مصرف قلیان در میان دختران ایرانی 10 برابر افزایش یافت

تهران - ایرنا - دبیر كل اتحادیه جهانی مبارزه با دخانیات گفت: مصرف قلیان در میان دختران كشور در سنین دبیرستان و دانشجویی 10 برابر بیش از پسران افزایش یافته است.

محمدرضا مسجدی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه سلامت ایرنا افزود: سن مصرف قلیان در كشور به 13 سال رسیده كه در میان دختران به شدت افزایش یافته و این مسئله بحران مهمی است و منجر به آسیب های بسیاری در آینده می شود.
وی اظهار كرد: متاسفانه قلیان آنهم با طعم های مختلف و میوه ای كه حاوی تركیبات روان گردان است بصورت خانوادگی مصرف می شود و به راحتی دختران در كنار پدران و همسران این ماده خطرناك و سمی را دود می كنند در حالیكه این سنت شكنی است و فرهنگ غنی ایرانی را پایمال می كند.
مسجدی با بیان اینكه 15 تا 20 درصد مصرف كنندگان قلیان در دام اعتیاد به مواد مخدر و سیگار می افتند، ادامه داد: قلیان ابزار تفریح نیست و مصرف آن حتی در هفته یكبار معادل سه تا چهار پاكت سیگار است.
این فوق تخصص ریه با اشاره به اینكه بر اساس رای دیوان عدالت اداری ورود و تولید طعم های مختلف قلیان در كشور ممنوع است، تصریح كرد: در حال حاضر انواع طعم های مختلف در بازار موجود است و این طعم ها تركیبات روان گردان دارند و متاسفانه نظارتی در این زمینه وجود ندارد.
مسجدی با بیان اینكه امروزه قهوه خانه ها به قلیان خانه تبدیل شده اند، گفت: در قدیم در این محل غذا و چای عرضه می شد ولی الان مصرق قلیان در قهوه خانه ها برای نوجوانان و جوانان به پر كردن اوقات فراغت تبدیل شده است.
وی در مورد اجرای قانون جامع كنترل دخانیات، افزود: این قانون در حال حاضر اجرا نمی شود و ناظر و مجری ندارد، خانواده ها خود باید به این سطح آگاهی برسند كه قلیان مضرات بسیاری دارد كه فرد را نیز معتاد می كند.
مسجدی با بیان اینكه یك دست صدا ندارد، تاكید كرد: خانواده ها باید بدانند سفره ای كه به نام قلیان در دورهمی ها پهن می كنند، زهر و سم است و علاوه بر بیماری زا بودن، هزینه های اقتصادی زیادی را به هدر می دهد.
گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی نشان می دهد، در كشور سالانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند و حدود 14 درصد از افراد بالای ۱۵ سال در كشور، سیگار و دخانیات مصرف می‌كنند.
در پنج سال گذشته شیوع استعمال دخانیات در كشور از ۱۴.۰۹ به ۱۴.۰۱۳ درصد رسیده است كه افرایش زیادی نیست. البته شیوع مصرف روزانه سیگار، از ۱۰.۹ به ۱۰.۱ درصد كاهش یافته است یعنی در مقایسه با گذشته ۵۰۰ هزار نفر روزانه كمتر سیگار می كشند.
در پنج سال گذشته، ۴۸۰ هزار نفر به جمعیت استعمال كنندگان قلیان اضافه شده و یك بار مصرف قلیان، معادل استعمال ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است.
دخانیات، شایع‌ترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در جهان است و در كشور سالانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به علت استعمال دخانیات جان می‌بازند.
هر سال ۵۰۰ هزار نفر (معادل ۵ درصد تعداد افراد بستری) در بیمارستان‌های كشور بر اثر استعمال دخانیات بستری می‌شوند و سالانه ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان از پول مردم كشور، دود می‌شود.
اجتمام *9022 *1569