رقمی برای افزایش تولید نفت در بیانیه اوپك اعلام‌ نشده است

وین – ایرنا – بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت كه در بیانیِه پایانی اجلاس اوپك رقمی برای افزایش تولید نفت اعلام‌ نشده و ادعاهای مطرح‌ شده در این ‌باره را 'ارسال پیام به آمریكا' دانست.

زنگنه كه روز جمعه در جمع خبرنگاران سخن می گفت، در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا درباره ادعاهایی مبنی بر اضافه كردن یك ‌میلیون بشكه نفت در روز به بازار، فرازهایی از بیانیه اجلاس اوپك را مورد اشاره قرار داد كه در آن آمده است: كنفرانس با تائید تداوم تعهد خود مبنی بر تأمین ثبات بازارهای جهانی نفت خام منابع مشترك كشورهای تولید كننده امنیت عرضه برای مصرف‌كنندگان و بازگشت سرمایه عادلانه و همچنین با توجه به اینكه بهبود در شرایط بازار فراهم ‌شده است و اعتماد به سرمایه‌گذاری در صنعت به وجود آمده با یادآوری قطعنامه یكصد و هفتادو یكمین كنفرانس اوپك در 30 نوامبر 2016 درباره تعدیل تولید به میزان روزانه 1.2 میلیون بشكه و با توجه به اینكه اعضای اوپك بیش از سطح موردنیاز نسبت به میزان كاهش تعهد شده پایبندی داشته‌اند و مازاد پایبندی در ماه می به 152 درصد رسیده با توجه به‌مراتب فوق بدین‌ وسیله كنفرانس اوپك تصمیم گرفت كشورهای عضو تلاش خود را برای رسیدن به سقف پایبندی 100 درصد برای 12 عضو از یكم ژوئیه تا پایان دوره قطعنامه یادشده به‌كارگیرند.
وی تصریح كرد: موضوع روشن است و هیچ ابهامی ندارد و این همان چیزی است كه من از روز اول مطرح كردم.
زنگنه افزود: برخی می‌گویند كه ما توافق كرده‌ایم یك ‌میلیون بشكه به تولید اوپك اضافه شود اما در این بیانیه عددی آورده نشده است بلكه گفته‌ شده آن‌هایی كه بیش از 100 درصد كاهش تولید را رعایت كردند [همان] 100 درصد را رعایت كنند.
وی اضافه كرد: اگر كسی بیش از مفاد مطرح‌شده در بیانیه مساله ای را طرح كند نظرات خودش را اعلام كرده است و نظر اوپك همانی است كه ما تصویب و امضاء كردیم.
وزیر نفت ایران درباره ادعاهایی مبنی بر اضافه كردن حدود ۱,۸ میلیون بشكه نفت به بازار گفت: چنین ظرفیتی در دنیا وجود ندارد. چرا سیاستمداران این مساله را قبول نمی‌كنند. افرادی مثل ترامپ فكر می‌كنند كه ظرفیت مازاد عظیمی وجود دارد كه می‌تواند حذف ایران را جبران كند. اما این ظرفیت عظیم كجاست؟
زنگنه یادآور شد كه از 10 كشور بیانیه همكاری اوپك و غیراوپك، 7 كشور اصلاً توانایی تولید ندارند.
او در این‌ باره توضیح داد: 'قزاقستان تولیدش را اضافه كرده، عمان همیشه یار ما بوده و روسیه تولیدش را كم كرده است. مابقی حتی به سقف تولید عادی‌شان نرسیده‌اند و توان تولید ندارند. اینكه تصور می‌شود چند میلیون ظرفیت وجود دارد و هر وقت بخواهند شیر آن را باز می‌كنند خیالات است'.
وزیر نفت كشورمان در پاسخ به این سؤال كه آیا با توافق صورت گرفته عربستان و روسیه می‌توانند جای تولید نفت ونزوئلا و بقیه تولیدكنندگان را بگیرند، گفت: در این بیانیه چنین چیزی وجود ندارد. روسیه تنها می‌تواند در چارچوب كشورهای غیراوپك (مانند مكزیك و ...) نفت جابه‌جا كند و به اوپك ربطی ندارد. در اوپك هم هیچ كشوری نمی‌تواند جای كشور دیگری را بگیرد. هر كشوری تنها می‌تواند تولید خودش را در سقف مصوبه 30 نوامبر 2016 افزایش دهد.
او خاطرنشان ساخت كه چنانچه اظهاراتی خارج از بیانیه اجلاس اوپك مطرح می‌شود 'ارسال پیام به آمریكا است'.
وزیر نفت كشورمان پیش‌بینی كرد میزان نفتی كه براساس بیانیه اجلاس اوپك وارد بازار خواهد شد زیر 500 هزار بشكه خواهد بود.
وی در این‌ باره توضیح داد كه روسیه 300 هزار بشكه و عربستان نیز بخش دیگری از افزایش تولید را تأمین خواهند كرد و براساس بیانیه اجلاس اوپك آن‌ها قادر نیستند میزان نفت زیادی تولید كنند.
زنگنه با اشاره به تحریم‌های یكجانبه آمریكا علیه ایران هشدار داد: خروج ایران از بازار نفت پیامدهای سنگینی در پی خواهد داشت. هر یك بشكه در بازار نفت تأثیرگذار است و یك‌ میلیون بشكه حجم كمی نیست كه با حذف آن بازار بتواند آن را تحمل كند؛ درنتیجه بازار متشنج می‌شود و قیمت نفت ممكن است به یكصد دلار در هر بشكه برسد.
زنگنه در پاسخ به سؤال ایرنا درباره اهمیت دیدارش با وزیر انرژی عربستان در حاشیه اجلاس اوپك گفت: ما در اوپك در طول تاریخ نشان دادیم كه درعین وجود اختلافات با یكدیگر همكاری می‌كنیم. این مساله بنیان و اساس فعالیت اوپك است.
وی خاطرنشان ساخت كه نه كشوری برادر و نه دشمن دائمی ما است بلكه ما برحسب منافع رابطه مان را تنظیم می‌كنیم.
وزیر نفت كشورمان در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر تأثیر مواضع اروپا برای حفظ برجام بر صنعت نفت كشورمان گفت: اروپایی‌ها مایلند كه برجام را حفظ كنند و شكی در اراده سیاسی آن‌ها ندارم اما در توانایی آن‌ها تردید دارم. آن‌ها بایستی این توانایی را نشان دهند.
وی افزود: برخی شركت‌های اروپایی به‌خصوص شركت‌های بزرگ مانند شل و توتال كه با آمریكا پیوند دارند اعلام كرده‌اند كه از ایران نفت نمی خرند ولی ما تلاش خودمان را صورت می‌دهیم تا سقف صادراتمان را حفظ كنیم. این اولویت اول ما است.
وزیر نفت ایران درباره توئیت اخیر ترامپ رئیس‌ جمهوری امریكا درباره اجلاس اوپك گفت: او هنوز باور نمی‌كند كه درون اوپك كسی از ایشان خوشش نمی‌آید؛ به‌جز عده خاصی.
یك‌صد و هفتاد و چهارمین نشست كشورهای صادركننده نفت موسوم به اوپك با حضور وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران روز جمعه در وین پایتخت اتریش برگزار شد و شركت‌كنندگان در پایان توافق كردند كه به بیانیه همكاری اوپك و غیراوپك پایبند بمانند.
شبك**اروپام ** هـ ن **1392