كواكبيان: رسيدن به توسعه سياسي با فعاليت احزاب فراهم مي شود

مشهد- ايرنا- نماينده مردم تهران، شميرانات و ري در مجلس شوراي اسلامي با تأكيد بر لزوم فعاليت احزاب براي رسيدن به توسعه سياسي گفت: بدون فعاليت احزاب به توسعه سياسي نمي ‌رسيم.

مصطفي كواكبيان روز جمعه در همايش 'نقش احزاب در توسعه پايدار' در كاشمر با بيان اينكه توسعه پايدار در قبال توسعه متوازن امكان ‌پذير است افزود: توسعه اقتصادي، فرهنگي و سياسي بايد با هم به پيش برود.
وي اظهار كرد: در طول 40 سال عمر انقلاب اسلامي براي توسعه سياسي قدم هايي برداشته ايم ولي هنوز كافي نيست.
وي يكي از پايه هاي توسعه سياسي را فعاليت احزب دانست و گفت: هيچ كشوري به توسعه سياسي دست نمي يابد مگر اينكه از معبر احزاب عبور كند.
كواكبيان با تاكيد بر اينكه ساختار حقوقي احزاب نياز به اصلاح دارد افزود: نظام ما نظام حزبي نيست و انتخابات ما هم انتخابات حزبي نيست و هرچند در تبليغات انتخاباتي پوستر حزبي نصب مي كنيم اما سيستم پارلمان ما بر اساس كرسي احزاب نيست.
وي اظهار كرد: قانون انتخابات را بايد تغيير دهيم زيرا 2 سال ديگر انتخابات جديد در راه داريم اما هنوز رجال سياسي ما مشخص نيستند.
وي گفت: مخالف قانونمندي نيستيم ولي در طول يك هفته چگونه مي توان صلاحيت 6 هزار نفر ثبت نام شده را به درستي سنجيد و اعلام كرد در صورتي كه با تغيير قوانين مي توان زمان ثبت نام را بيشتر و تحقيق براي صلاحيت افراد را بهتر نمود.
كواكبيان افزود: قانون انتخابات ما مشكل دارد ولي وزرات كشور به فكر حل اين مشكل نيست.
وي نداشتن فرهنگ سياسي را از ديگر مشكلات جامعه دانست و اظهار كرد: مردم بايد در فعاليت هاي سياسي و جمعي بيشتر مشاركت داشته باشند.
وي گفت: مي توانيم توسعه سياسي را مقدم بدانيم تا زمينه ساز توسعه هاي اقتصادي و فرهنگي شود.
دبيركل حزب مردم سالاري افزود: اگر دنبال توسعه پارلماني و توسعه سياسي هستيم بايد احزاب قوي داشته باشيم.
وي اظهار كرد: به دولت فعلي انتقاد داريم و مي خواهيم دلسوزانه مشكلات مردم حل شود و جلو افزايش قيمت دلار، مسكن و خودرو گرفته شود.
وي گفت: ما در شرايط جنگ اقتصادي به سر مي بريم و بايد جمعي عمل كنيم زيرا با بي تفاوتي مشكلات كشور حل نمي شود.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي افزود: دستگاه هاي حكومتي، قضايي، مجلس و دولت بايد با كمك هم كارها را به جلو ببرند و در وضعيت فعلي به صورت منسجم كار كنند.
وي اظهار كرد: در حالي خود را درگير مشكلات پيش پا افتاده كرده ايم كه هفت سال ديگر بايد از 15 كشور منطقه جلوتر باشيم و به توسعه در همه زمينه ها برسيم و بخشي از مراحل دستيابي به اين امر مربوط به توسعه سياسي است.
وي گفت: دولت بايد كساني را كه جلو فعاليت هاي او سنگ اندازي مي كنند به مردم معرفي كند.

* احزاب فقط در زمان انتخابات فعال مي شوند
عضو فراكسيون اميد در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين همايش گفت: مردم فقط در زمان انتخابات احزاب را لمس كرده اند و احزاب پس از انتخابات از جمله در پيگيري خواسته ها، پرسش و پاسخ و مطالبه گري بعد از انتخابات هيچ گونه نقشي نداشته اند.
بهروز بنيادي افزود: اين امر نشان مي دهد كه ما نيز دچار مشكلات و ايرادات هستيم.
وي اظهار كرد: هنوز نتوانسته ايم به اين سوال پاسخ دهيم كه احزاب ايران در توسعه كشور چه نقشي دارند.
نماينده مردم كاشمر در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: مجلس بايد در اين زمينه ها ورود كرده و قوانين خوب و متقن به تصويب برساند.
وي با بيان اينكه بايد به احزاب فراتر از اين مسائل نگاه كرد گفت: بدون شك در كشور نيازمند احزاب رنگارنگ هستيم و بايد اجازه دهيم اين كار در كشور صورت گيرد.
7497 / 6053