۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۷:۳۶
کد خبر: 82951866
۰ نفر
صرفه جویی مرهمی بر زخم خشكسالی

مشهد- ایرنا- كم آبی در ایران زمین واقعیتی دیرپا است كه با گذشت زمان همچون زخمی عمیق وضعیت آن بحرانی تر می شود. بر اساس آخرین آمارها میزان بارندگی در ایران حدود 167 میلیمتر می باشد اما این روزها نسبت به متوسط درازمدت با كاهش 30 درصدی روبرو است.

به گزارش ایرنا، طبق اعلام وزارت نیرو به رغم بارشهای بهاری اما وضعیت منابع آبی شهرهای در معرض تنش بهبود چندانی نیافته و تابستان جاری 334 شهر در سطح كشور در معرض تنش آبی هستند.
بنا به اذعان كارشناسان برای گذر از تنش آبی و بحران كم آبی اقدامات مختلفی در حوزه های گوناگون آب آشامیدنی، كشاورزی و صنعت باید صورت پذیرد تا برداشت از منابع زیرزمینی به حد متعارف برسد كه البته برخی از این اقدامات زمانبر است.
در این میان از صرفه جویی در بخش آب آشامیدنی و مدیریت مصرف نباید غافل شد. با صرفه جویی و درست مصرف كردن منابع آبی می توان حداقل از بحرانی تر شدن شرایط موجود جلوگیری كرده و زمینه عبور از وضعیت بحرانی در شرایط پیك مصرف را تسهیل نمود.

* لزوم همكاری همه جانبه
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی در خصوص وضعیت آبی این استان در تابستان جاری و راهكارهای تامین نیاز آبی گفت: تابستان امسال به دلیل كاهش نزولات جوی و افزایش درجه حرارت هوا با مشكل تامین آب مواجیهم اما این مشكل با مشاركت و همراهی مردم قابل مدیریت است.
محمد مقدوری در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرایط جاری به شدت نیاز به مشاركت همه حوزه ها از جمله بخش خانگی، صنعت و كشاورزی در امر صرفه جویی و كاهش مصرف است تا این موضوع را در تابستان جاری به خوبی مدیریت كرده و پشت سر بگذاریم.
وی ادامه داد: با اقدامات جزیی می توان كمك شایانی به كاهش مصرف آب داشت بطوری كه با پوشاندن سطح كولرهای تا 20 درصد مصرف آب كاهش می یابد كه در مجموع واحدهای مسكونی و اقامتی رقم قابل توجهی است.
معاون استانداری خراسان رضوی میزان كنونی برداشت از منابع آبی استان را 115 درصد ذكر و بیان كرد: بر اساس برنامه ریزی باید برداشت از منابع آبی به 75 درصد كاهش لذا می بایست اقدامات و راهكارها به سرعت در این حوزه برنامه ریزی و اجرایی شود.

* تامین 70 میلیون مترمكعب نیاز آبی مشهد از سد دوستی
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان رضوی همچنین گفت: كلانشهر سه و نیم میلیون نفری مشهد سالانه پذیرای حدود 27 میلیون زائر است كه شرایط ویژه ای برای آبرسانی در این شهر را رقم زده است.
وی ادامه داد: امسال بر اساس برنامه مصوب مقرر شده 70 میلیون مترمكعب نیاز آبی مشهد از سد دوستی تامین شود كه عمده این انتقال ویژه تابستان است و بخش قابل توجه نیاز آبی سال جاری این كلانشهر از این منبع تامین خواهد شد.
مقدوری در خصوص آبرسانی به روستاها نیز گفت: سالهای گذشته حدود 500 روستای استان با تانكر آبرسانی می شد كه امسال هم به دلیل كاهش بارندگی تعداد روستاهای بیشتری به صورت سیار آبرسانی می شوند.

