۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۹:۲۶
کد خبر: 82951979
۰ نفر
احتمال خاموشی برق در مازندران

نوشهر- ایرنا - كاهش نزولات آسمانی، بروز پدیده خشكسالی و كاهش 50 درصدی تولید برق در نیروگاههای كشور نسبت به سال گذشته احتمال خاموشی در مازندران بخصوص در شهرهای غرب استان را بیش از گذشته محتمل كرده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، میزان بارندگی‌ها در كشور از ابتدای سال آبی (اول مهر) تا 15 فروردین‌ امسال به 99.8 میلیمتر رسید كه نسبت به مدت مشابه پارسال، 51 درصد كاهش دارد و این افت بارش‌ها در مقایسه با میانگین متوسط 49 ساله نیز از مرز منفی 49 درصد عبور كرده است.
معاون هماهنگی توزیع شركت مدیریت تولید ، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر ) پیش از این اعلام كرد كه پنج استان آسیب پذیر در كشور وجود دارد كه اگر مصرف برق از مرز 57 هزار مگاوات بگذرد ، احتمال خاموشی در آنها وجود دارد و مازندران یكی از این استان هاست.
شركت توانیر نیز بتازگی در گزارشی اعلام كرد بخشی از كمبود برق مربوط به نیروگاههای برق آبی است كه به علت كمبود بارش و مشكل منابع آبی در پشت سدها رخ داده و چنین وضعیتی باعث شده تا كاهش سه تا سه هزار و 500 مگاواتی تولید انرژی نسبت به سال گذشته رقم بخورد.
از سوی دیگر از مجموع 50 درصدی كاهش تولید انرژی نیروگاههای برق آبی كشور، حدود 15 درصد آن سهم غرب مازندران است.
شهرستان های غرب مازندران به دلیل برخورداری از موقعیت گردشگری همه ساله بخصوص در فصل تابستان پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگرند كه میزان تقاضا و استفاده برای از وسایل سرمایشی به علت اوج گرما و شرجی بودن منطقه به دو برابر افزایش می یابد.
بر اساس تجربه سال های گذشته و اظهار نظر كارشناسان هواشناسی غرب مازندران ، میزان دمای هوا در برخی از ماه های فصل گرما بویژه ماه های تیر و مرداد در این منطقه به بیش از 30 درجه سانتی گراد بالای صفر افزایش می یابد.
یك كارشناس مدیریت مصرف شركت توزیع نیروی برق غرب مازندران در این باره گفت : سال گذشته میانگین رشد مصرف برق در كشور حدود پنج درصد بود در حالی كه به علت تداوم گرما و نیز گردشگرپذیری این منطقه این رقم به حدود 8.5 درصد رسید.
حسن شفاعی تیركی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود :‌ در فصل گرما حدود 2.5 برابر میزان مصرف برق به علت استفاده مداوم از لوازم سرمایشی در این منطقه افزایش می یابد و با توجه به وضعیت موجود به نظر می رسد كه تابستان امسال در زمان اوج مصرف به مدت 200 ساعت با بحران كمبود انرژی مواجه شویم .
وی پیش بینی كرد در تابستان امسال میزان مصرف برق در زمان اوج بار به حدود 660 مگاوات ساعت برسد و به تبع آن شركت توزیع نیروی برق غرب مازندران با كمبود حدود 100 مگاوات ساعت برق مواجه شود كه تنها راه جبران آن مدیریت درست و هدفمند مصرف است .
این كارشناس شركت توزیع نیروی برق غرب مازندران گفت كه هم اكنون از مجموع 577 هزار مشترك برق در این منطقه دستكم 480 هزار مشترك خانگی و بقیه نیز تجاری ، صنعتی ، اداری و كشاورزی هستند.
شفاعی تیركی افزود :‌ حدود 50 درصد میزان مصرف برق را مشتركان خانگی تشكیل می دهند ولی در این میان حدود 180 مشترك پرمصرف شناسایی شده اند.
** راهكارهای كاهش هزینه برق و پیشگیری از تكرار خاموشی ها
یكی دیگر از كارشناسان شركت توزیع برق غرب مازندران نیز گفت :‌ در گام نخست آگاهی بخشی افكار عمومی نسبت به نحوه كاهش هزینه های برق خیلی می تواند در زمان اوج مصرف از تكرار خاموشی ها در این منطقه تاثیرگذار باشد.
سپیده سلطان كریمی افزود :‌ نرخ برق در ساعت های مختلف شبانه روزی متفاوت است درصورتی اگر مشتركان از چگونگی محاسبه نرخ برق در ساعت های متفاوت یعنی اوج مصرف و كم مصرف بدانند كه قیمت هركیلووات ساعت مصرف برق چه میزان است طبیعتا همراهی لازم را خواهند داشت.
