میلیاردر آمریكایی به پنج مخالف برجام كمك مالی ارائه كرد

تهران - ایرنا -تارنمای شبكه «سی.ان.بی.سی» گزارش داد، یك هفته پس از آنكه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا از برجام خارج شد، «شلدون ادلسون» میلیاردر آمریكایی به ستاد پنج نامزد انتخابات میاندوره ای از حزب جمهوریخواه كه با توافق هسته ای مخالف بودند، كمك مالی تشویقی ارائه كرد.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، سه نفر از این نامزدها موقعیت بسیار شكننده ای دارند.
طبق اسناد كمیسیون فدرال انتخابات، دین هلر سناتور جمهوریخواه از ایالت نوادا، باربارا كامستاك (ویرجینیا)، میمی والترز (كالیفرنیا) و میا لاو (یوتا) از اعضای مجلس نمایندگان و «كرسنت هاردی» نامزد انتخابات كنگره افرادی هستند كه در ماه می از ادلسون كمك مالی دریافت كرده اند.
هلر، هاردی و لاو هر كدام پنج هزار و چهارصد دلار و كامستاك و والترز هر كدام دو هزار و هفتصد دلار دریافت كردند.
سخنگوی هلر در بیانیه ای كه برای شبكه سی.ان.بی.سی فرستاد، اظهار داشت: موضع دین هلر در قبال اسرائیل و توافق هسته ای با ایران همواره ثابت بوده است. او از روز اول گفته كه توافق هسته ای برای آمریكا و متحدان ما خوب نیست.
یك سخنگوی ستاد انتخابات والترز هم گفته كه حمایت این نامزد انتخاباتی از اسرائیل جذابیت بیشتری برای ادلسون داشته است تا موضع وی در قبال ایران.
این سخنگوی اظهار داشت: ما خوشحالیم كه از ادلسون كمك مالی دریافت كردیم اما این كمك ها ارتباطی با مواضع والترز در قبال توافق هسته ای با ایران ندارد. والترز بارها از اسرائیل دیدن كرده و از حامیان بزرگ اسرائیل است. مواضع وی در قبال توافق هسته ای بسیار شفاف است.
نامزدهایی كه ادلسون به آنها كمك كرده است، موقعیت شكننده ای در مبارزات انتخاباتی ماه نوامبر دارند.
ادلسون از حامیان اسرائیل و عضو هیات مدیره گروه لابیگری «ائتلاف جمهوریخواهان یهودی» (RJC) است. این گروه با توافق هسته ای مخالف بوده و آن را برای رژیم صهیونیستی خطرناك می داند. این گروه از خروج ترامپ از برجام و انتقال سفارت آمریكا به بیت المقدس استقبال كرد.
ادلسون از اصلی ترین حامیان مالی ترامپ در جریان مبارزات انتخابات ریاست جمهوری 2016 بود.
شبك**9423**3404