۱ تیر ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۱۷
کد خبر: 82949534
۰ نفر
قاضی عسكر:مسئله حج را از روابط سیاسی جدا كرده ایم

مشهد- ایرنا- نماینده ولی فقیه در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی گفت: مسئله حج را از روابط سیاسی با كشور عربستان جدا كرده ایم.

حجت الاسلام سید علی قاضی عسكر روز جمعه در همایش آموزشی، توجیهی زائران حج تمتع امسال در مشهد افزود: هر چند رابطه سیاسی با عربستان نداریم اما مساله حج را از این روابط جدا كرده ایم و آنها هم این امر را پذیرفته اند.
وی با بیان اینكه عربستان سال گذشته به تعهد خویش در رعایت عزت و كرامت زائران ایرانی پایبند بود، اظهار كرد: امسال 85 هزار زائر به خانه خدا مشرف می شوند و باید سعی كنیم روی خطوط قرمز پا نگذاریم.
وی گفت: ما نمی خواهیم با كسی درگیری داشته باشیم و هدف ما حضور در مراسم حج است، نه دادن شعار های مخالف كه تبدیل به تفرقه شود.
حجت الاسلام قاضی عسكر افزود: پارسال فضاسازی های سنگینی صورت گرفت و جمعی از مردم ثبت نام نكردند كه باعث شد از اولویتهای بعدی ثبت نام كنیم اما حج خوبی برگزار شد و این مراسم را عزتمندانه، آبرومندانه و دركمال آسایش و رفاه برگزار كردیم.
وی اظهار كرد: پیش بینی می كنیم حج امسال را بهتر از سال قبل برگزار كنیم.
وی با اشاره به شبهه افكنی ها علیه مراسم حج گفت: طبق اطلاعاتی كه مطرح شده اخیرا حدود 850 هزار نفر برای تفریح به كشور تركیه رفته اند اما برای سفر 85 هزار زائر به سرزمین وحی تبلیغات منفی صورت می گیرد.
حجت الاسلام قاضی عسكر با اشاره به هماهنگی های انجام شده برای حداقل بودن نرخ سفر حج افزود: مقرر شده است نرخ ارز حجاج با نرخ مبادله ای هر دلار حدود 39 هزار ریال محاسبه شود و برای هر زائر حدود 3500 دلار هزینه در نظر گرفته شده است.
وی اظهار كرد: بنابراین جهشی در قیمت نداریم و اختلاف قیمت با سال گذشته مربوط به نرخ ارز است كه پارسال با قیمت هر دلار 33 هزار ریال محاسبه شد.
وی گفت: در حج تبعیض وجود ندارد و اگر هتل ها همه مثل هم بود قیمت را به صورت یكسان محاسبه می كردیم اما برخی هتل ها كه شاید وضعیت بهتری داشته باشند نرخشان بیشتر است ولی درخدمات هیچ فرقی وجود ندارد.
نماینده ولی فقیه در امور حج افزود: در مدینه منوره نیز سه سال است كه ساخت و ساز ها راكد شده لذا ظرفیت اسكان ما محدود است و زائرین فقط 6 روز در مدینه می مانند و بیشتر در مكه هستند.
وی اظهار كرد: بنا داریم طول سفر بیش از 28 روز نباشد اما به خاطر مشكلاتی كه در فرودگاه های عربستان وجود دارد سفر برخی زائران ممكن است 38 تا 40 روز به طول انجامد كه این تفاوت مربوط به ما نیست.
وی در باره غذای زائران نیز گفت: بر كیفیت غذا و رعایت بهداشت تاكید داریم لذا امسال یك آشپزخانه مدرن و جدید با ظرفیت 80 هزار پخت در مكه ایجاد شده است.
حجت الاسلام قاضی عسكر افزود: چون نمی توانیم مواد غذایی را از ایران ببریم لذا باید همه را از بازار عربستان تهیه كنیم اما سعی می كنیم بهترین مواد را تهیه و تنوع غذایی داشته باشیم.
وی اظهار كرد: زائران حج تمتع نباید نگرانی و اضطراب داشته باشند و روحانیون همكاری كامل را با آنان خواهند داشت.
وی با تاكید بر وحدت مسلمانان گفت: همانگونه كه امام راحل و رهبر معظم انقلاب بر وحدت شیعه و سنی تاكید داشته اند، زائران ما به مقدسات دیگران توهین نمی كنند و به امام جماعت اهل سنت اقتدا می نمایند و نیاز به مهر نماز هم ندارند.
در این همایش به صورت نمادین، طواف در مسجد الحرام توسط تعدادی از زائران با لباس احرام برگزار شد.
در مراسم حج تمتع امسال 10 هزار و 915 زائر خراسان رضوی در قالب 79 كاروان از اواخر ماه جاری به خانه خدا مشرف می شوند.
7496 / 6053