۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۵۱
کد خبر: 82952355
۰ نفر
پیشرفت حدود 40 درصدی 15 طرح فولادی كشور

تهران- ایرنا- بررسی تعداد 15 طرح توسعه زنجیره فولاد كه اغلب متعلق به بخش خصوصی است با ظرفیت افزون بر 20 میلیون تن، حاكی از پیشرفت فیزیكی متوسط حدود 40 درصدی دارد؛ هرچند كه چهار واحد از این مجموعه ها به پیشرفت بیش از 70 و 80 درصد رسیده است.

به گزارش روز دوشنبه خبرنگار اقتصادی ایرنا، برپایه جدول طرح های توسعه فولاد كه از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران منتشر شده، انتظار می رود امسال حداقل سه واحد از این طرح ها تكمیل شود و بقیه در افق های 99- 1398 به بهره برداری برسد.
بررسی ها نشان می دهد بیش از 50 درصد از طرح های یادشده در زمینه تولید گندله با مجموع ظرفیت 10 میلیون و 320 هزار تن پیش بینی شده و پنج میلیون تن نیز در زمینه كنسانتره سازی است.
پیش از این گزارش شده بود كه براساس سند بالادستی طرح جامع فولاد، میزان ظرفیت اسمی كنسانتره سنگ آهن و گندله با تولید عملی، پارسال حدود 20 میلیون تن فاصله داشت كه در چارچوب اهداف سند چشم انداز باید به روند تولید شتاب بخشید.
ظرفیت اسمی تولید كنسانتره در سال پنجم توسعه (1395 سال الحاقی به برنامه پنجم بود) به رقم 44.3 میلیون تن رسید و ظرفیت تولید نیز برابر با 31.3 میلیون تن بود؛ ظرفیت گندله كشور 32 میلیون تن به ثبت رسید كه تولید عملی به رقم 25.6 میلیون تن رسید.
برپایه آمارهای وزارت صنعت، معدن وتجارت (سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران) میزان ذخایر سنگ آهن در سنگان (خراسان رضوی) یكی از سه كانون اصلی سنگ آهن كشور بیش از 1.2 میلیارد تن ثبت شده كه برای این منظور نخستین واحد گندله سازی در شرق كشور پارسال به ظرفیت پنج میلیون تن تولید آزمایشی خود را در تابستان آغاز كرد و همزمان یك واحد پنج میلیون تنی گندله مربوط به بخش خصوصی هم راه اندازی شد.
اطلاعات موجود نشان می دهد در بین 15 طرح مورد بررسی زنجیره فولاد، 10 طرح (بیش از 60 درصد آنها) در استان خراسان رضوی واقع شده كه دسترسی آسانتری به سنگ اهن سنگان (ماده اولیه مورد نیاز) دارند.
واحد «قائم امید نور» كه تولید گندله با ظرفیت 600 هزار تنی خواهد داشت، پیشرفت 81.17 درصدی دارد و پیش بینی شده در سال 1398 در منطقه رشتخوار استان خراسان رضوی به بهره برداری برسد.
علاوه براین، واحد كنسانتره این مجتمع نیز در مراحل اولیه پیشرفت فیزیكی قرار دارد.
همچنین مجتمع فولاد رشتخوار یك واحد گندله سازی با ظرفیت 1.2 میلیون تنی دارد كه پیشرفت فیزیكی آن 31.1 درصد ثبت شده و انتظار می رود در 6 ماهه سال آینده راه اندازی شود.
تهیه و تولید مواد معدنی شرق فولاد خراسان یك واحد تولید كنسانتره به ظرفیت 2.5 میلیون تن در حال ساخت است كه در شهرستان خواف استان خراسان رضوی واقع شده و پیشرفت فیزیكی 19 درصدی دارد.
