پنج هزار واحد صنفي بدون پروانه كسب در گلستان شناسايي شد

گنبدكاووس - ايرنا - معاون امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان از شناسايي تعداد پنج هزار واحد صنفي بدون پروانه كسب در اين استان خبر داد و گفت: ساماندهي اين واحدها براي دريافت پروانه كسب در حال انجام است.

درويشعلي حسن زاده شنبه شب درحاشيه برگزاري همايش بزرگداشت روز ملي اصناف در گنبدكاووس در گفت و گو خبرنگار ايرنا افزود: اطلاعات واحدهاي صنفي بدون پروانه كسب ثبت شده و از آنان خواسته شده در اسرع وقت نسبت به دريافت پروانه كسب اقدام نمايند.
وي، راه اندازي واحد صنفي بدون دريافت پروانه كسب را ناشي از برخي اشكالات در قوانين نظام صنفي از جمله دريافت پروانه كسب موقت در دوره هاي مختلف دانست و گفت: صاحبان واحدهاي صنفي بدون پروانه نيز بر اين اساس ابتدا واحد صنفي خود را ايجاد و سپس دبنال كسب مجوز مي روند.
حسن زاده اضافه كرد: قبل از دريافت پروانه كسب، متقاضي بايستي استعلام هاي لازم را از ادارات و نهادهاي متولي از جمله شهرداري، مركز بهداشت و اداره امكاكن انتظامي اخذ كرده و عوارض قانوني دريافت پروانه كسب و حق عضويت اتحاديه مربوطه را نيز بپردازد.
وي، بيشترين واحدهاي صنفي فاقد پروانه كسب در گلستان را مربوط به رسته خواروبار فروشي ها دانست و تصريح كرد: در وهله اول به صاحبان واحدهاي صنفي بدون پروانه تذكر داده مي شود تا نسبت به دريافت پروانه فعاليت اقدام نمايد و در مرحله دوم و در صورت كم توجهي، واحد صنفي آنان پلمب مي شود.
معاون امور بازرگاني و توسعه تجارت سازمان صنعت، معدن و تجارت گلستان، رعايت برخي محدوديت ها و حريم ها نسبت به واحد صنفي مشابه در سال هاي گذشته را عاملي براي راه اندازي واحدهاي صنفي متناسب با نياز يك منطقه دانست و گفت: اين قانون در اصلاحيه قانون نظام صنفي سال 1392 لغو شد.
حسن زاده افزود: با اين حال اتحاديه هاي صنفي مي توانند براساس دستورالعمل ها و ضوابط داخلي برخي محدوديت ها را متناسب با نيازهاي جمعيتي يك منطقه در راه اندازي واحدهاي صنفي جديد اعمال نمايند.
وي با تاكيد برضرورت نظارت بيشتر بازرسان ادارات صنعت، معدن و تجارت و نيز اتاق اصناف و اتحاديه هاي زيرپوشش آن بر قيمت كالاها، گفت: بازرسان بايد مقوله گراني را با گرانفروشي و احتكار تفكيك كرده و واحدهايي كه بدون دليل اقدام به گرانفروشي يا احتكار كالا مي كنند را شناسايي و به تعزيرات حكومتي معرفي نمايند.
حسن زاده اضافه كرد: هم اكنون 140 بازرس ادارات صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف 14 شهرستان گلستان به صورت روزانه بر واحدهاي صنفي اين استان نظارت مي كنند.
وي از اقشار مختلف مردم گلستان نيز درخواست كرد درصورت مشاهده گرانفروشي و يا احتكار كالا توسط واحدهاي صنفي مراتب را به شماره 124 گزارش نمايند.
شهرستان گنبدكاووس با 350 هزار نفر جمعيت واقع درشرق استان گلستان، 12 هزارو 500 واحد صنفي در قالب 57 اتحاديه دارد كه از اين تعداد قريب به يك هزار واحد صنفي فاقد پروانه كسب مي باشند.
/3039/1860

سرخط اخبار استان‌ها