم قانونی و براساس استانداردها نیست، خودشان دوشاخه های سیم را روی شبكه انداخته اند و خطرها را به جان خریده اند تا بتوانند سهمشان را از دكل هایی كه مثل هیولاهای هوایی بالای سرشان عبور می كند اینچنین بردارند.
مدیران شركت برق اما می گویند كه جمع آوری انشعاب ها كار ساده ای نیست، تبعات سیاسی به دنبال دارد و از طرفی ساماندهی شبكه هم بالای 65 میلیارد ریال هزینه دارد.

** 1155 واحد مسكونی در محدوده دكل ها
مدیر شركت توزیع نیروی برق شهرستان ری در این مورد گفت: اكنون یكهزار و 155 واحد مسكونی به طول سه و نیم كیلومتر در محدوده كابل های برق فشار قوی واقع شده است.
داود رحیمی اظهارداشت: 450 واحد مسكونی در محله ملك آباد به طول 600 متر، 610 واحد در شهرك علائین به طول یك و نیم كیلومتر، 40 واحد در میدان خالقی به طول 200 متر، 50 واحد در بلوار قدس به طول 500 متر و پنج واحد در خیابان نوبهار به طول 200 متر در حریم این كابل های فشار قوی قرار دارند.
وی با بیان اینكه بیش از چهار هزار نفر از ساكنان این محلات درگیر خطرات و مشكلات ناشی از كابل های برق قرار دارند، گفت: این ساكنان در حریم خطوط 63 كیلوولت و 230 كیلو ولت قرار دارند.
ود در مورد رعایت محدوده قانونی این خطوط نیز گفت: هشت متر در طرفین خطوط 63 كیلو ولت و 12 متر در طرفین خطوط 230 ولت، حریم و محدوده این خطوط محسوب می شود كه هیچگونه سكونتی نباید در این محدوده انجام گیرد.
رحیمی یادآور شد: این دكل‌ها و ولتاژ آنها زمانی كه فاصله ‌شان با خانه ‌های مسكونی كم باشد، مشكل‌آفرین است بویژه در زمان بارانی بودن هوا كه صدای ویز ویز دكل‌های نیز شنیده می ‌شود.
وی گفت: تأثیر این امواج بر اعصاب، پاره شدن سیم‌های آن براثر عواملی مثل رعد و برق یا حوادث دیگر نیز برای ساختمان‌های اطراف خطرناك است و حوادث برق گرفتگی و خسارت به شبكه توزیع برق نیز از دیگر خطرات است.
این مسئول افزود: 230 كیلوولت برق موجب بروز بیماری های خطرناكی می شود كه بی تاثیر در سلامت انسان ها نیست.
وی افزود: همچنین واگذاری انشعاب برق به این محدوده ها منع قانونی دارد، تمامی این خانوارها از برق غیرمجاز استفاده می كنند و این مصرف بی رویه در فصل تابستان نیز بیشتر می شود و خسارت زیادی را به توزیع نیروی برق منطقه وارد می كند.
مدیر شركت توزیع نیروی برق شهرستان ری ادامه داد: از آنجاكه ساكنان این محدوده ها از اقشار كمتر برخوردار جامعه محسوب می شوند، جمع آوری این انشعابات غیرمجاز تبعات سیاسی دارد و به صلاح نیست.
وی گفت: بسیاری از این واحدهای مسكونی فاقد سند هستند و بصورت غیرقانونی این واحدها را ساخته اند و به دلیل ضعف مدیریتی در دولت های گذشته اكنون با این مشكلات مواجه هستیم.

** 65 میلیارد ریال هزینه ساماندهی
مدیر شركت توزیع نیروی برق شهرستان ری درباره راهكارهای حل مشكل معتقد است: تنها با كانال گذاری می توان این كابل ها را ساماندهی كرد.
وی ادامه داد: دو كیلومتر از این كابل ها در محدوده جاده نظامی با هزینه 50 میلیارد ریال در دولت تدبیر و امید آزادسازی و كانال گذاری شده است و 400 انشعاب قانونی نیز در این محدوده واگذار شد.
وی افزود: اكنون سه و نیم كیلومتر دیگر از این خطوط شبكه باقی مانده است كه 65 میلیارد ریال برای بازسازی آن نیاز است.
این مسئول ادامه داد: شهرداری و شركت برق منطقه ای استان به عنوان متولیان ساماندهی این خطوط باید چاره اندیشی كنند و این مناطق را آزاد كنند.
رحیمی با بیان اینكه وزارت نیرو متولی تولید، انتقال و توزیع برق است، گفت: شركت توزیع نیروی برق شهرستان ری تنها وظیفه انتقال و توزیع خطوط 20 كیلوولت به پایین را بر عهده دارد این در حالی است كه این كابل های فشار قوی 63 و 230 كیلوولت هستند.
وی ادامه داد: تمامی فعالیت های عمرانی خطوط انتقال بر عهده شركت برق منطقه ای استان تهران است.

