آمریكا هواپیمای اف.35 را به تركیه تحویل داد

آنكارا- ایرنا- پس از ماه ها چالش بین آنكارا و واشنگتن، تحویل هواپیماهای خریداری شده اف.35 به تركیه آغاز شد و امروز تركیه نخستین جنگنده اف.35 خود را طی مراسمی در فورت وورث ایالت تگزاس آمریكا تحویل گرفت.

به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، مجلس سنای ‎آمریكا پس از ماه ها مخالفت غیر رسمی، سه روز پیش با 85 رای موافق در مقابل 10 رای مخالف لایحه ای را به تصویب رساند كه بر اساس آن تحویل هواپیماهای اف.35 خریداری شده از آمریكا به تركیه بر خلاف قرارداد میان ‎آنكارا ـ واشنگتن متوقف می شود.
بر اساس مصوبه سنای آمریكا، فروش سیستم دفاع موشكی ‎پاتریوت، بالگردهای حمل و نقل سنگین موسوم به چینوك، بالگرد ‎كبرای تیپ آ.اچ-1 و بالگردهای ‎بلاك هاوك تیپ اچ.60 به تركیه نیز لغو شده ولی اجرای آن منوط به تصویب در ‎مجلس ‎نمایندگان و تایید رییس جمهوری آمریكاست.
دولت آمریكا به رغم مصوبه سنا، تحویل هواپیماهای اف.35 به تركیه را از امروز آغاز كرد و قرار است طبق برنامه زمان بندی شده، 30 فروند هواپیمای خریداری شده را نیز به مرور به تركیه تحویل دهد.
قرار است این هواپیماها تا زمان آموزش كامل خلبانان تركیه در آمریكا بماند.
مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه تركیه اعلام كرد كه جنگنده های خریداری شده تا سال 2020 به پروازهای آموزشی در آمریكا ادامه خواهد داد و در سال 2020 به تركیه منتقل خواهد شد.
روزنامه صباح تركیه پنج روز پیش اعلام كرد كه سفارش خرید 30 فروند از 100 فروند هواپیمای اف.35 خریداری شده از آمریكا قطعی شده است و طبق برنامه ریزی انجام شده، اولین جنگنده اف.35 در تاریخ 21 ماه جاری(امروز) در تگزاس آمریكا تحویل مقامات نظامی تركیه می شود.
بینالی یلدریم نخست وزیر تركیه و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه این كشور تركیه نیز در واكنش به تصمیم سنای آمریكا در خصوص ممانعت و لغو فروش جنگ افزار به تركیه، با محكوم كردن این اقدام، آن را مغایر با روح همكاری دو متفق عضو ناتو اعلام كردند.
هر چند كه به صورت رسمی اعلام نشده است ولی قانون گذاران آمریكا در مجلس سنا و برخی محافل سیاسی آن كشور در پی خرید سامانه موشكی اس.400 روسی توسط تركیه، دست به كار شدند تا مانع فروش هواپیماهای اف.35 و جنگ افزارهای پیشرفته آمریكایی به تركیه شوند.
مقامات آنكارا مدعی هستند كه به علت واگذار نشدن سیستم موشكی پاتریوت به تركیه، اقدام به خرید سامانه موشكی اس.400 از روسیه كرده اند و این خرید، مغایرتی با همكاری استراتژیك تركیه با متحدان خود در ناتو و آمریكا ندارد.
روزنامه صباح تركیه در گزارشی اعلام كرد كه به رغم كشمكش و مخالفت های زیاد، نیروی هوایی تركیه 30 فروند هواپیمای پیشرفته اف.35 خریداری شده از آمریكا را تحویل می گیرد.
به نوشته این رسانه، مركز فرماندهی پایگاه جت هوایی مالاتیا میزبان جنگنده های هوایی اف ـ 35 خواهد بود و آموزش هدایت این جنگنده ها و تعمیر و نگهداری آنها در این پایگاه نظامی صورت خواهد گرفت.
وزیر دفاع ملی تركیه نیز چند روز پیش در ارتباط با موضوع تحویل جنگنده های اف.35 از سوی آمریكا به تركیه اعلام كرد: آنكارا به تمامی تعهدات خود در قبال خرید و دریافت این هواپیماها عمل كرده است.
نورالدین جانیكلی در گفت و گو با خبرگزاری آناتولی در ارتباط با تحویل جنگنده های اف.35 از سوی آمریكا به تركیه گفت: برای تحویل این جنگنده ها در كل 11 میلیارد دلار پرداخت خواهیم كرد و تاكنون بیش از 800 میلیون دلار پرداخت شده و در این زمینه به تمامی تعهدات خود عمل كرده ایم.
ماه گذشته میلادی نیز 'اسماعیل دمیر' معاون وزارت صنایع دفاعی تركیه در مورد لایحه تحریم نظامی تركیه توسط سناتورهای آمریكایی و احتمال تحویل نشدن این هواپیماهای خریداری شده به تركیه اعلام كرد: آمریكا اولین فروند از جنگنده‌های اف.35 خریداری شده توسط تركیه را طبق برنامه زمان بندی شده تحویل خواهد داد و این توافق دو جانبه بین دولت‌های آمریكا و تركیه است.
وی افزود: جنجال سناتورهای آمریكایی در كنگره علیه تركیه هیچ تأثیری بر این توافق نخواهد داشت و برای تحویل جنگنده اف.35 نیاز به اجازه هیچ كسی نداریم، چرا كه مجوز فروش اف.35 به تركیه قبلاً صادر شده است و دولت آمریكا ملزم به اجرای توافقات صورت گرفته با تركیه است.
اف.35 جنگنده پیشرفته چند منظوره ای است كه به صورت طرحی بین المللی تولید شده و توسعه می یابد ولی بیشترین سهم هزینه تولید این پروژه را آمریكا برعهده دارد.
ابتدا قرار بود اف.35 را ایالات متحده و بریتانیا به تنهایی با هدف دستیابی به جنگنده فراصوت در سال 1982 طراحی و تولید كنند، اما افزایش هزینه های تولید، پای شركای بین المللی به این پروژه را باز كرد و به این ترتیب ایتالیا، هلند، تركیه، كانادا، استرالیا، نروژ و دانمارك نیز در این پروژه سهیم شدند.
اف.35 با فناوری نشست و برخاست عمودی و با سرعت حداكثر 1930 كیلومتر بر ساعت، جنگنده ای پنهان كار و رادار گریز به شمار می رود كه دارای موشك های خاص طراحی شده برای خود است.
موشك هوا به هوای كودا مهمترین سلاح نسل آینده در حالی برای جنگنده اف.35 طراحی شده است كه این جنگنده قادر به حمل 8 تا 12 فروند از این موشك در جایگاه داخلی جنگ افزارهای خود است.
خاورم/1905