۵ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۱
کد خبر: 82953832
۰ نفر
سالیانه 1.2 میلیارد مترمكعب پساب در كشور تولید می شود

تهران- ایرنا- مدیركل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب شركت آبفای كشور از فعالیت 183 تصفیه خانه فاضلاب در كشور خبر داد و گفت: این تصفیه خانه ها سالیانه یك میلیارد و 200 میلیون متر مكعب پساب تولید می كنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «بهنام وكیلی» امروز (سه شنبه) در حاشیه بازدید خبرنگاران از تصفیه خانه جنوب تهران افزود: 47 درصد از پساب تولیدی در بخش كشاورزی مصرف می شود.
وی ادامه داد: 44.7 درصد از پساب تولیدی در آبهای سطحی تخلیه و 2.41 درصد نیز در تغذیه آبخوان ها استفاده می شود.
به گفته وی، پنج درصد پساب تولیدی در فضای سبز و كمتر از نیم درصد نیز در بخش صنعت مصرف می شود.
وكیلی ادامه داد: حدود 194 تصفیه خانه در 316 شهر كشور ساخته شده است كه 183 تصفیه خانه در مدار بهره برداری قرار دارد و بقیه در حال تحویل موقت است.
وی طول شبكه فاضلاب كشور را 60 هزار كیلومتر عنوان كرد و گفت: یكصد تصفیه خانه در دست ساخت است كه از این مجموع سالیانه 20 تصفیه خانه به مدار بهره برداری می رسد.
مدیركل دفتر نظارت بر بهره برداری فاضلاب شركت آبفای كشور در مورد شبكه های جمع آوری و تصفیه فاضلاب روستایی نیز گفت: با توجه به اینكه در روستاها بیشتر از چاه های جذبی استفاده می شود، پوشش تاسیسات فاضلاب در روستاها كمتر از نیم درصد است.
به گفته وی، 40 تصفیه خانه در شبكه فاضلاب روستایی فعالیت می كند كه پساب این تصفیه خانه ها در بخش های كشاورزی، تغذیه آبخوان ها و تخلیه در آبهای سطحی مصرف می شود.
به گزارش ایرنا، تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران برای تصفیه فاضلاب چهار میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت شهر تهران پیش بینی شده است.
نواحی زیر پوشش این تصفیه خانه فاضلاب های جمع آوری شده از شمال و شمال شرق شهر است و از ورودی های شرقی و غربی تصفیه خانه دریافت می شود.
این تصفیه خانه در زمینی به مساحت ۱۱۰ هكتار ساخته شده و نوع فرآیند تصفیه فاضلاب از نوع «لجن فعال همراه با حذف نیتروژن» است.
پساب تولیدی در این تصفیه خانه، برای آبیاری زمین های كشاورزی دشت ورامین به مصرف می رسد.

اقتصام**9189*1961*