رهبران چین و كره شمالی برای دومین بار با یكدیگر دیدار كردند

پكن - ایرنا - 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی كه در پكن به سر می برد امروز چهارشنبه برای دومین بار در 24 ساعت گذشته، با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین دیدار كرد رهبران دو كشور روز گذشته نیز با یكدیگر ملاقات كرده بودند.

به گزارش ایرنا 'شی جین پینگ' دبیركل كمیته مركزی حزب كمونیست و رییس جمهوری چین امروز در هتل 'دائویوتای' با 'كیم جونگ اون' رییس حزب كارگر و رهبر كره شمالی دیدار كرد.
'شی جین پینگ' در این دیدار تاكید كرد كیم جونگ اون ظرف 100 روز گذشته سه بار با من دیدار كرد و دو طرف تاریخ جدید مبادلات بین رهبران چین و كره شمالی را ایجاد كرده اند.
او گفت: ما با خوشحالی می بینیم كه توافق نظر مهم چین و كره شمالی در حال اجرا بوده و روابط دوستانه و همكاری بین دو كشور نیروی حیاتی جدید پیدا كرده است.
رییس جمهوری چین با اشاره به اینكه گرایش تنش زدایی در شبه جزیره كره از طریق گفت و گو مورد توجه قرار گرفته اظهار كرد: اطمینان دارم با تلاش های مشترك چین و كره شمالی، روابط دو كشور بتواند بیشتر به سود دو كشور و مردم باشد.
به گفته وی تحت تلاش های مشترك چین و كره شمالی و طرف های مربوطه، شبه جزیره كره و منطقه آسیای شمال شرقی نیز دورنمای زیبا توام با صلح، ثبات، توسعه و شكوفایی را خواهد داشت.
'شی' خاطر نشان كرد اكنون سوسیالیسم با ویژگی چین وارد عصر جدید شده و حزب كمونیست و مردم چین در كنار كمیته مركزی حزب كمونیست، متحد شده و به طور مشترك برای تحقق اهداف و رویای چین جهت رستاخیز ملت چین تلاش می كنند.
او گفت: چین مایل است همراه با كره شمالی و با همبستگی و همكاری، آینده زیباتری را برای سیاست سوسیالیستی دو كشور ایجاد كند.
رهبر كره شمالی نیز در این دیدار اظهار داشت: این دیدار فرصت مثبتی برای تعمیق دوستی من با 'شی جین پینگ' و توسعه روابط با چین است.
'كیم جونگ اون' افزود: من همراه با رییس جمهوری چین، ضمن ارتقای روابط دو كشور به سطح جدید، نقش خود را برای حفظ صلح و ثبات جهان و منطقه ایفا خواهم كرد.  
سفر رهبر كره شمالی به چین سومین سفر وی در سه ماه گذشته و بعد از شدت گرفتن تحولات شبه جزیره است، كیم در هر سفر خود با رییس جمهوری چین دیدار و گفت و گو كرده است او پیشتر دو بار در 'فروردین' و 'خرداد' امسال به چین سفر كرده بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز گذشته اظهار امیدواری كرده بود سفر 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی به این كشور باعث توسعه «روابط استراتژیك» میان دو كشور و «تقویت صلح و ثبات منطقه» شود.
دولت و رسانه های چین برای نخستین بار و در یك حركت متفاوت، روز گذشته خبر سفر رهبر كره شمالی را اطلاع رسانی كردند در حالی كه در دو سفر قبلی وی، سكوت كرده و تنها بعد از بازگشت كیم به 'پیونگ یانگ' آن را رسانه ای كردند.
چین مهمترین حامی و شریك اقتصادی كره شمالی محسوب می شود و اكنون نیز خواهان برداشته شدن تحریم ها علیه این كشور است.
كارشناسان معتقدند چین مایل است در مذاكرات هسته ای آمریكا و كره شمالی نقش مهمی ایفا كند و سفر كیم نیز با هدف ارایه جزییات مذاكره وی با ترامپ به رییس جمهوری چین و مشورت با وی انجام شده است.
'مایك پمپئو' وزیر خارجه آمریكا نیز پنجشنبه گذشته با 'وانگ یی' وزیر خارجه چین و همچین 'شی جین پینگ' رییس جمهوری این كشور در پكن دیدار كرد تا آنها را در مورد موضوعات مطرح شده در اجلاس ترامپ - كیم آگاه كند.
دیدار 'دونالد ترامپ' و 'كیم جونگ اون' سه شنبه 22 خرداد در سنگاپور برگزار شد.
گفته می شود بعد از دیدار امروز سران دو كشور چین و كره شمالی در پكن، 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی، پكن را به مقصد پیونگ یانگ را ترك كرده است هرچند به دلایل امنیتی تاریخ خروج رهبر كره شمالی از چین رسانه ای شد.
رهبر كره شمالی روز گذشته وارد چین شده بود.
**آساق**1904**