۲۹ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۰۳
کد خبر: 82946865
۰ نفر
رهبر كره شمالی با رییس جمهوری چین دیدار كرد

پكن - ایرنا - 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی كه امروز سه شنبه برای سفری دو روزه وارد پكن شد با 'شی جین پینگ' رییس جمهوری چین دیدار و گفت و گو كرد.

به گزارش ایرنا از تلویزیون دولتی چین، این دیدار صبح امروز بعد از ورود كیم به پكن صورت گرفته است.
در این دیدار سران دو كشور در مورد تقویت روابط با یكدیگر بحث و گفت و گو كرده اند.
'شی جین پینگ' دبیركل كمیته مركزی حزب كمونیست و رییس جمهوری خلق چین در این دیدار اظهار كرد با خرسندی شاهد آن بودیم كه 'كیم جونگ اون' و رییس جمهوری آمریكا در سنگاپور دیدار مهم خود را برگزار كرده و در خصوص غیر اتمی شدن و ایجاد ساز و كار صلح پایدار شبه جزیره كره، به تفاهم اصولی رسیده و دست آوردهای مثبتی كسب كرده اند.
او افزود: دیدار كیم جونگ اون از چین هم نشان دهنده اهمیت دو حزب و دو كشور چین و كره شمالی به رایزنی راهبردی است، من این موضوع را عالی ارزیابی می كنم.
شی تاكید كرد ظرف كمتر از سه ماه سه بار با رهبر كره شمالی دیدار كردم و سمت و سوی توسعه روابط دو حزب و دو كشور در این دیدارها مشخص شد و برگی جدید در روابط چین و كره شمالی گشود.
به گفته وی حزب كمونیست و دولت چین به روابط دوستانه و همكاری چین و كره شمالی اهمیت می دهند و در صورت هر گونه تغییر در وضعیت بین‎المللی و منطقه ای، موضع حزب و دولت چین در توسعه و تحكیم روابط چین و كره شمالی، دوستی مردم چین و كره شمالی و پشتیبانی چین از كره شمالی سوسیالیستی تغییر نمی كند.
'كیم جونگ اون' نیز دیدار خود با 'شی جین پینگ' را مایه خوشحالی خواند و تاكید كرد چین همسایه بزرگ كره شمالی است، شی جین پینگ هم رهبر محترم و قابل اعتماد پیونگ یانگ است از شی جین پینگ، حزب، دولت و مردم چین در راستای پشتیبانی ارزشمند از شخص من، حزب، دولت و مردم كره شمالی سپاسگزارم.
وی افزود دیدار سران كره شمالی و آمریكا كه چندی پیش برگزار شد، با منافع طرف های مختلف و انتظارات جامعه جهانی منطبق است اگر دو طرف بتوانند قدم به قدم تفاهم به دست آمده سران را عملی كنند، وضعیت جدید غیر اتمی شدن شبه جزیره كره آغاز می شود.
كیم اظهار كرد: كره شمالی از نقش مهم چین در پیشبرد غیر اتمی شدن شبه جزیره كره و دفاع از صلح و ثبات منطقه تشكر می كند و آن را بسیار ارزشمند می‎داند.
او گفت: كره شمالی امیدوار است به اتفاق چین و طرف های مربوطه برای برقراری سازوكار و تحقق صلح پایدار در شبه جزیره كره تشریك مساعی كنند.
سفر رهبر كره شمالی به چین سومین سفر وی در سه ماه گذشته و بعد از شدت گرفتن تحولات شبه جزیره است، كیم در هر سفر خود با رییس جمهوری چین دیدار و گفت و گو كرده است او پیشتر دو بار در 'فروردین' و 'خرداد' امسال به چین سفر كرده بود.
سخنگوی وزارت امور خارجه چین امروز اظهار امیدواری كرد سفر 'كیم جونگ اون' رهبر كره شمالی به این كشور باعث توسعه «روابط استراتژیك» میان دو كشور و «تقویت صلح و ثبات منطقه» شود.
'گنگ شوانگ' گفت: «سفر كیم به چین دو روزه و تا فردا چهارشنبه ادامه دارد».
دولت و رسانه های چین برای نخستین بار و در یك حركت متفاوت، امروز خبر سفر رهبر كره شمالی را اطلاع رسانی كردند در حالی كه در دو سفر قبلی وی، سكوت كرده و تنها بعد از بازگشت كیم به 'پیونگ یانگ' آن را رسانه ای كردند.
چین مهمترین حامی و شریك اقتصادی كره شمالی محسوب می شود و اكنون نیز خواهان برداشته شدن تحریم ها علیه این كشور است.
كارشناسان معتقدند چین مایل است در مذاكرات هسته ای آمریكا و كره شمالی نقش مهمی ایفا كند و سفر كیم نیز با هدف ارایه جزییات مذاكره وی با ترامپ به رییس جمهوری چین و مشورت با وی انجام شده است.
'مایك پمپئو' وزیر خارجه آمریكا نیز پنجشنبه گذشته با 'وانگ یی' وزیر خارجه چین و همچین 'شی جین پینگ' رییس جمهوری این كشور در پكن دیدار كرد تا آنها را در مورد موضوعات مطرح شده در اجلاس ترامپ - كیم آگاه كند.
دیدار 'دونالد ترامپ' و 'كیم جونگ اون' سه شنبه 22 خرداد در سنگاپور برگزار شد.
گفته می شود به دلایل امنیتی تاریخ خروج رهبر كره شمالی از چین رسانه ای نخواهد شد.
**آساق**1904**