* لزوم صرفه جویی 15 درصدی در مصرف آب
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب خراسان رضوی نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در خصوص وضعیت آبی شهرهای استان در تابستان جاری تاكید كرد: حداقل 15 درصد صرفه جویی در مصرف آب برای گذر از شرایط تنش آبی تابستان امسال در شهرهای این استان ضروری است.
حسین اسماعیلیان افزود: 30 شهر در خراسان رضوی كه 65 درصد جمعیت استان در آنها سكونت دارند تابستان امسال با كسری آب به میزان 400 لیتر در ثانیه و تنش آبی مواجه هستند.
وی ادامه داد: بر اساس مطالعات انجام شده كسری آب خراسان رضوی در افق سال 1420 بیش از شش هزار و 200 لیتر در ثانیه خواهد بود. سال 1400 تعداد شهرهای دارای تنش آبی این استان از 30 به 53 شهر افزایش می یابد و در افق بلندمدت تمام شهرهای خراسان در معرض این تنش و بحران در حوزه آب شرب قرار می گیرند.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب خراسان رضوی میزان مصرف آب خانگی را به ازای هر فرد در شهرهای این استان حدود 116 لیتر در شبانه روز اعلام و بیان كرد: با مصرف 70 لیتر آب در شبانه روز سطح بهداشت افراد دچار مشكل نمی شود.
وی گفت: 98 درصد آب شرب شهرهای خراسان رضوی از منابع زیرزمینی، چاهها و چشمه ها تامین می شود و این استان در میزان كسری سالانه مخازن آب زیرزمینی با كمبود یك میلیارد و 100 میلیون مترمكعب در سال رتبه نخست را در كشور دارد.
اسماعیلیان مدیریت مصرف آب را نیازمند همراهی بیشتر مشتركان ذكی و بیان كرد: 78 پروژه تامین اضطراری آب برای تابستان با هزار میلیارد ریال اعتبار و 82 پروژه برای تامین آب در بلندمدت با 900 میلیارد ریال اعتبار در دست اجرا است.
وی به نصب چهار هزار و 405 قطعه شیرآلات و وسایل كاهنده مصرف آب در اماكن عمومی پر رفت آمد شهرهای استان در سال جاری اشاره و بیان كرد: این وسایل شامل شیر روشویی اهرمی ، شیر روشویی تك آب، شیر چشمی، شیر توالت اهرمی، شیر پایی، شیر فشاری زماندار، شلنگ كاهنده و پرلاتور سیلیكونی هستند كه در مكانهای مذهبی، آموزشگاههای دولتی و ادارات شهرهای دارای تنش آبی نصب شده اند.

* كمبود 17 درصدی آب در مشهد
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب مشهد نیز به خبرنگار ایرنا گفت: پیش بینی می شود كلانشهر مشهد تابستان جاری و در طول ماههای گرم سال با كمبود 17 درصدی آب روبرو شود.
علیرضا طباطبایی افزود: كاهش بارندگی و افت ذخیره آب پشت سدها شرایط خاصی را برای این كلانشهر سه و نیم میلیون نفری رقم زده است. تمام تلاش شركت آب و فاضلاب مشهد گذر از بحران كم آبی تابستان بدون مشكل است كه در این چارچوب استفاده بهینه از آب و مدیریت مصرف از مهمترین راهكارهای جبران كمبود آب می باشد.
وی به كاهش حجم آب سد دوستی اشاره و بیان كرد: سال 1391 افزون بر 61 درصد آب مورد نیاز مشهد از همین سد تامین می شد اما این میزان پارسال به 31 درصد كاهش یافت.
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب مشهد بر لزوم رعایت مدیریت مصرف، مدیریت تولید و مدیریت توزیع آب تاكید و بیان كرد: استفاده از لوزام كاهنده آب نقش مهمی در مدیریت مصرف دارد.

* كمبود 1200 لیتر آب در ثانیه در روستاها
مدیرعامل شركت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: نیاز امسال روستاهای این استان به آب چهار هزار و 900 لیتر در ثانیه است در حالی كه طبق برآوردها برداشت سه هزار و 720 لیتر آب در ثانیه از منابع آب روستایی میسر است.
محمد دانشگر افزود: درجه شوری آب تعدادی از چاههای آب با گذشت زمان و در نظر گرفتن شرایط اقلیمی و زمین شناسی در حال افزایش است.
وی نیز بر لزوم صرفه جویی و مدیریت مصرف آب تاكید و بیان كرد: هم اكنون دو هزار و 480 روستا با جمعیت یك میلیون و 581 هزار نفر زیر پوشش خدمات شركت آب و فاضلاب روستایی خراسان رضوی قرار دارند و حدود 92 درصد جمعیت روستایی استان از آب آشامیدنی سالم برخوردارند.

* صدور 100 هزار اخطار قطع برای مشتركان پرمصرف
معاون خدمات مشتركان و درآمد شركت آب و فاضلاب خراسان رضوی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: با توجه به وجود بحران آبی در استان با مشتركان پرمصرف برخورد و آب آنها قطع می شود.
محمد عباس زاده افزود: متوسط مصرف هر مشترك خانگی در خراسان رضوی پارسال 11.61 مترمكعب در ماه و هر مشترك غیرخانگی 24.2 متر مكعب بوده است.
وی ادامه داد: پرمصرفها مشتركانی هستند كه بیش از 20 مترمكعب در ماه مصرف می كنند از این رو 14.78 درصد مشتركان در بخش خانگی پرمصرف هستند. برای این مشتركان جدا از اطلاع رسانی در قبوض كه مشترك پرمصرف هستند اخطار قطع نیز صادر می شود.
معاون خدمات مشتركان و درآمد شركت آب و فاضلاب خراسان رضوی گفت: پارسال حدود 100 هزار اخطار قطع آب برای مشتركان پرمصرف صادر شد كه بخشی زیادی از این تعداد، الگوی مصرف خود را اصلاح كردند.
وی افزود: همچنین پارسال حدود سه هزار انشعاب غیرمجاز در سطح خراسان رضوی شناسایی شد كه دو هزار و 190 فقره انشعاب از این تعداد به انشعاب مجاز تبدیل شده است.
7505/1858

سرخط اخبار استان‌ها