واحد صنعتی و معدنی «توسعه ملی» در شهرستان خواف نیز یك واحد گندله سازی با ظرفیت 2.5 میلیون تنی، پیشرفت فیزیكی 71.94 درصدی را ثبت كرده و انتظار می رود در 9 ماهه امسال به بهره برداری برسد.
گسترش صنایع معدنی كاوه پارس واقع در استان خراسان رضوی در شهرستان خواف یك واحد گندله سازی با ظرفیت 2.6 میلیون تنی را در برنامه دارد كه این نیز 11 درصد پیشرفت كرده است و برآورد می شود در سال آینده تكمیل و راه اندازی شود.
فولاد شرق كاوه در شهرستان خواف یك واحد كنسانتره با ظرفیت 2.5 میلیون تن در حال ساخت دارد كه با پیشرفت كنونی 44.54 درصدی قرار است در سال 98 به بهره برداری برسد. همچنین مجتمع یاد شده یك واحد 1.8 میلیون تنی آهن اسفنجی در حال ساخت دارد كه پیشرفت آن نیز به 22.3 درصدی رسیده و قرار است در سال 1400 تكمیل شود.
فولاد تربت حیدریه نیز برای تولید فولاد خام به ظرفیت یك میلیون و 450 هزار تن پیش بینی شده و انتظار می رود در 6 ماهه نخست سال 1399 به بهره برداری برسد؛ پیشرفت فیزیكی آن نیز 22.3 درصد است؛ همچنین واحد گندله سازی این مجتمع با ظرفیت 2.5 میلیون تن با پیشرفت 80 درصدی، در نیمه نخست امسال راه اندازی شود.
پس از استان خراسان رضوی، 2 واحد در استان هرمزگان در حال ساخت است. فولاد كاوه جنوب كیش برای تولید فولاد خام با ظرفیت 1.2 میلیون تن در بندرعباس با پیشرفت 42 درصدی، در نیمه نخست سال 98 وارد مدار تولید می شود. همچنین یك واحد تولید كنسانتره سنگ آهن (ماد گوش) در بندرعباس در مرحله مناقصه قرار دارد.
واحد ذوب آهن آریان بوئین زهرا (قزوین) كه قرار است فولاد خام تولید كند؛ ظرفیت 550 هزار تنی را با پیشرفت 83 درصدی در دست اقدام دارد كه انتظار می رود امسال به بهره برداری برسد.
اكنون پیشرفت مجتمع فولاد «البرز ناب آرش» زنجان برای تولید فولاد خام با ظرفیت یك میلیون تن، به بیش از 75 درصد رسیده كه پیش بینی شده امسال تكمیل شود.
پانزدهمین واحد این مجموعه زنجیره فولاد، توسعه معدنی و صنعتی «صبا نور» یك واحد گندله سازی به ظرفیت 920 هزار تن در استان كردستان كه ساخت آن در مراحل اولیه است و طبق پیش بینی ها در سال 1399 وارد مدار تولید می شود.
به گزارش ایرنا، انجمن جهانی فولاد در گزارشی به مناسبت پایان سال 2017 ( دهم دیماه 96 ) بررسی عملكرد 66 كشور را ثبت كرده كه نشان می دهد در سال 2017، چین به عنوان بزرگترین تولیدكننده فولاد خام رقم 831.7 میلیون تن را ثبت كرد و ایران نیز با تولید 21.7 میلیون تنی، با یك رتبه صعود، در جایگاه سیزدهم قرار گرفت.
مجریان صنعت فولاد كشور براین باورند كه تا افق 1404 ظرفیت فولاد ایران براساس پیش بینی به رقم 55 میلیون تن برسد؛ سال گذشته بیش از 30 میلیون تن ظرفیت نصب شده وجود داشت و 23.4 میلیون تن نیز ظرفیت مجموع پروژه های دردست اجراست؛ بنابراین باید كمبودهای زنجیره تولید تا افق چشم انداز تكمیل شود.
اقتصام ** 1559 ** 2023