42 درصد صنایع غیرداری عشایر در آذربایجان غربی تولید می شود

ارومیه- ایرنا- مدیركل امور عشایر آذربایجان غربی گفت: عشایر این استان با تولید سالانه 19 هزار جفت انواع كلاه، دستكش، پاپوش و گیوه 42 درصد تولیدات عشایری كشور در بخش غیرداری را به خود اختصاص داده اند.

به گزارش ایرنا بهرام زینال زاده روز سه شنبه در نشست با خبرنگاران با اشاره به اینكه 10 درصد از تولیدات داری عشایر كشور نیز در این استان تولید می شود، افزود: سالانه 15 هزار و 700 مترمربع انواع قالی و قالیچه توسط عشایر آذربایجان غربی تولید می شود.
وی ادامه داد: این عشایر سالانه سه هزار تن پشم، 16 هزار تن گوشت و 50 هزار تن شیر نیز تولید می كنند.
وی افزود: در مجموع عشایر این استان سالانه 320 هزار تن انواع محصولات دامی به ارزش 500 میلیارد ریال را تولید و روانه بازار می كنند.
مدیركل امور عشایر آذربایجان غربی اضافه كرد: 15 هزار و 599 خانوار عشایری با 104 هزار نفر جمعیت در 16 شهرستان این استان و 336 روستای مختص عشایر مستقر هستند.
زینال زاده افزود: حدود 600 خانوار از عشایر این استان به ییلاق های خارج از استان در دامنه های جنوبی سهند و اطراف شهرستان مرند از توابع آذربایجان شرقی كوچ می كنند.
وی ادامه داد: چهار هزار خانوار از عشایر شمال استان بیشتر به مناطق ییلاقی چالدران كوچ می كنند و عشایر جنوب نیز به مناطق ییلاقی در دامنه های سهند و مراتع مرند، نقده، میاندوآب، شاهین دژ و بوكان می روند.
وی بیان كرد: تمهیدات لازم در جهت تسهیل تردد و تامین امنیت و امكانات بهداشتی و درمانی عشایر در هنگام كوچ به مناطق ییلاقی اندیشیده شده است.
مدیركل امور عشایر آذربایجان غربی ادامه داد: عشایر این استان در 550 منطقه بیش از 2 هزار سیاه چادر برپا می كنند.
به گزارش ایرنا آذربایجان غربی سومین استان كشور از نظر جمعیت عشایری است و بر اساس آخرین سرشماری، 15 هزار و 599 خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر در این استان زندگی می كنند.
2 میلیون و 670 هزار هكتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد كه از این مقدار یك میلیون و 615 هزار هكتار با 60 درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان 12 ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان غربی نیز ویژه عشایر است.
8135/3072