مردم ایران از فوتبال زنان حمایت می كنند

تهران – ایرنا – كتایون خسرویار سرمربی تیم ملی فوتبال زنان ایران در مصاحبه با روزنامه گاردین گفت:مردم ایران صراحتا از فوتبال زنان حمایت می كنند و ما را مورد تشویق قرار می دهند.

خسرویار در مصاحبه با این روزنامه انگلیسی كه امروز (چهارشنبه) منتشر شد،در مورد بازگشتس به ایران گفت: زبان (فارسی) صحبت نمی كردم یا هیچ چیزی از فرهنگم نمی دانستم. فقط می دانستم غذاهای اینجا خوب است.
وی افزود: 12 سال پیش محدودیت های بسیاری( برای فوتبال زنان) وجود داشت، مردم می پرسیدند 'چرا می خواهی فوتبال بازی كنی؟ در خانه بمان و یاد بگیر كه همسر خوبی باشی. اما اكنون كمك زیادی از سوی مردم كه صراحتا از فوتبال زنان حمایت می كنند، دریافت می كنیم.
گاردین در باره خسرویار نوشت: دوازده سال پیش به ایران آمد و در حال تحول فوتبال زنان در این كشور است.
خسرویار 30 ساله حدود 12 سال پیش، از ایالت اوكلاهما آمریكا همراه خانواده برای تعطیلات به تهران آمد كه به تیم تازه تشكیل شده زنان پیوست و در تیم ملی ماندگار شد. وی 8 سال به عنوان بازیكن در خدمت تیم ملی فوتبال زنان ایران بود.
به نوشته این نشریه انگلیسی، فوتبال زنان در ایران از زمانی تغییر كرد كه دانشجویان دانشگاه الزهرا تهران در اوایل دهه 1990 میلادی یك تیم فوتسال تشكیل دادند و مدت كوتاهی پس از آن لیگ كشوری شكل گرفت. در سال 2005 اردن از ایران دعوت كرد تا یك تیم برای مسابقه در مسابقات قهرمانی غرب آسیا بفرستد و آن زمان تیم ملی زنان شكل گرفت.
خسرویار خاطرنشان كرد: چیزهای زیادی برای فراگرفتن در آن سال ها وجود داشت چون مردان اجازه حضور در فوتبال زنان را نداشتند. باید برای برگزاری تمرینات مجوز بخصوص می گرفتیم اما پس از گذشت این چند سال اوضاع در حال تغییر است.
گاردین ادامه داد: خسرویار پس از خداحافظی از عرصه فوتبال به عنوان بازیكن در سال 2013 و تاثیرگذاری در قرار گرفتن ایران در رده بندی 50 تیم برتر فیفا، برای مرحله بعدی حرفه فوتبالش برنامه داشت. از زمانی كه به عنوان اولین زن در خاورمیانه مدرك A مربیگری فیفا را دریافت كرد، هدایت تیم دختران جوان ایران را به عهده گرفت.
وی گفت:بودجه به سختی در اختیار ما قرار می گیرد پس همین كه وجود داریم خودش بسیار مهم است.فدراسیون تمام تلاش خود را می كند تا حامی مالی برای ما پیدا كند اما این كار دشوار است. نقش من این است كه راهی را برای جوانان ایجاد كنم تا بتوانند در رخدادهای بین المللی مسابقه بدهند.
لیگ داخلی برای جوانان در كشور نیست تا استعدادهای بازیكنان شكوفا شود. درحالیكه ایران برای المپیك 2022 آماده می شود، خسرویار تدوین مقررات جدید كه اجازه می دهد بازیكنان زیر 16 سال با باشگاه های بزرگسالان تمرین كنند را گام بزرگی توصیف كرد.
خسرویار همچنین در مورد حضور تیم ملی فوتبال مردان ایران در جام جهانی 2018 روسیه به گاردین گفت: من به كارلوس كی روش و روش او اعتقاد دارم. او واقعا چهره فوتبال ایران را تغییر داده است.
اروپام**3234**1590