ایران زیرساخت های صادرات گاز به اروپا را آماده می كند

تهران- ایرنا- خط لوله نهم سراسری كه با هزینه چهار میلیارد دلار ساخته می شود، علاوه بر افزایش پایداری تامین گاز غرب كشور، زیرساخت ها را برای امكان صادرات گاز بیشتر به عراق و تركیه و نیز ایجاد زیرساخت های ارسال گاز به اروپا آماده می‌كند.

به گزارش ایرنا، ایران با دارا بودن 36 هزار كیلومتر خط لوله انتقال گاز فشار قوی در مناطق مختلف كشور یكی از بزرگترین شبكه های گازرسانی دنیاست كه البته این شبكه همچنان در حال گسترش است.
بر اساس برنامه ریزی های انجام شده این میزان از خطوط لوله در افق 1404 با 26 درصد افزایش به 45 هزار كیلومتر خواهد رسید.
از تازه ترین طرح های گازرسانی كشور، احداث خط های ششم و نهم سراسری است كه علاوه بر تامین پایدار گاز مناطق غربی و شمال غربی، امكان ظرفیت سازی برای صادرات گاز به اروپا را فراهم می كند.
در صورت نهایی شدن صادرات گاز به اروپا، مسیرهای تركیه و دریای سیاه به عنوان شاهراه های اصلی صادراتی ایران خواهند بود، بنابراین تكمیل شبكه گاز در مناطق غربی و شمال غربی می تواند در صادرات احتمالی گاز موثر باشد.
به گزارش شركت ملی گاز، حسن منتظر تربتی مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه گاز ایران درباره آخرین وضعیت خط لوله انتقال گاز نهم سراسری گفت: خط نهم سراسری به طول یك‌هزار و 750 كیلومتر از عسلویه آغاز و تا مرز بازرگان ادامه خواهد یافت و علاوه بر افزایش پایداری شبكه گاز غرب كشور و صادرات گاز به عراق، شرایط را برای امكان صادرات گاز بیشتر به تركیه و ایجاد زیرساخت های ارسال گاز به اروپا فراهم می‌كند.
وی با بیان اینكه هم اكنون دو بخش از عملیات اجرایی این پروژه حدفاصل دهگلان - سقز به طول 124 كیلومتر و سقز - میاندوآب به طول 106 كیلومتر در حال اجراست، افزود: 11 تاسیسات تقویت فشار گاز نیز روی این خط لوله تعریف شده و برای اجرای آن در مجموع چهار میلیارد دلار هزینه خواهد شد.
به گفته وی، حدود 230 كیلومتر از این خط لوله كه با هدف افزایش پایداری انتقال گاز شبكه غرب و شمال غرب كشور در حال اجراست تا پایان مهرماه به بهره برداری خواهد رسید و بخشی از گازهای تولیدی پارس جنوبی را از مسیر غرب كشور به استان های خوزستان، كردستان و آذربایجان غربی و شرقی می رساند.
وی یادآور شد: عملیات اجرایی خط نهم سراسری، علاوه بر گستره دهگلان تا سقز و سقز تا میاندوآب، در بخش بیدبلند تا اهواز به طول 114 كیلومتر نیز در مرحله پیمان سپاری است.
این مقام مسئول با بیان اینكه بخش مهندسی و طراحی گستره عسلویه تا بیدبلند نیز با 80 درصد پیشرفت در دست طراحی تفصیلی قرار دارد، اظهار كرد: حدود 350 كیلومتر این پروژه نیز مربوط به اهواز تا كوهدشت بوده كه اسناد مناقصه ای.پی.سی (طراحی، مهندسی، ساخت) آماده شده است.
وی تاكید كرد: مهندسی و طراحی مربوط به كوهدشت تا دهگلان نیز با 90 درصد پیشرفت در دست طراحی تفصیلی قرار دارد.
مدیرعامل شركت مهندسی و توسعه گاز ایران در ادامه با اشاره به تحقق شعار امسال گفت: اكثر تجهیزات به كار رفته در پروژه‌ها از شركت‌های توانمند داخلی تامین می‌شود.
تربتی ادامه داد: با توجه به محدودیت‌های ایجاد شغل در بخش دولتی، باید از شركت‌های مستعد پیمانكار كه سعی در رونق صنعت و تولید دارند، حمایت كنیم چرا كه پشتیبانی از بخش خصوصی به معنای اشتغال بیشتر جوانان و تضمین آینده كشور است.
به گزارش ایرنا، میزان تولید روزانه گاز كشور نیز به بیش از 800 میلیون مترمكعب در روز رسیده كه پیش بینی می شود با راه اندازی همه فازهای پارس جنوبی به یك میلیارد و 200 میلیون مترمكعب افزایش پیدا كند.
با بهره برداری كامل از فازهای پارس جنوبی و توسعه میادین گازی مشترك و مستقل، میزان تولید گاز به حدی افزایش می یابد كه بخشی از آن باید به صادرات اختصاص یابد.
بر اساس برنامه ریزی انجام شده تا پایان برنامه ششم توسعه، ظرفیت صادرات سالانه 80 میلیارد مترمكعب گاز وجود دارد كه 50 میلیارد مترمكعب از آن به صادرات به كشورهای همسایه اختصاص خواهد یافت.
همچنین پس از افزایش تولید گاز كشور، امكان صادرات سالانه 30 میلیارد مترمكعب گاز به اروپا وجود خواهد داشت، بر این اساس، ایران در نظر دارد در بلند مدت، سهمی از بازار انرژی این قاره را در اختیار بگیرد.
در سال های اخیر، شماری از كشورهای اروپایی از جمله گرجستان، بلغارستان و یونان درخواست واردات گاز از ایران را مطرح كرده اند كه البته تاكنون نهایی نشده است.
اكنون تركیه بزرگترین خریدار گاز ایران به شمار می رود و با ارمنستان تهاتر گاز در برابر برق و با جمهوری آذربایجان معاوضه (سوآپ) گاز انجام می شود.
صادرات گاز كشورمان به عراق (بغداد) نیز اكنون حدود 15 میلیون مترمكعب است كه در اوایل سال 97 صادرات به بصره در جنوب عراق نیز افزایش می یابد.
ایران خط لوله صادرات گاز به پاكستان را ساخته، اما پاكستان برای تكمیل خط لوله در خاك خود اقدامی نكرده است.
مطالعات مربوط به صادرات گاز به عمان نیز در حال انجام است كه پیش بینی می شود تا سه سال آینده به نتیجه برسد.
كویت، امارات، گرجستان، هند و افغانستان از كشورهای منطقه هستند كه درخواست خود برای واردات گاز از ایران را مطرح كرده اند و حتی مذاكراتی نیز انجام شده اما هنوز نهایی نشده است.
اقتصام**2022**2025