ایران بیشترین مبتلایان به ام اس را در منطقه دارد

تهران- ایرنا- مدیرعامل انجمن ام اس ایران گفت: ایران در زمان حاضر بالاترین میزان ابتلای به بیماری ام اس را نسبت به كشورهای منطقه دارد و براساس برآوردهای انجام شده، ١١٠ نفر به ازای هر یكصد هزار نفر جمعیت كشور به این بیماری مبتلا هستند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، عبدالحسین هوشمند روز سه‌شنبه با بیان اینكه براساس آمارهای موجود، بیش از 70 هزار بیمار مبتلا به ام اس در كشور بسر می برند این شمار بیمار را در حد بالا دانست و گفت: البته پیش بینی می شود كه 20 درصد از این آمار مبتلایان بیشتر باشد؛ ضمن اینكه هزینه های درمانی و توانبخشی این بیماران هم زیاد است.
وی اظهار داشت: اكنون 4٧ مركز استانی و شهرستانی برای مبتلایان به ام اس در كشور فعالیت دارد. متاسفانه برخی از این بیماران نمی خواهند شناخته شوند و از طرفی هم برخی از بیماران و حتی اعضای خانواده آنان از بیماری یاد شده بی خبرند.
هوشمند ادامه داد: در تهران ١٩ هزار بیمار مبتلا به ام اس بسر می برند كه حدود هفت هزار بیمار از دیگر شهرهای ایران نیز در تهران تحت پوشش انجمن هستند.
هوشمند ادامه داد: متاسفانه باید گفت كه آمار ابتلای به این بیماری در كشور افزایش یافته است به عنوان مثال در فروردین ماه در تهران 90 بیمار، در اردیبهشت ،186 نفر و در خردادماه 156 بیمار جدید مبتلا به ام اس به ثبت رسیدند كه به طور میانگین ماهانه 450 نفر در استان تهران بیمار جدید داشته ایم.
مدیر عامل انجمن ام اس ایران ، خاطرنشان كرد: در سال گذشته پنج هزار و 800 بیمار جدید در كل كشور به ثبت رسیدند كه یك هزار و 800 بیمار تن از این شمار از تهران بودند.
هوشمند ادامه داد: این رشد ابتلا و افزایش تعداد بیماران، مشكلات این انجمن را افزایش می دهد چون اعتبار و بودجه دولتی نداریم و تمام هزینه های انجمن از محل كمك های مردمی است.

** 60 درصد مبتلایان به ام اس تحصیلكرده اند
مدیرعامل انجمن بیماران ام اس در ادامه با بیان اینكه هزینه های درمانی مبتلایان به ام اس بسیار بالاست، ادامه داد: برای یك بیمار عادی مبتلا به ام اس ماهانه یك میلیون و 500 هزار تومان، برای افرادی كه روی ویلچر هستند، سه میلیون و 500 هزار تومان و برای كسانی كه در بستر یا منزل نگهداری می شوند نیز پنج میلیون و 500 هزار تومان هزینه می شود.
مدیرعامل انجمن بیماران ام اس ادامه داد: اكنون هزینه های خدمات توانبخشی این افراد نیز بسیار بالاست به طوری كه برای هر روز خدمات توانبخشی در منزل 80 هزار تومان و در مراكز درمانی می بایست 60 هزار تومان پرداخت كنند. این بیماران می بایست هفته ای سه بار خدمات توانبخشی داشته باشند.
وی اضافه كرد: در حال حاضر 60 درصد از مبتلایان به ام اس در كشور، افراد تحصیلكرده اند و اشتغال، معیشت و آتیه زندگی به عنوان دغدغه های اصلی آنها به شمار می رود.

** برخی بیماری خود را انكار می كنند
هوشمند در ادامه با بیان اینكه برخی از مبتلایان، بیماری خود را در محل كار انكار می كنند، ادامه داد: دلیل اصلی آنها این است كه ترس از بیكار شدن دارند و حتی در برخی مواقع نگاه متفاوتی به این افراد می شود كه باید گفت در این زمینه خلا قانونی وجود دارد و حتی برخی مواقع مستمری این افراد از سوی سازمان تامین اجتماعی نیز پرداخت نمی شود.
وی اضافه كرد: در صورتی كه این بیماران، جزو بیماران خاص قرار گیرند، می توان از این نظر به آنها كمك كرد و امیدوار هستیم با این اقدام حتی مشكلات هزینه های درمانی، تشخیصی و توانبخشی آنها را نیز كاهش داد.
هوشمند اظهار داشت: با توجه به اینكه سه درصد از سهمیه استخدامی دستگاه های اجرایی به معلولان اختصاص داده می شود انتظار می رود سهمیه ای هم برای مبتلایان به ام اس در نظر گرفته شود تا بر اثر بیكاری، بیماری آنها تشدید نشود و بتوانند از این خدمات بهره مند شوند.

** مردم نسبت به ام اس آگاهی كافی ندارند
هوشمند از آگاهی نداشتن مردم نسبت به بیماری ام اس نیز انتقاد كرد و گفت: این عدم آگاهی افراد جامعه نسبت به این بیماری برای مبتلایان بسیار مشكل ساز است و حتی در برخی مواقع منجر به افزایش طلاق در خانواده هایی كه افراد مبتلا دارند، می شود.
وی معتقد است باید جامعه نسبت به این بیماری آگاهی بیشتری داشته باشند چون در شرایطی كه بیماری بسیار تشدید شود منجر به مشكلات حركتی می شود و اگر زود به این بیماری رسیدگی شود كمتر دچار مشكل می شوند، همه باید به گونه ای عمل كنیم كه فرد مبتلا دغدغه ای از این نظر هم نداشته باشد.
اجتمام ** ٧٢6٨** 1776

سرخط اخبار جامعه