رونق صادرات مستلزم بازنگری در سیاست های ارزی است

كرمان- ایرنا- رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی بازنگری در سیاست های ارزی دولت را ضروری برشمرد و پیش بینی كرد در صورت تحقق نیافتن این امر ، صادرات كشور متوقف و واردات كشور افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه در شورای گفت و گوی استانی دولت و بخش خصوصی افزود: دولت باید حتما این كار را انجام دهد و اگر این كار انجام نشود مجبور هستیم طرح دو فوریتی خود را به مجلس بفرستیم.
وی به افزایش 20 برابری تقاضای واردات اشاره كرد و گفت: این در حالی است كه صادرات كشور باید افزایش یابد.
نماینده مردم كرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت :امروز استان كرمان از اصلی ترین استان های كشور است كه از سیاست ارزی آسیب می بیند .
وی ادامه داد:به دلیل پیشتازی استان كرمان در حوزه های مختلف از جمله صادرات، فضای خوبی در كشور برای استمرار این پیشتازی وجود دارد.
پور ابراهیمی با اشاره به اینكه حضور نمایندگان بخش خصوصی استان كرمان در كشور یك ظرفیت بزرگ به شمار می رود، اظهار داشت: تركیب مورد نظر شركت های استانی صادراتی استان كرمان در صورت تحقق، می تواند به الگوی كشوری تبدیل شود.
وی عنوان كرد: دلایل اقتصادی در كاهش ارزش پول ملی به حوزه اقتصادی ارتباط چندانی ندارد و بیشتر به فضای سیاسی و روانی و عدم تصمیمات كارشناسی در بانك مركزی بر می گردد.
وی خاطرنشان كرد: با كاهش ارزش پول ملی در هر كشوری، واردات كاهش یافته و صادرات افزایش می یابد.
پورابراهیمی با تاكید براینكه سیاست ارزی دولت برای ارز تك رقمی موجب ایجاد شرایط خاصی در اقتصاد كشور می شود، گفت: كتمان بازار غیر رسمی ارز در كشور امكان پذیر نیست و اثر آن را در اقلامی از جمله طلا می بینیم.
وی افزود: برای كالاهای اساسی و اقلام ضروری باید نرخ ارز ثابت و مصوب را استفاده كرده و بر قیمت آن تا رسیدن به دست مصرف كننده نهایی نظارت شود و مابقی ارزهای مورد نیاز بر اساس نرخ تعادلی باشد.
پورابراهیمی گفت: امیدواریم با پیشتازی كنونی استان كرمان در توسعه صادرات، روند حضور موثر صادر كنندگان كرمانی در بازارهای هدف در نشستی مشترك بررسی شود.
نماینده مردم كرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: تغییر سیاست ارزی باید یكی از درخواست های اصلی استان كرمان باشد.
وی بر ساماندهی تشكل های صادراتی نیز تاكید و بیان كرد: یكی از نگرانی های ما این است كه صادر كنندگان به صورت تكی اقدام به صادرات كنند زیرا در صورتی كه با هم صادرات را انجام دهند، قدرتمند تر در بازار حضور خواهند داشت.
رئیس كمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بزرگترین چالش صادركنندگان ایرانی عدم استمرار در صادرات است و رفع این مشكل با استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه و بورس كالا امكان پذیر است.
وی با اشاره به اینكه جمهوری اسلامی ایران در اوج اقتدار از لحاظ ارزی است، اظهار داشت: كل واردات غیر ضرور و اصلی بیش از 2.5 برابر منابع نسبت به مصارف ارزی كشور است.
پورابراهیمی با تاكید بر اینكه امسال سال جهش صادراتی برای استان كرمان خواهد بود، گفت: همانگونه كه در حوزه ورزشی ایران شاهد اقدامات بزرگ و با ارزش بازیكنان تیم ملی ایران در جام جهانی و در بازی با اسپانیا بوده ایم، با همین روحیه،در حوزه اقتصادی نیز ایران اسلامی می تواند با اقتدار به پیش رود.
**ضرورت توسعه فعالیت صادراتی در 10كشور
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی هم در این نشست گفت: لازم است كه با شناسایی بازارهای هدف، در 10 كشور اتاق های بازرگانی را فعال كنیم.
شهباز حسن پور افزود: الان زمان، زمان صلح نیست و جنگ تمام عیار اقتصادی علیه كشور شروع شده و باید آستین ها را بالا بزنیم و كار كنیم.
7440/ 5054