۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۹:۳۹
کد خبر: 82952786
۰ نفر
بيماري وبا در 75 درصد موارد بدون علامت است

زنجان - ايرنا - مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي واگير مركز بهداشت استان زنجان گفت: بيماري وبا در 75 درصد موارد بدون علامت بوده و در 20 درصد بيماران دچار اسهال خفيف مي شوند.

حسين معصومي عصر دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: تنها 2 تا پنج درصد بيماران دچار علائم اسهال آبكي ، استفراغ و از دست رفتن شديد آب بدن مي شوند كه در اين موارد ( موارد شديد) در صورت مراجعه نكردن براي درمان ممكن است در مدت چند ساعت به كم آبي شديد منجر شده در نهايت مرگ بيمار را رقم بزند.
وي اظهار كرد: وبا بيماري اسهالي است كه توسط يك نوع باكتري به نام ويبريوكلرا ايجاد مي شود كه از ويژگي هاي آن شروع ناگهاني اسهال آبكي شديد بدون درد و همراه با تهوع و استفراغ در مراحل اوليه است.
معصومي افزود: اين بيماري از شيوع به نسبت قابل ملاحظه اي در كشورهاي در حال توسعه برخوردار بوده و به عنوان بيماري بومي كشورهاي منطقه بويژه هندوستان، بنگلادش، پاكستان، افغانستان، عراق و از جمله ايران محسوب مي شود.
مدير گروه پيشگيري و مبارزه با بيماريهاي واگير مركز بهداشت استان زنجان ، راههاي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري را شامل دفع بهداشتي فضولات انساني، استفاده از توالت و آب بهداشتي و لوله كشي و در مناطق فاقد لوله كشي جوشاندن آب يا استفاده از محلول كلر مادر براي ضدعفوني كردن آب برشمرد.
وي بيان كرد: استفاده از غذاي كامل پخته و داغ شده و نگهداري باقيمانده غذا در يخچال و هنگام استفاده مجدد داغ كردن آن بصورت كامل ، شستشوي مكرر دست با آب و صابون به ويژه پس از رفتن به توالت و پيش از تهيه و خوردن غذا، شستشو و ضد عفوني ميوه و سبزيجات قبل از مصرف از ديگر راههاي پيشگيري است.
معصومي خاطر نشان كرد: بر اين اساس توصيه مي شود در صورت ابتلاي فرد به بيماريهاي اسهالي در مدت كوتاهي به مراكز بهداشتي درماني مراجعه كند تا اقدامات درماني مناسبي ارائه شود.
به گفته اين مسئول تا كنون موردي از بيماري وبا در استان گزارش نشده و تمامي تدابير و كارهاي اموزشي براي متصديان مربوطه و ذخيره سازي دارويي براي مقابله با اين بيماري انجام گرفته است.
7320/8068