اختیار شورای عالی معادن به استان ها واگذار می شود

یزد - ایرنا - معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت: تاكنون 70 درصد اختیار شورای عالی معادن به استان ها واگذار شده است و 30 درصد دیگر در آینده به مناطق موفق و فعال در اجرای اهداف و وظایف تعیین شده واگذار خواهد شد.

جعفر سرقینی روز پنجشنبه در چهارمین همایش ملی نقش معدن در توسعه كشور در یزد گفت: یكی از كارهای بسیار مهمی كه در دولت تدبیر و امید انجام شد، تصویب ایجاد شورای معادن در استان‌ها بر اساس برنامه ششم توسعه است.
وی افزود: شورای یادشده امروز در تعامل با بخش های دیگر ارتباط برقرار كرده كه به شورای توسعه ای تبدیل شده است و با توجه به پتانسیل بالای معدن در اشتغالزایی و رونق توسعه اقتصادی ، تسهیل امور مردم و رونق بیشتر صنایع معدنی در دستور كار است .
معاون وزیر صنعت در باره تشكیل جلسه شورای معدن استان یزد تصریح كرد: اگر یزد هم در این خصوص خوب عمل كند و جلسات منظم برای حل مشكل داشته باشد 30درصد مابقی اختیار هم تفویض خواهد شد.
وی در ادامه با بیان اینكه از مصادیق اقتصاد مقاومتی ، بخش معدن است ، اظهار كرد: امروز تكنولوژی این بخش در كشور بومی شد بویژه در بخش های فولاد كه البته توسعه هر بخشی نیازمند واردات برخی دستگاهها بوده و خواهد بود.
سرقینی با اشاره به تحریم های اخیر هم یادآور شد: اولویت اصلی این تحریم ها ، بخش معدن ایران است ولی با توجه به تجربه گذشته كه در شرایط سخت تحریم به دست آمد امروز در تامین نیاز داخلی مشكلی نداریم.
وی افزود: عمده مشكل ما شاید در حوزه صادرات محصولات باشد، امیدواریم با تلاش بخش خصوصی و همراهی دولت این مشكلات نیز كمتر به كشور آسیب برساند.
عضو شورای عالی معادن كشور در ادامه تصریح كرد: عمده تلاشهای دولت و این شورا تقویت بخش خصوصی و ایجاد همدلی بیشتر میان دستگاههای دولتی و خصوصی است تا از تصدی گری ها كاسته شود.
معاون وزارت صنعت به جایگاه ویژه معدن در ایران اشاره كرد و ادامه داد: همین وضعیت موجب شده تا این بخش اولویت اصلی دشمنان برای اعمال تحریم ها باشد به همین دلیل باید معدنكاران به فكر تأمین مواد مورد نیاز خود باشند و از تجربه های گذشته در این خصوص به خوبی استفاده كنند.

** بخش معدن كشورها برای توسعه صنایع نوین معطل نشده است
سرقینی با بیان اینكه برخی معتقدند كه بخش معدن مشكلاتی زیست محیطی و آلایندگی هایی دارد و باید به سمت صنایع نو و كم آبخواه برویم ، ادامه داد: در این خصوص بخش معدن هیچ كشوری در دنیا برای توسعه صنایع نوین معطل نمانده است و در واقع زیربنای سایر صنایع محسوب می شود.
وی در باره لزوم انتقال درآمدهای معدنی به استانها هم گفت: در قانون مشخص شده تا حقوق دولتی از معادن در حسابی مشخص واریز شود كه باید در بخش معدن هزینه شود.
عضو شورای عالی معادن كشور افزود: امسال وضعیت این بخش از سال قبل بهتر است و سهم استانها نیز از حساب پرداخت خواهد شد.

**مسائل معدن D19 چادرملو اردكان حل شد / یزد در آینده قطب سرب و روی می شود
معاون وزیر صنعت با اشاره به برخی اكتشافات اخیر در كشور یادآور شد: بر این اساس 2 تا سه میلیارد تن به ذخایر معدنی كشور اضافه شده است كه در این میان 2 معدن بزرگ متعلق به استان یزد است.
سرقینی از حل مشكلات معدنD19 چادرملو اردكان خبر داد و افزود: حل مشكلات معدنی در كشور نیازمند همدلی و تعامل بخش های دولتی و خصوصی است كه نمونه آن در آزادسازی محدوده ها بخوبی دیده شد.
وی یكی از موارد را تعامل در باره پروانه های اكتشافی دانست و گفت: تمدید پروانه اكتشاف معدنی بعد از 2 سال ممكن نیست و در بخش خصوصی هم پرونده های اكتشافی كه از قبل از سال 1390 بوده تمدید نمی شود.
وی با اشاره به ظرفیت های استان یزد در حوزه های معدنی و در بخش سرب و روی تصریح كرد: با توجه به تشكیل كنسرسیومی ، یزد در سه سال آینده ، قطب بزرگ تولید سرب و روی كشور خواهد شد.
این مسئول با انتقاد از برخی رسانه ها در حاشیه سازی برای خانه معدن كشور گفت: این خانه ، همراه و در كنار دولت است و به عنوان مادر تشكلهای معدنی محسوب می شود.
چهارمین همایش نقش معدن در توسعه كشور با رویكرد فرآوری مواد معدنی با حضور سرقینی ،خانم لك معاون وزیر صنعت و رئیس سازمان زمین شناسی ،اعضای شورای عالی معادن كشور ، موسوی نایب رئیس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و 200 مدیر و كارشناس معدنی از سوی خانه معدن و با همكاری سازمان صنعت ، معدن و تجارت در یزد برگزار شد.
1968/ 2047

سرخط اخبار استان‌ها