۲۹ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۰۵
کد خبر: 82946970
۰ نفر
'عمر رحمان'سركرده جدید طالبان پاكستان شد

اسلام آباد - ایرنا - اخبار و گزارش برخی رسانه های پاكستان از انتخاب 'عمر رحمان' به عنوان سركرده جدید گروه تروریستی 'تحریك طالبان پاكستان' حكایت دارد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا بر اساس خبر رسانه های پاكستان، در پی هلاكت 'ملا فضل الله' رهبر پیشین شاخه وادی سوات طالبان پاكستان موسوم به «تحریك طالبان»، عمر رحمانی رهبر جدید این گروه در وادی مذكور تعیین شد.
بر اساس این اخبار، این تصمیم در نشست مشتركی در ولایت كنر در شرق افغانستان گرفته شده و تصمیم نهایی در این خصوص در نشست رهبران ارشد همه شاخه های این گروه گرفته می شود.
البته منابع آگاه تاكنون این خبر را تایید نكرده اند.
عمر رحمان از سركرده ھای ارشد طالبان پاكستان است و گفته می شود وی طراح اصلی حمله انتحاری علیه پرویز مشرف در زمان حكومت حاكم نظامی سابق پاكستان بود.
عمر رحمان نیز به ھمراه 'ملافضل الله'سركرده معدوم گروه تروریستی طالبان پاكستان كه روزھای اخیر در حمله پھپادھای آمریكا در خاك افغانستان به ھلاكت رسید، سال 2009 و پس از عملیات پاكسازی ارتش پاكستان از منطقه سوات در شمال غرب این كشور به افغانستان متواری شد.
طالبان پاكستان گزینه ھای ابوبكر مفتی و عبدالله را نیز برای انتخاب سركرده جدید بررسی می كند.
تحریك طالبان پاكستانی به چهار شاخه جداگانه تقسیم شده است.
به گزارش ایرنا هفته گذشته 'ملا فضل الله' سركرده گروه تحریك طالبان پاكستان در حمله پهبادهای آمریكایی به هلاكت رسید.
یكشنبه هفته جاری نیز، 'مولوی بهادر جان' از فرماندهان طالبان پاكستان موسوم به 'تحریك طالبان پاكستان' نیز كه قصد فرار از این كشور با تغییر چهره از فرودگاه بادشاه خان پیشاور را داشت دستگیر شد.
رسانه های محلی پاكستان با نقل این خبر از قول طارق پرویز مسئول آژانس تحقیقات فدرال پاكستان در فرودگاه پیشاور آورده اند:درنتیجه بررسی دقیق مدارك شناسایی بهادر جان این شخص كه به اتهام های متعدد تروریستی تحت تعقیب بود بازداشت شد.
آساق**6125**1663**

سرخط اخبار جهان