500 هزار تن به ظرفیت كنسانتره مس كشور افزوده می ‌شود

كرمان- ایرنا- معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با اجرای پروژه های مس در معادن چاه فیروزه، دره آلو و دره زار استان كرمان، 500 هزار تن به ظرفیت تولید كنسانتره مس در كشور افزوده خواهد شد.

به گزارش ایرنا ،مهدی كرباسیان روز دوشنبه در نشست بررسی مشكلات صنعت شهرستان رفسنجان در منطقه ویژه اقتصادی این شهر افزود: سال گذشته 13 پروژه در حوزه مس در استان كرمان با اعتبار بالغ بر 3 هزار میلیارد تومان افتتاح شد.
وی اضافه كرد: كارخانه اسید نیز در سرچشمه رفسنجان به بهره برداری خواهد رسید و نگرانی‌ها برطرف می‌شود و قولی كه داده شده این است كه پروژه اسید سرچشمه با سرمایه‌ گذاری 190 میلیون دلار در نیمه دوم امسال افتتاح می‌ شود.
كرباسیان تصریح كرد:كارخانه اسید خاتون ‌آباد در این استان هم در منطقه دیگری امسال فراهم می ‌شود و حدود 150 میلیون دلار هم شركت ملی صنایع مس ایران در آن منطقه سرمایه‌گذاری كرده است.
وی ادامه داد: در غرب استان كرمان پروژه عمده و وسیع تیاتنیوم در كهنوج است كه 130 هزار تن كنستانتره و 70 هزارتن سرباره تولید می كند و همه اینها نشان می‌دهد كرمان استان زرخیزی است.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در كرمان معادن سنگ‌ آهن به طور وسیع وجود دارد و در دولت‌های یازدهم و دوازدهم با همت سرمایه ‌گذاران پروژه‌های متعددی افتتاح شد كه اینها مسیر صحیح و درست اقتصاد مقاومتی است.
وی تصریح كرد: در كشور ایران مردم با تمام سختی‌ها و گرفتاری‌ها پای استقلال ‌شان ایستاده‌اند و كشور به سمت صنعتی‌ شدن پیش می‌ رود.
كرباسیان اظهار داشت: ما باید بپذیریم نباید روی اروپا حتی روسیه و چین هم حساب كنیم چون آن‌ ها منافع ملی و سیستم بانكی خود را می‌ بینند و نشان می ‌دهد كه نمی ‌توانند به راحتی از چرخه سیستم بانكی بین‌المللی كه فرماندهی ‌اش دست آمریكاست خارج شوند.
كرباسیان اضافه كرد: همدلی و وحدت درون و استفاده از ظرفیت ایرانیان خارج از كشور موردی است كه ظرف 30 سال گذشته مغفول مانده باید بپذیریم از این ظرفیت مالی وسیعی كه داریم استفاده كنیم.
كرباسیان گفت: پساب یكی از امتیازاتی است كه این روزها با وجود كم‌ آبی می ‌تواند كمك باشد و رفتن به سمت صنعتی شدن، آب نیاز دارد و یكی از راه‌های تأمین آب استفاده از پساب است و بخش صنعت هم باید حداكثر صرفه ‌جویی در بخش انرژی را داشته باشد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت به موضوع مسؤولیت اجتماعی اشاره و تأكید كرد: شركت ملی صنایع مس ایران در سطح كشور مسئولیت اجتماعی خود را به طور خوبی انجام داده اما در رفسنجان باید شفاف بودجه‌ای تصویب شود.
به گزارش ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)،مجتمع های زیر مجموعه شركت ملی صنایع مس ایران در فروردین ماه، 107 هزار و 795 تن كنسانتره مس تولید كردند كه در مقایسه با مدت مشابه با پارسال 15 درصد رشد نشان می دهد.
رفسنجان در 110 كیلومتری كرمان قرار دارد.
7433/ 5054

سرخط اخبار استان‌ها