ایران میزبان 24رسانه خارجی از 11كشور جهان شد

تهران – ایرنا - جمهوری اسلامی ایران با صدور روادید مطبوعاتی تردد و حضور موقت در كشور طی خردادماه جاری، میزبان 45 خبرنگار و تصویربردار وابسته به 24 رسانه خارجی از 11 كشور جهان شد.

به گزارش عصر چهارشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا از اداره كل رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طبق روال ماههای گذشته، خردادماه سال جاری نیز كشورمان با ارائه مجوزهای روادید مطبوعاتی توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای خبرنگاران و عوامل خبری غیر مقیم رسانه های خارجی در خرداد ماه 97 ، در مجموع برای 45 خبرنگار و عوامل خبری وابسته به 24 رسانه خارجی از 11 كشور جهان، مجوز روادید مطبوعاتی صادر كرد.

** بیشترین كشور درخواست كننده
بر این اساس فرانسه با 6نفر و 66روز، آلمان با 5 نفر و 24روز، آمریكا با 7 نفر و 21 روز، هلند با10 نفر و 33روز، ژاپن با 4نفر و 47 روز و ایتالیا یك نفر و 7 روز به ترتیب كشورهایی هستند كه بیشترین نفرات و درخواست و روز حضور در جمهوری اسلامی ایران را داشته و روادید برای آنها صادر شده است.
همچنین كشورهای روسیه، نروژ، عراق، اتریش، تركیه نیز از دیگركشورهایی محسوب می شوند كه به ترتیب در رتبه های بعدی درخواست و روزهای حضور در ایران را داشته اند.

** كدام رسانه ها؟
نمایندگان رادیو و تلویزیون ها مانند تلویزیون ال سی پی، روزنامه ها و نشریاتی مانند روزنامه یو اس ای تودی آمریكا، خبرگزاری ها از جمله خبرگزاری ای ایی اف فرانسه، مجلات خبری از جمله اكسپرس فرانسه به ترتیب بیشترین درخواست حضور را داشته اند.
به گزارش ایرنا، طی ماه های گذشته نیز توسط اداره كل مطبوعات و رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوزهای تردد موقت برای اصحاب رسانه های خارجی صادر شده كه این جداول نیز در این سایت قابل مشاهده است.
در سال 1396 در مجموع 1056 نفر از نمایندگان و عوامل رسانه های خارجی برای تردد و فعالیت های رسانه ای از اداره كل خبرگزاری ها و رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی روادید مطبوعاتی دریافت كردند.
بطور كلی و در مجموع در دولت های یازدهم و دوازدهم یك رشد صعودی در روند حضور و تردد عوامل خبری رسانه های خارجی به جمهوری اسلامی ایران مشاهده شده و این روند همچنان در حال افزایش است.
حضور در برای برای پوشش خبری و تصویری مناسبت ها و برنامه های مختلف خبری، تهیه مستند، خبر و گزارش تصویری و مكتوب، انجام مصاحبه و همچنین حضور در اقصی نقاط كشور برای تهیه گزارش های حوزه گردشگری و معرفی آثار تاریخی و كهن ایران، از جمله حوزه فعالیت گروه ها و تیم های خبری و رسانه ای حاضر در كشورمان بوده است.
درحال حاضر حدود ١٥٠ رسانه بین المللی دارای دفتر نمایندگی فعال در ایران هستند و رسانه های دیگری كه در ایران دفتر ندارند، بنابر تقاضا، مجوز فعالیت مدت دار دریافت می‌كنند. این مجوزها حسب تقاضای رسانه ها، رسیدگی می شود؛ در برخی موارد بنا به دلایلی پاسخ منفی یا مشروط داده می شود و در مواردی نیز با درخواست آنها به صورت مجوز موقت زمان دار، موافقت می شود.
فراهنگ ** 1355 ** 1418