ایران و عمان تفاهم نامه ضمانت صادرات امضا كردند

دوحه - ایرنا - جمهوری اسلامی ایران و سلطنت عمان در ادامه همكاری های اقتصادی رو به توسعه دو كشور، تفاهم نامه ضمانت صادرات امضا كردند.

به گزارش سه شنبه شب ایرنا، این توافق امروز در حاشیه هفدهمین نشست كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و عمان و با حضور 'محمد شریعتمداری' وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و 'علی بن مسعود السنیدی' وزیر بازرگانی و صنایع عمان در مسقط به امضا رسید.
'سید آرش شهر آیینی' عضو هیات مدیره و معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران، پس از امضای این تفاهم نامه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، گفت: ابتكارات وضع شده در این تفاهم نامه می تواند سطح روابط تجاری ایران و عمان را افزایش دهد و اهداف دولت برای ارتقای سطح روابط تجاری دو كشور به 5 میلیارد دلار را عملی كند.
وی اظهار داشت: تفاهم نامه همكاری میان صندوق ضمانت صادرات ایران و صندوق ضمانت صادرات عمان موسوم به 'كریدیت عمان' می تواند با تسهیل روابط تجاری و سرمایه گذاری، جایگزین سیستم بانكی بین دو كشور شود و مشكلات مربوط به صدور ضمانت نامه ها را تا حدود زیادی بر طرف كند.
عضو هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات ایران، افزود: موضوع دیگری كه در این تفاهم نامه تعریف شده بیمه های مشترك و 'اتكایی' است كه برای پروژه های سرمایه گذاری مشترك دو كشور قابل استفاده است تا بتوانند از شركت ها حمایت كافی را داشته باشند.
در بیمه اتكایی یكی از طرفین كه بیمه‌گر اتكایی خوانده می‌شود، تعهد می‌كند كه در مقابل دریافت حق بیمه، همه و یا قسمتی از خسارت وارد شده به طرف دیگر را كه بیمه‌گر واگذارنده نامیده‌ می‌شود، در مورد بیمه‌نامه‌‌های صادره جبران كند.
به گفته معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران، بر اساس ابتكار جدید دو كشور، صندوق ضمانت صادرات ایران آمادگی دارد بدون تضمین های بانكی پوشش های لازم را به بانك ها یا خریداران عمانی از سوی بانك ها یا صادر كنندگان ایرانی اعطا كند.
شهر آیینی اضافه كرد: تبادلات اطلاعات اعتباری میان دو كشور ظرفیت دیگری هست كه در این تفاهم نامه ایجاد شده است به این شكل كه صندوق ضمانت صادرات عمان اطلاعات مربوط به خریداران ایرانی را از صندوق ضمانت صادرات ایران و متقابلا ایران هم اطلاعات خریداران عمانی را از طرف مقابل استعلام خواهد كرد.
هفدهمین اجلاس كمیسیون مشترك اقتصادی ایران و سلطنت عمان كه از دو روز پیش با برگزاری نشست های كارشناسی در مسقط آغاز به كار كرده است، امروز (سه شنبه) با امضای صورتجلسه كمیسیون مشترك از سوی وزرای دو كشور و همچنین امضای تفاهم نامه صندوق ضمانت صادرات ایران و عمان به كار خود پایان داد.
تفاهم نامه صندوق ضمانت صادرات ایران و عمان را 'سید آرش شهرآیینی' عضو هیات مدیره و معاون فنی صندوق ضمانت صادرات ایران و 'قیس بن محمد الیوسف' رئیس اتاق بازرگانی و رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات عمان امضا كردند.
كمیسیون مشترك اقتصادی دو كشور در راستای تقویت روابط دوستانه و توسعه افق های همكاری دو جانبه اقتصادی، تجاری، سرمایه گذاری و فنی برگزار شد.
در سفر محمد شریعتمداری به مسقط علاوه بر مقامات و مسئولین نهادهای دولتی 40 نفر از تجار و بازرگانان بخش خصوصی هم او را همراهی و جلساتی هم با موسسه ترویج سرمایه گذاری و توسعه صادرات و اتاق بازرگانی و صنایع عمان برگزار كردند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در سفر به مسقط هچنین ملاقات های جداگانه ای با ' اسعد بن طارق آل سعید' معاون نخست وزیر در امور همكاری های بین المللی و نماینده ویژه سلطان قابوس و 'ویس بن اسماعیل البلوشی' وزیر مسئول در امور مالی و دارایی سلطنت عمان، انجام داد.
سفارت جمهوری اسلامی ایران در مسقط محورهای مهم صورتجلسه امضا شده میان وزیران صنعت دو كشور را همكاریهای تجاری، اقتصادی، سرمایه گذاری، صنعتی، معدنی، زمین شناسی، گمرك، نفت، گاز و پتروشیمی، حمل و نقل، كشاورزی، فرهنگی، علمی و همكاری بین دو استان 'مسندم' عمان و هرمزگان ایران اعلام كرد.
شبد**خاورم**1508**1379