۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۰
کد خبر 82948980
۰ نفر
من یك ایرانی ام

تهران- ایرنا- كمتر از 10 روز از آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال می‌گذرد و این رویداد بین المللی با حضور كشورهای صاحب نام جهان در كشور روسیه در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، این روزها در هر محفلی كه گذری داشته باشید مهم‌ترین موضوع مورد بحث، مسابقات جام جهانی است كه زن و مرد، دختر و پسر، پیر و جوان هم نمی‌شناسد و همه با علاقه بازی‌های ملی یا یك تیم قدرتمند را در این تورنومنت جهانی دنبال می‌كنند.
جام جهانی فوتبال بر همه چیز و همه كس تاثیر گذاشته، از كاهش محسوس ترافیك در اتوبان‌ها و خیابان‌های شهر گرفته تا پخش عكس‌های متفاوت و جذاب مسئولان و مقامات عالی كشور در حال تماشای فوتبال و با لباس‌های ورزشی یا حتی واكنش آنها به گل های زده و خورده شده كه بر شور و هیجان این روزها می افزاید.
در این سطح از مسابقات پرچم ایران نیز در كنار مدعیان بزرگ قهرمانی فوتبال قرار گرفته و این روزها نگاه جهان برای دنبال كردن بازی‌های قدرتمندانه به روسیه دوخته شده است؛ چه با گربه پیش بینی كننده مسابقات كه ایران را پیروز میدان‌ها می‌داند چه با تحلیل‌های كارشناسانه‌ای كه تیم ملی ما را كم توان‌تر از نمایندگان دیگر كشورها نمی‌داند.
طرفداران تیم‌ها در سراسر جهان به دو گروه تقسیم شده اند؛ عده ای كه با هر وسیله‌ای خود را به روسیه رسانده‌ تا مسابقات را از نزدیك تماشا كنند و برخی دیگر از طریق شبكه‌های تلویزیونی یا اینترنتی با جریان جام جهانی همراه شده اند.
ایرانی‌ها نیز از این مساله مستثنی نبوده و همه فارغ از جنسیت، قومیت و اینكه در كجای این سرزمین و در چه جایگاهی زندگی می‌كنند از نام ایران و پرچم كشور خود حمایت می‌كنند. برخی برای نمایش این اتحاد و یگانگی در كشور پیش قدم شده اند و با موسیقی، ویدئو و دیگر ابزارهای اجتماعی تیم خود را بدرقه این تورنمنت جهانی كرده‌اند.
در این میان هنرمندان ایرانی برای به تصویر كشیدن وحدت و انسجام ملی پیشروتر بودند؛ از سویی موسیقی‌دانان با ساخت قطعات آهنگین تلاش كردند اقتدار ملی را فریاد بزنند و هر كدام به نوعی درخشش ایران را در شعرهای خود به گوش مخاطبان برسانند.
از سوی دیگر بازیگران و هنرمندان عرصه تئاتر، سینما و تلویزیون نیز با ساخت كلیپ و دابسمش‌ها روی همین آهنگ‌ها، آنها را همراهی كردند تا پیشگام طرفداران تیم ملی باشند و یكرنگی مردمان این سرزمین را به رخ جهانیان بكشند.
گروهی از هنرمندان نیز همگام با تیم ملی به روسیه سفر كردند و با حضور در ورزشگاه با پرچم یا نمادهای ایرانی برای ایجاد همبستگی بیشتر ایرانی‌ها تلاش كرده اند؛ عده ای با انتشار عكس‌های خود و برخی دیگر با انتشار ویدئوهایی از لحظات حساس بازی‌ها در شبكه های اجتماعی.
هنرمندان كه خود مورد حمایت و همراهی عموم مردم هستند این روزها همگی با هدف یكی بودن 80 میلیون ایرانی از راه‌های مختلف كه شبكه های اجتماعی اصلی ترین آن است اتحاد را به نمایش می‌گذارند و با انتشار ویدئوهای كوتاه شاد، تمدن و پیشینه درخشان ایران را به هر شكلی نشان می‌دهند.
هرچند كه ورزش مقوله ای جدا از هنر است اما وقتی نام جهانی بر آن گذاشته می‌شود همه ما فارغ از هر ویژگی «ایران» را نام، عشق و شور و شوق مشترك خود می‌دانیم زیرا ریشه در این خاك داریم.
بر پایه همین تفكر چه در بازی ایران و مراكش كه با برد ایران به اتمام رسید، چه در بازی ایران و اسپانیا كه تیم مقابل با پیروزی زمین را ترك كرد و چه در بازی بعدی كه ایران به مصاف پرتغال می رود، همه ما یك صدا و همراه با هم فریاد می زنیم: « تو اهل كجایی، من ایرانی ام».
فراهنگ ** 7561 ** 9053**2023