۶ تیر ۱۳۹۷،‏ ۸:۴۱
کد خبر: 82954243
۰ نفر
مهاجرت نخبگان از كشور

روزنامه پیام استان سمنان روز چهارشنبه در شماره چهار هزار و 793 خود مطلبی با عنوان' مهاجرت نخبگان از كشور ' به قلم حسین زیاری منتشر كرد.

در این مطلب آمده است: این روزها كشور درگیر مسائل داخلی و بین‌المللی متعددی شده است كه جامعه را تحت تاثیر ملموس خود قرار داده است، فشار بی‌سابقه اقتصادی از سوی دولت‌های متخاصم از یك سو و گل به خودی و عدم وقت شناسی برخی جریان‌های سیاسی برای عقده‌گشایی نسبت به دولت منتخب مردم از سوی دیگر، منجر به این شده كه بحث اقتصادی و معیشت مردم و به تبع ان تئوری‌های اقتصادی مثل ورود بخش خصوصی، اقتصاد باز، اقتصاد بسته و...را بر سر زبان‌ها بیاندازد و اذهان جامعه را معطوف به سرمایه‌های اقتصادی كند.
اگرچه مباحث مربوط به سرمایه‌های اقتصادی و مدیریت آن از اهمیت بسیاری برخوردار است اما به نظر می‌رسد افراط در پرداختن به این بحث منجر به دو آسیب بزرگ خواهد شد، اول اینكه توجه صِرف و خاص و تك بعدی به سرمایه‌های اقتصادی مدیریت كلان جامعه را از پرداختن به سایر بخش‌ها و سرمایه‌هایی نظیر سرمایه انسانی به عنوان عالی‌ترین و مهم‌ترین منبع توسعه دور می‌كند و از دیگر سو ایجاد یاس و نا امیدی و كاهش و افت شاخص امید به آینده منجر به اقناع نخبگان و تحصیلكرده‌ها برای ترك كشور می‌نماید.
باید قبول كنیم و باور كنیم كه این بحث جدی است و طرح این موضوع و این یادداشت برای هشدار دادن نیست بلكه با توجه به آماری كه از منابع رسمی در ادامه می‌آید نشان از پیدایش یك بحران بزرگ دارد كه باید با سرعت فكری برای حل آن نمود.
مرداد 1344 نتایج بررسی مهاجرت كه توسط سازمان ملل انجام شده بود، ایران را از لحاظ مهاجرت اتباع به كشورهای دیگر در ردیف پنج كشور آخر جدول نشان می‌داد )نزدیك به صفر) این بررسی ده سال بعد در سال 1354 نیز مجددا انتشاریافت كه تغییری در رتبه ایران نشان نمی‌داد و مهاجرت ایرانیان نزدیك به صفر بوده است.
در سال 57 شمار ایرانیان مهاجرت كرده به زیر 50 هزار نفر رسیده بود. از این آمارها چنین برمی‌آمد كه ایرانیان تمایلی به مهاجرت به كشورهای دیگر نداشتند.
اما این ارقام از سال 57 به بعد به شكل ناباورانه‌ای تغییر كرده است.ایران دیگر در رتبه انتهای جدول نیست و برعكس به صدر جدول رسیده است.ایرانیان سومین مردم در جهان هستند كه به دنبال مهاجرت هستند. در بین اتباع كشورهای مختلف ایرانی‌ها بیشتر متقاضی برای مهاجرت به استرالیا را دارند كه سالانه ده‌ها نفر نیز جان خود را در این راه می‌دهند.شمار جمعیت ایران 2 برابر شده اما میزان مهاجران ایرانی به عدد نزدیك به 7 میلیون نفر یعنی 140 برابر رسیده است.
در این بین حجم خروج نخبگان از كشور نیز قابل تامل است.طبق آمار صندوق بین‌المللی پول، ایران از نظر فرار مغزها در بین 91 كشور جهان مقام اول را از آن خود كرده‌ است و سالانه تا 180 هزار نفر با تحصیلات عالیه از ایران مهاجرت می‌كنند.
بنیاد ملی نخبگان ایران اعلام كرد كه 308 نفر از دارندگان مدال المپیاد و 350 نفر از برترین‌های آزمون سراسری از سال 82 تا 86 به خارج مهاجرت كرده‌اند. همچنین هفته نامه سازمان مدیریت و برنامه ریزی نوشته است، 90 نفر از 125 دانش آموزی كه در سه سال گذشته در المپیادهای جهانی رتبه كسب كرده‌اند، هم اكنون در دانشگاه‌های آمریكا تحصیل می‌كنند.
طبق آمار صندوق بین‌المللی پول هم اكنون بیش از 250 هزار مهندس و پزشك ایرانی در آمریكا هستند.طبق آمار رسمی اداره گذرنامه، در سال 87 روزانه 15 كارشناس ارشد، 4 دكترا و سالانه 5475 نفر لیسانس از كشور مهاجرت كردند.در سال 1391 حدود 150 هزار دانشجو تقاضای خروج از كشور را كرده‌اند كه بیشترشان دانشجوی دوره دكترا بودند.همچنین 64 درصد دانش‌آموزان ایرانی مدال‌آور المپیاد طی 14 سال گذشته از ایران مهاجرت كرده‌اند!
حمید گورائی رئیس پژوهشكده رویان جهاد دانشگاهی نیز هشدار داد كه دانشمندان رشته سلول‌های بنیادین ایران هر روز بیشتر از گذشته جذب دیگر نقاط جهان می‌شوند.
6026/7339

سرخط اخبار استان‌ها