حمایت دولت از بازار سرمایه، فرصت مناسبی برای رشد بورس است

تهران- ایرنا- یك كارشناس بازار سرمایه با بیان اینكه رشد قیمت دلار، افزایش بهای نفت، حمایت دولت از بازار سرمایه و افزایش سودآوری شركت ها از دلایل رشد بورس است، گفت: برنامه دولت برای هدایت نقدینگی به سوی بورس، فرصت خوبی را برای رشد بازار سرمایه ایجاد كرده است.

به گزارش ایرنا، بازار سهام در هفته های اخیر، روزهای طلایی را پشت سر گذاشته و شاخص بورس با ركوردشكنی های پی در پی، به نقطه اوج در 50 سال عمر فعالیت خود دست یافته است.
نماگر بازار سرمایه تاكنون با جهش، مسیر خود را طی كرده و مقاومت های پیش رو می شكند؛ بنابراین كارشناسان، بورس را به عنوان محلی جذاب برای سرمایه گذاری معرفی می كنند.
البته كارشناسان همزمان با معرفی فرصت های سرمایه گذاری در بورس، توصیه های را برای تازه واردان مطرح می كنند تا با دقت اقدام به سرمایه گذاری و خرید كنند تا مبادا با زیان مواجه نشوند.

**چشم انداز مثبت حركت بازار سرمایه
حسن امیری، كارشناس بازار سرمایه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره رشد شاخص بورس و وضعیت بازار سرمایه، گفت: عامل اصلی رشد شاخص بورس، افزایش نرخ دلار بوده كه باعث شده شركت هایی كه فروش داخلی و خارجی آنها به صورت ارزی است، از سود مناسبی برخوردار شوند.
این كارشناس بازار سرمایه همچنین به تاثیر مثبت رشد قیمت نفت اشاره كرد و ادامه داد: قیمت نفت رو به بالاست كه چشم انداز مثبتی را برای اقتصاد و بورس كشور ایجاد كرده است.
امیری اضافه كرد: شركت های صادراتی باید بخشی از درآمد ارزی خود را با نرخ 4200 تومان در سامانه نیما عرضه كنند، اما گفته می شود كه مجوز لازم برای عرضه بخشی از درآمد های خود با نرخ ارز آزاد را نیز دریافت كرده اند كه باعث می شود، سودآوری آنها افزایش یابد.

** تكرار روال سالانه رشد بورس
این كارشناس بازار سرمایه عامل دیگر رشد شاخص بورس را تكرار رویه سال های قبل دانست و گفت: طبق روال سال های گذشته، تا تیرماه كه فصل برگزاری مجامع و تقسیم سود شرك هاست، شاهد رشد بازار بورس هستیم.
امیری خاطرنشان كرد: باتوجه اینكه گروه های پتروشیمی، معدنی و فلزی، سودهای خوبی را كسب و در مجامع تقسیم می كنند، استقبال از آنها افزایش می یابد.
وی با بیان اینكه به تدریج بازار به مرحله اصلاح می رود تا گزارش های مالی شركت ها تا پایان فصل تابستان منتشر شود، افزود: مرحله بعدی رشد بورس در مهرماه و پس از انتشار گزارش های مالی 6 ماهه شركت هاست.

** عبور پر قدرت شاخص از مقامت های پیش رو
این كارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص بورس تاكنون مقاومت های مهمی مانند مرز 100 هزار واحد را پشت سر گذاشته و از سر راه برداشته است و می تواند به سوی مقاومت های جدید مانند 140 و 150 هزار واحد نیز حركت كند.
وی درباره ادعای حبابی بودن رشد شاخص بورس، گفت: شركت ها توانسته اند متناسب با رشد نرخ دلار و سایر شرایط اقتصادی، سودهای خوبی را شناسایی كنند كه موجب افزایش قیمت آنها شده است، بنابراین وضعیت فعلی بازار بورس را نمی توان حبابی دانست.

** حمایت دولت از بورس
این كارشناس بازار سرمایه درباره بازارهای رقیب مانند دلار، طلا، خودرو و مسكن نیز گفت: بازار بورس می تواند رقیب بازارهای موازی مانند دلار، طلا، خودرو و مسكن باشد.
امیری ادامه داد: بورس به دانش و تخصص نیاز دارد، بنابراین بسیاری از افراد به دلیل نداشتن تخصص بورسی، ترجیح می دهند به سراغ خرید دلار، خودرو و مسكن بروند.
وی یادآور شد: از برنامه های دولت، هدایت نقدینگی به سوی بورس با هدف مهار نقدینگی است كه فرصت خوبی را برای بازار سرمایه ایجاد كرده است.

** تهدیدات پیش روی بورس
این كارشناس بازار سرمایه درباره چشم انداز رشد بورس گفت: تهدیدی پیش روی بورس، تشدید احتمالی تحریم هاست كه می تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.
امیری ادامه داد: در صورت همراهی اتحادیه اروپا و راه اندازی بانك مشترك با ایران، شاخص بورس، فارغ از تهدیدات خارجی به رشد خود ادامه خواهد داد.
وی اضافه كرد: تا زمانی كه افزایش نرخ دلار تداوم داشته باشد و حقوقی ها همچنان در بازار سهام، خریدار باشند، رشد شاخص بورس ادامه می یابد.

** توصیه به سهامداران
این كارشناس بازار سرمایه به سهامداران تازه وارد توصیه كرد، اگر اطلاع دقیقی از شركت ها و بازار ندارند از خرید مستقیم سهام خودداری كنند.
امیری ادامه داد: آنها می توانند در صندوق های سرمایه گذاری بورسی كه سبدگردانی دارند و نیز اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری كنند.
وی اضافه كرد: افراد تازه كار باید از آموزش های لازم برخوردار شده و از مشاوره های تخصصی بهره مند شوند.
اقتصام**2022**2023