۴ تیر ۱۳۹۷،‏ ۳:۰۱
کد خبر: 82951840
۰ نفر
رقیب اردوغان: پیروزی او را می پذیرم

آنكارا- ایرنا- محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق تركیه و نزدیك ترین رقیب انتخاباتی رجب طیب اردوغان اعلام كرد كه پیروزی اردوغان را در انتخابات می پذیرد.

به گزارش ایرنا، انتخابات همزمان ریاست جمهوری با حضور 6 نامزد و مجلس تركیه با حضور هشت حزب در روز سوم تیرماه و با مشاركت گسترده نزدیك 90 درصدی مردم تركیه برگزار شد.
بر اساس نتایج اولیه و غیر رسمی انتخابات ریاست جمهوری تركیه كه تاكنون حدود بیش از 98 درصد صندوق های رای شمارش شده، رجب طیب اردوغان با كسب حدود 52.51 درصد آرا، پیروز انتخابات ریاست جمهوری تركیه است.
محرم اینجه نامزد حزب جمهوری خواه خلق و نزدیك ترین رقیب اردوغان نیز حدود 30.73 درصد آرا را به خود اختصاص داده است.
اینجه در نخستین واكنش خود به انتخابات تركیه، انتخابات برگزار شده را رقابتی غیرعادلانه و نابرابر خواند.
وی بامداد دوشنبه، پاسخ سوالات اسماعیل كوچوك كایا خبرنگار فوكس تی.وی تركیه را از طریق واتساپ داد و اعلام كرد كه فردا در خصوص انتخابات بیانیه ای را منتشر خواهد كرد.
به گزارش ایرنا، رجب طیب اردوغان رییس جمهوری تركیه نیز در اولین سخنان خود پس از اعلام نتایج غیررسمی انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی، خود را پیروز رقابت انتخاباتی امروز اعلام كرد.
اردوغان در سخنان خود كه از شبكه های مختلف تلویزیونی تركیه پخش شد، از مردم این كشور به خاطر حضور گسترده در انتخابات تقدیر كرد و انتخابات جاری را یك پیروزی دموكراتیك دانست.
وی بیان كرد: نتایج غیررسمی انتخابات مشخص شده و بر اساس نتایج به دست آمده، مردم تركیه مسئولیت ریاست جمهوری و قوه مجریه را به بنده اعطا كرده است.
وی با اشاره به مشاركت حدود 90 درصدی مردم تركیه در انتخابات اظهار كرد: مردم با این مشاركت به تمام دنیا درس دموكراسی دادند.
به گزارش ایرنا، انتخابات همزمان ریاست جمهوری با حضور 6 نامزد و مجلس تركیه با حضور هشت حزب در روز سوم تیرماه و با مشاركت گسترده نزدیك 90 درصدی مردم تركیه برگزار شد.
ائتلاف جمهور متشكل از حزب عدالت و توسعه به رهبری اردوغان و حزب حركت ملی به رهبری دولت باغچه لی نیز در انتخابات پارلمانی بیش از 53.58 درصد آرا را كسب كرده است.
حزب جمهوری خواه خلق تركیه، حزب سعادت و حزب نیك نیز با ائتلاف ملت در انتخابات پارلمانی كشور حدود 34 درصد و حزب دموكراتیك خلق ها نیز 11.53 درصد آرای انتخابات مجلس 600 نفری تركیه را كسب كرده است.
خاورم/1905