نوای «ای ایران» با سرانگشتان كلایدرمن در تهران

تهران- ایرنا- ریچارد كلایدرمن پیانیست فرانسوی در نخستین شب اجرا در تهران، قطعه «ای ایران» را با همنوایی حاضران اجرا كرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ساعت ٩ و ٣٠ دقیقه جمعه شب، اول تیرماه، نخستین شب كنسرت های كلایدرمن با تاخیری چند دقیقه ای در سالن همایش های وزارت كشور برگزار شد.
این اجرا تنها ساعاتی پس از ورود این پیانیست فرانسوی به تهران برای برگزاری نخستین شب كنسرت‌هایش صورت گرفت.
كلایدرمن ابتدا به جمعیت حاضر كه تمامی صندلی های سالن را پر كرده بودند به فارسی سلام كرد و كنسرت با اجرای مشهورترین قطعات او آغاز شد.
حركت سحرآمیز سرانگشتان كلایدرمن روی كلاویه ها و نواختن قطعاتی آشنا برای مخاطب ایرانی، تجربه حضوری عمیق را برای حضار خلق كرد، آنچنان كه حاضران خیره به حركت انگشتان این نوازنده شهیر پیانو كه از دو مانیتور بزرگ در دو سوی صحنه پخش می‌شد، حس و حالی كاملا متفاوت از قطعه‌های آشنای او را تجربه می‌كردند.
گروهی از نوازندگان ایرانی، پیانیست فرانسوی را در اجرا همراهی می‌كردند اما قدرت نوازندگی كلایدرمن و پرواز سبك اما ماهرانه سرانگشتانش بر كلاویه‌ها صدای آن همه ساز را در خود هضم می‌كرد، گویی تنها صدای جادویی پیانو در سالن می‌پیچید.
ساعتی پس از آغاز كنسرت، درست زمانی كه سالن در همصدایی سازها با پیانونوازی غربی نوازنده فرانسوی غرق شده بود، نوبت به هدیه ویژه كلایدرمن برای برای حاضران رسید.
نوای «ای ایران»، قطعه ای كه قلب هر ایرانی را می‌لرزاند و مالامال از احساس می‌كند در سالن طنین انداز شد. شنیدن این نوای آشنا اما این بار با دستان هنرمند موزیسینی از فرانسه با استقبال حضار مواجه شد. جمعیت ابتدا مردد و سپس یكصدا اما آرام سرود «ای ایران» را همراه با ساز كلایدرمن زمزمه كرد. تلفیق پیانو نوازی كلایدرمن با همخوانی آرام حضار، حال و هوای تازه ای به كنسرت داد. آنچنان كه ذهن از هر هنری جز نواختن ساز و از هر تعلقی جز نام ایران، خالی می‌شد.
كلایدرمن كه بارها پس از اجراهای مربوط به موسیقی فیلم‌های معروف و یا اقتباسی از موسیقی فیلم تایتانیك، دفتر نت مقابلش را به حضار هدیه می‌كرد دفتر نت «ای ایران» برای خود نگاه داشت.
ریچارد كلایدرمن با نام اصلی فیلیپ پاژه متولد 1953 میلادی در شهر پاریس، در زندگی حرفه ای خود آلبوم‌های متعددی را ارائه كرده ‌است. این آلبوم‌ها ساخته‌هایی از دو آهنگساز مشهور فرانسوی پل دو سنویل (Paul de Senneville) و اولیویه توسن (Olivier Toussaint) است به همراه بازنوازی آثار معروف موسیقی كلاسیك، تنظیمِ آثار مشهور موسیقی مردمی و موسیقی ملل و بالاخره تنظیم‌هایی برای موسیقی فیلم.
كلایدرمن كه برای نخستین بار به ایران آمده است در نخستین اظهارنظر رسمی خود پس از رسیدن به تهران، گفته بود: همیشه و در هر شرایطی تنها برای عشق و صلح جهانی موسیقی ساخته و نواخته‌ام و مفتخرم كه در حضور مردم مهمان نواز ایران برای نخستین بار به اجرای برنامه بپردازم.
طبق برنامه اعلام شده، كنسرت كلایدرمن در تهران، شامگاه اول تا سوم تیرماه و ششم تا هشتم تیرماه برگزار می شود.
گزارش از فائزه طاهری
فرهنگ** 9053**1055