وی توضیح داد :‌ به تعبیری اگر مشتركان بدانند درجه دمای كولر را بین 24 درجه تا 26 درجه سانتی گراد تنظیم كنند و نیز از لامپ های ال ای دی كم مصرف با نوردهی بالا و عمرمفید استفاده كنند و نكته مهم تر آنكه در زمان اوج بار از لوازم پرمصرف مانند ظرفشویی ، لباسشویی و سشوار استفاده نكنند خیلی می توانند به پیشگیری از اعمال خاموشی ها كمك كنند.
سلطان كریمی گفت : ‌گام های خوبی برای آگاهی بخشی در این منطقه برداشته شده و آن اینكه از مشتركان صنعتی خواسته شده تا در زمان اوج مصرف یعنی از ساعت 12 تا 16 و نیز مشتركان تجاری و اداری نیز از ساعت 11 تا 15 هر روز سعی كنند در مصرف برق صرفه جویی كنند و اگرچنین اتفاقی رخ دهد حدود 25 درصد در مصرف برق صرفه جویی خواهد شد
** تخفیف حدود یك میلیارد تومانی بابت همكاری مشتركان پرمصرف
این كارشناس گفت : در پی تفاهم نامه ای كه سال گذشته میان شركت توزیع نیروی برق غرب مازندران و 150 مشترك پرمصرف در این منطقه امضا شده خوشبختانه به علت همراهی و همكاری این تعداد مشترك در زمان اوج باراز تحفیف حدود یك میلیارد تومانی بهره مند شدند
سلطان كریمی افزود : امسال نیز چنین سیاست تشویقی اعمال خواهد شد و اكنون تفاهم نامه ای میان 180 مشترك از جمله واحدهای صنعتی ، شالیكوبی ها ، جایگاه های سوخت و نیز واحدهای تجاری امضاء‌ شده و طبیعتا در فیش برق آبان ماه و یا آذر چنین تخفیف هایی در بهای برق آن ها اعمال می شود.
** جمع آوری انشعاب های غیرمجاز راهكار دیگر كاهش مصرف برق
این كارشناس جمع آوری انشعاب های غیرمجاز را دیگر راهكار كاهش میزان مصرف در زمان اوج بار معرفی كرد و گفت :‌ بخش عمده ای از انرژی الكتریكی با انشعاب های غیرمجاز هدر و مصرف می شود و چنین وضعیتی هم جای نگرانی دارد.
سلطان كریمی افزود :‌ با اینكه از سال ها پیش بویژه 2 سال گذشته در جای جای مناطق آلوده مانورهای جهادی برگزار شد و تاحدودی در خیلی از این مناطق انشعابات غیرمجاز جمع آوری و با متخلفان برخورد قانونی صورت گرفت ولی همچنان این معضل وجود دارد.
براساس آمار منابع رسمی ، نزدیك به 10 هزار انشعاب غیر مجاز در غرب مازندران شناسایی شده بود كه حدود 20 درصد تلفات شبكه هم ناشی از همین موضوع اعلام شد و طبق اظهار نظر مدیرعامل شركت توزیع برق غرب مازندران از ابتدای امسال تا شهریورماه دستكم 300 سارق برق به دادگاه معرفی شدند .
مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق غرب مازندران نیز گفت : برای پیشگیری از اعمال خاموشی ها و گذر از زمان اوج مصرف همراهی و همگامی مشتركان از مهم ترین انتظارات است.
كیوان فرح زاد بتازگی در دیدار با استاندار مازندران افزود :‌ در حوزه مدیریت مصرف برق اقدامات خوبی انجام گرفته و آن اینكه از حداكثر ظرفیت مولد های اضطراری (دیزل ژانراتور ) استفاده خواهد شد و نكته مهم تر آنكه استفاده از امكانات كنترل مصرف برق لوازم سرمایشی از راه دور در تمامی ادارات است.
وی ، ساماندهی واگذاری انشعاب موقت به سكونتگاههای فاقد مجوز ساخت با استفاده از ظرفیت های قانونی را از دیگر راهكارهای اساسی برای برون رفت از بحران خاموشی ها در تابستان امسال معرفی كرد.
او نقش رسانه ها ، مراكز علمی و آموزشی ، مبلغان دینی از جمله ائمه جمعه و حتی تبلیغات محیطی نیز دراین حوزه بسیار موثر دانست و گفت كه خوشبختانه دراین بخش گام های موثری نیز برداشته شده است.
استاندار مازندران نیز پیش از این در گزارشی اعلام كرد كه امروزه نیاز مردم به برق بسیار ضروری بوده و یك لحظه نبود آن غیرقابل تصور است.
محمد اسلامی از مسئولان بویژه فرمانداران سطح مازندران خواستار همكاری و همراهی بیشتر با شركت توزیع نیروی برق در این استان شد.
وی ، معاون هماهنگی و امورعمرانی مازندران به عنوان نماینده عالی تام الاختیار استانداری در زمینه مدیریت مصرف برق در سطح این استان معرفی كرده است
شركت توزیع نیروی برق غرب مازندران به 577 هزار مشترك ، در قالب هشت شهرستان شامل هزار و 251 روستا و 31 شهر خدمات ارائه می دهد .
7078 /1602/1654

سرخط اخبار اقتصاد