** كابل های سرطان زا
مهدی كیوان متخصص رادیولوژی نیز در مورد خطرات ناشی از امواج الكترومغناطیسی كابل های برق فشار قوی معتقد است: این امواج بر روی بدن انسان تاثیر می گذارد و برخی از سرطان ها مانند سرطان خون با نزدیكی محل زندگی فرد با كابل های برق فشار قوی مرتبط است.
وی تصریح كرد: كابل های برق فشار قوی برای بدن انسان مضر هستند، لذا فاصله مناسب محل زندگی از كابل های برق فشار قوی باید بیشتر از 300 متر باشد.
وی ادامه داد: آثار این امواج كودكان و نوجوانان را بیش از هر گروه سنی دیگری تهدید می كند با توجه به این كه گلبول های سفید و قرمز خون در سنین كودكی و نوجوانی در حال رشد هستند، هرگونه جهش خونی می تواند به بروز اختلالات خونی حتی انواع سرطان منجر شود.
این متخصص رادیولوژی ادامه داد: برخی دانشمندان وجود رابطه بین انواعی از میدان های الكترومغناطیسی و سرطان خون در كودكان را تایید و اعلام كرده اند كابل ها و دكل های برق فشار قوی می توانند سبب بروز سرطان خون بویژه در كودكان شود.

** دولت و مجلس پیگیری می كند
مسئولان می گویند مشكل را در دست پیگیری دارند؛ فرماندار ویژه شهرستان ری در مورد این مشكل گفت: بسیاری از شهروندان ما در محدوده این كابل ها زندگی می كنند؛ بسیاری از ساكنان این محدوده ها دچار اختلالات جسمی و با مسائل بغرنجی مواجه هستند.
هدایت الله جمالی پور با بیان اینكه آمار دقیقی از افراد مبتلا به بیماری های ناشی از تاثیر جریان الكترو مغناطیسی این كابل ها جمع آوری نشده و در دسترس نیست، افزود: بررسی های میدانی ما حاكی از این است كه بیشتر خانواده ها با این بیماری ها درگیر هستند و این كابل ها تاثیر مستقیمی بر سلامت این افراد دارد.
وی ادامه داد: این سكونت گاهها در حدود 40 سال پیش شكل گرفته اند و شهرداری به عنوان متولی ساخت و ساز در حریم شهری نباید اجازه ساخت و ساز غیرقانونی در گذشته را می داد.
جمالی پور گفت: پیگیری های جدی از سوی فرمانداری در این زمینه برای زیرزمینی كردن این خطوط انجام شده كه شركت توزیع برق استان به علت كمبود منابع مالی، اقدامی انجام نداده است.
وی ادامه داد: با بسیاری از نمایندگان مجلس مذاكره كرده ایم و مقرر است مجلس از وزیر نیرو بخواهد مشكل را هر چه زودتر بررسی و پیگیری كند.
معاون استاندار تهران ادامه داد: وزارت نیرو به عنوان متولی اصلی ساماندهی كابل های برق فشارقوی در این زمینه باید چاره جویی و هرچه زودتر این كابل ها را ساماندهی كند.
وی افزود: هرچند دولت با مشكلات مالی زیادی مواجه است ولی خطرات ناشی از كابل های برق فشار قوی بسیار حیاتی به نظر می رسد و مطالبه بحق مردم است كه باید زودتر رسیدگی شود.
جمالی پور اظهار امیدواری كرد كه با عزم جدی دولت و نمایندگان مجلس این معضل در شهرری در آینده ای نزدیك به سرانجام مطلوبی برسد.
خبرنگار ایرنا برای پیگیری موضوع از منظر شهرداری به سراغ مدیران شهری رفت؛ شهردار منطقه 20 تهران نیز در این مورد عنوان كرد: این سكونت گاههای غیرمجاز در اوایل انقلاب شكل گرفته اند و طی سال های اخیر توسعه آنها كنترل شده است.
سید احمد صفوی اظهارداشت: شهرداری تهران رایزنی های لازم را در این مورد با وزارت نیرو انجام داده و برای حل این مشكل در شهرری اعلام آمادگی كرده است.
وی بیان كرد: مادامی كه این خطوط فشارقوی برق زیرزمینی نشوند، ساماندهی این سكونت گاهها هم امكان پذیر نیست.
صفوی افزود: نباید صورت مساله را پاك كرد، لازم است تمامی دستگاهها در كنار یكدیگر برای حل این مشكل تلاش كنند.
گزارش از: روح الله صائب
تهرام/6003/ 1008