۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۱۰
کد خبر: 82952098
۰ نفر
سیف: بازار ثانویه ارز شكل می گیرد

تهران- ایرنا- رئیس كل بانك مركزی از ایجاد بازار ثانویه ارز در كشور خبر داد و گفت: در این بازار صادركنندگان خُرد غیرنفتی می توانند برای تامین ارز كالاهای گروه سوم، ارز خود را عرضه كنند.

به گزارش ایرنا، «ولی اله سیف» روز دوشنبه در حاشیه جلسه كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با تقسیم بندی كالاهای وارداتی به سه گروه اظهار داشت: گروه اول كالاهای اساسی و حیاتی برای كشور كه با ارزاق عمومی مردم و دارو در ارتباط است كه ارز مورد نیاز آنها از محل فروش نفت با ارز رسمی 4200 تومان توسط بانك مركزی تامین می شود.
وی افزود: گروه دوم كالاهای ضروری هستند كه قرار است ارز مورد نیاز برای آنها از محل 80 درصد صادرات غیرنفتی - شركت های پتروشیمی فولاد و معدنی - و از محل سامانه نیما تامین شود.
سیف، نرخ مبنا برای واردات كالاهای گروه دوم را همان نرخ ارز رسمی دانست و گفت: یكی از مباحث جدی این روزها در بازار، تبدیل نرخ كالاهایی است كه با بهای4200 تومان وارد كشور می شوند اما با قیمت های بالاتر نرخ گذاری می شوند.
وی ادامه داد: بانك مركزی برای كنترل قیمت ها و شفاف سازی در بازار، قرار است ارزهایی كه با مبنای 4200 تومان به واردكنندگان تخصیص داده را در سامانه ای به اطلاع عموم برساند تا هر كسی كالایی وارد می كند كه قیمت آن منطقی نیست و با این رقم مغایرت دارد، بتواند اعتراض كند و نهادهای نظارتی همچون سازمان تعزیرات نظارت كنند.
رئیس كل بانك مركزی افزود: در اولویت سوم، كالاهایی هستند كه از محل 20 درصد صادرات كالاهای غیرنفتی - عمدتا شامل صادركنندگان خُرد و بخش خصوصی - انجام می شود و قرار است این كار با نرخ توافقی باشد.
سیف اظهار داشت: در حقیقت بازار ثانویه ای در كنار بازار اصلی شكل می گیرد.
به گفته سیف، گروه چهارم، كالاهای ممنوع الورود هستند.
وی ابراز امیدواری كرد با این اقدام ها و با وجود تلاش های دشمنان بویژه آمریكا برای ایجاد التهاب در بازار، آرامش در فضای اقتصادی كشور ایجاد شود.

**التهابات آفرینی در بازار مصنوعی است
رئیس كل بانك مركزی همچنین پس از جلسه بررسی مسائل اقتصادی و ارزی در دولت به خبرنگاران گفت: طبق بررسی های انجام شده و طبق آمار سال گذشته واردات، نیاز ارزی برای كالاهای گروه نخست 18 میلیارد دلار و برای گروه دوم 24 میلیارد دلار برآورد می شود و سهم گروه سوم كه كالاهای عادی هستند 5.6 میلیارد دلار خواهد بود.
سیف اظهار داشت: گروه چهارم كه واردات آنها ممنوع شده، كالاهایی هستند كه در تولید آنها خودكفا هستیم و نیازی به واردات آنها وجود ندارد.
وی درعین حال نیاز ارزی برای واردات كالاهای گروه چهارم را 3.8 میلیارد دلار برآورد كرد كه از این پس قرار نیست وارد شوند.
رئیس كل بانك مركزی با اعلام اینكه مشكلی در تامین ارز برای واردات این كالاها وجود ندارد، اظهار داشت: تلاش هایی عمدتاً از خارج كشور برای القای التهاب به بازار انجام می شود اما باید گفت كه این التهابات مصنوعی است و هیچ نگرانی بابت تامین كالاهای مورد نیاز جامعه وجود ندارد.
اقتصام*2025** 2023

سرخط اخبار اقتصاد