۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۳۳
کد خبر: 82952423
T T
۰ نفر
25 درصد ارز مورد نیاز واردكنندگان موبایل تخصیص یافت

تهران- ایرنا- رئیس هیات مدیره انجمن وارد كنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی نیاز سالانه واردات موبایل به كشور را 2 میلیارد دلار برآورد كرد و گفت: تاكنون بانك مركزی 25 درصد نیاز بازار، ارز به این گروه تخصیص داده است

سید محمود سفار روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره انتشار فهرستی از شركت های واردكننده گوشی همراه كه از ارز دولتی استفاده كرده اند، اظهار داشت: هر كس با مراجعه به سامانه جامع تجارت ایران كه مركز توسعه تجارت الكترونیكی وزارت صنعت راه اندازی كرده است، می تواند درباره شركت ها و اینكه چه میزان ارز دریافت كرده اند، اطلاع یابد.
رئیس هیات مدیره انجمن وارد كنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی همچنین درباره اعلام وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات مبنی بر اینكه برخی افراد سودجو گوشی تلفن همراه را با ارز دولتی 4200 تومانی وارد كرده اما با نرخ های بالاتر می فروشند، گفت: اطلاعات داده شده به وزیر ارتباطات درباره سوء استفاده واردكنندگان از ارزچهار هزار و 200 تومانی صحیح نبوده است.
وی با تاكید براینكه ارز تخصیصی با ارزی كه واقعی به شركت ها پرداخت می شود تفاوت دارد، افزود: سامانه مذكور میزان واردات انجام شده در قبال ارز دریافتی را به روشنی دراختیار همگان قرار می دهد.
سفار ادعاكرد: به طور قطع اطلاعات داده شده به «محمد جوادآذری جهرمی» وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات كامل نبوده است و اطلاعات همه شركت های ذكر شده در سامانه جامع تجارت موجود است.
رئیس هیات مدیره انجمن وارد كنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی ادامه داد: سامانه جامعه تجارت ریز اطلاعات همه شركت ها را در یك ستون افقی به صورت كامل و شامل شماره ثبت سفارش، كد یكتا، منشاء ارز، شماره ساتا، مبلغ منشاء ارز و وضعیت اظهار گمركی را دارد.
سفار یادآور شد: در این سامانه كاملاً مشخص است كه كالا چه زمان اظهار شده، زمان ترخیص از گمرك چه موقعی بوده است.

*نیاز سالانه واردات موبایل 2 میلیارد دلار است
سفار با بیان اینكه سالانه به حدود 2میلیارد دلار واردات تلفن همراه نیاز داریم، گفت: از ابتدای امسال 500 میلیون دلار ارز به واردكنندگان اختصاص یافته كه 25 درصد نیاز بازار است.
رئیس هیات مدیره انجمن وارد كنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی درباره علت گرانی های اخیر گوشی های تلفن همراه نیز گفت: واردكننده كالایی را با قیمت مشخص وارد و به بازار عرضه می كند اما تا رسیدن كالا به دست مصرف كننده نهایی ممكن است عده ای سوء استفاده كنند كه دیگر ربطی به واردكننده ندارد.
به گزارش ایرنا، مركز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری شامگاه یكشنبه (سوم تیر) فهرستی از شركت های وارد كننده گوشی همراه را كه از ارز دولتی استفاده كرده اند، منتشر كرد.
بر اساس گزارش این مركز از ابتدای سال 97 تا 29 خرداد ماه به 40 شركت وارد كننده گوشی تلفن همراه، ارز دولتی تخصیص داده شده است كه 30 شركت از این فهرست با بخشی از ارز تخصیص یافته اقدام به واردات گوشی تلفن همراه كرده اند.
در ادامه این گزارش آمده است: رقم كل ارز اختصاص یافته به 40 شركت مذكور 220 میلیون و 643 هزار یورو بوده كه تاكنون محموله هایی با مجموع رقم 75 میلیون و 283 هزار یورو با عاملیت 30 شركت وارد كننده از گمرك ترخیص شده است.
همچنین محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز شنبه در كرمان گفته بود: گرانی های غیرمعمول گوشی تلفن همراه در كشور نشان می دهد كه برخی افراد سودجو با استفاده از ارز دولتی 4200 تومانی گوشی وارد كرده اند اما بر اساس بهای ارز غیررسمی آن را به مردم عرضه می كنند.
اقتصام**2078**2025