۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۱۸
کد خبر: 82946530
T T
۰ نفر

دوئل مهاجرتی صدراعظم و وزیر كشور آلمان

۲۹ خرداد ۱۳۹۷، ۱۲:۱۸
کد خبر: 82946530
دوئل مهاجرتی صدراعظم و وزیر كشور آلمان

تهران - ایرنا - آنگلا مركل صدراعظم و هورست زیهوفر وزیر كشور آلمان در موضوع مهاجرت رویارو شده اند و برخی رسانه ها هم از احتمال استعفا یا خروج سوسیال مسیحی ها از دولت ائتلافی خبر می دهند، با این حال زیهوفر موافقت كرده كه پیش از اجرای قوانین جدید تا اجلاس سران اروپایی بردباری كند.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های آلمان، مركل موافقت وزیر كشور را برای به تعویق انداختن اجرای مقررات جدید مهاجرتی در ایالت بایرن تا آخر ماه ژوئن (اوایل تیر) جلب كرده است. طرح پیشنهادی زیهوفر برای تغییر در این مقررات می تواند سامانه مهاجرتی اتحادیه اروپا را تهدید كند.
صدراعظم در رویارویی جاری با وزیر كشور و رئیس حزب اتحاد سوسیال مسیحی شریك دولت ائتلافی، روزهای دشواری پیش رو دارد. اختلاف پیش آمده حول اصلاحات و تغییراتی در سامانه مهاجرتی است كه زیهوفر قصد اجرای آنها را در آلمان دارد.
طبق این تغییرات، مهاجرانی كه پیش از آلمان در یك كشور دیگر اتحادیه اروپا ثبت شده باشند در مرز متوقف و بازگردانده خواهند شد. چنین اقدامی نقض سامانه مهاجرتی دوبلین خواهد بود و اصل آزادی تردد داخل اتحادیه را نیز تهدید می كند، به ویژه اینكه مركل نیز بیم دارد دیگر 27 كشور عضو اتحادیه اروپا نیز كنترل های مرزی مشابهی را اجرا كنند.
زیهوفر دیروز (دوشنبه) موضع خود را در روزنامه فرانكفورتر آلگماینه زایتونگ شرح داد و ضمن موافقت با «نیاز به راه حل اروپایی» افزود: باید حق بازگردانی افرادی را داشته باشم كه مطابق قوانین اروپایی حق ورود را ندارند.
وی همچنین خواستار تصویب قطعنامه هایی در اجلاس سران اتحادیه اروپا شد تا ضمن شناسایی هزینه ها و باری كه آلمان در زمینه سیاست مهاجرتی بر دوش می كشد، محافظت موثر از مرزهای خارجی اتحادیه، توزیع عادلانه افراد دارای حق اقامت در كشورهای عضو و بازگرداندن سریع افراد بدون حق اقامت را تضمین كند.
از دیگر سو، حزب سوسیال مسیحی زیهوفر در انتخابات ایالتی ماه اكتبر در ایالت بایرن رقابت سختی با حزب پوپولیست و راست افراطی آلترناتیو برای آلمان (AfD) دارد و كارشناسان سیاسی بر این باورند، موضع سختگیرانه رئیس حزب سوسیال مسیحی و وزیر كشور، موثرترین راه جلوگیری از گرایش رای دهندگان به سمت حزب آلترناتیو برای آلمان است.
به این ترتیب مركل روزهای دشواری دارد تا از طریق مذاكره با سایر كشورهای اتحادیه اروپا در خصوص سیاست مهاجرتی واحد در سطح اتحادیه به توافق برسد و در غیر این صورت ممكن است آلمان بار دیگر با بحران و بن بست سیاسی رو به رو شود.
حزب سوسیال مسیحی آلمان با سیاست دولت فدرال در زمینه مهاجرت موافق نیست و خواستار تغییر 180 درجه ای یا تفویض اختیار سیاست مهاجرتی به سطح ایالتی است، این در حالی است كه مركل بر وجود سیاستی واحد در سطح اتحادیه اروپا تاكید دارد.
برخی رسانه ها نیز از احتمال استعفای مركل خبر داده اند، اما گزارش های متعدد در مطبوعات آلمان حاكی از امكان قطع حمایت حزب سوسیال مسیحی از دولت است، هر چند ماركوس بلومه دبیركل این حزب آنها را نادرست می داند.
بنا بر برخی گزارش ها، مركل درصدد مذاكراتی با اتریش، ایتالیا، یونان و اسپانیا است اما استفان زایبرت سخنگوی دولت آلمان در توئیتر این مساله را تكذیب و تاكید كرد دولت صرفا در حال رایزنی است كه به معنی نشست مقدماتی پیش از اجلاس سران محسوب نمی شود.
همزمان زیهوفر گفته اگر با مركل به توافق نرسد، یكجانبه اقدام به كنترل مرزهای جنوبی آلمان در ایالت بایرن خواهد كرد.
وی روز یكشنبه به روزنامه آلمانی بیلد ام زونتاگ گفت كه هیچ كسی در حزب او علاقه‌ای به پایان ائتلاف دولتی و سقوط صدراعظم آلمان ندارد.
این روزنامه در عین حال نوشت كه با وجود تاكید سران دو حزب بر ادامه همكاری در ائتلاف دولتی، زیهوفر در یك نشست داخلی سوسیال مسیحی‌ها گفته كه دیگر نمی‌تواند با مركل رهبر حزب دموكرات مسیحی همكاری كند.
موضوع مهاجرت و ورود پناهجویان به اروپا در سال ای گذشته بر عرصه سیاسی و اجتماعی بسیاری از كشورهای اروپایی تاثیر داشته و موجب قدرت گرفتن احزاب راستگرا و پوپولیست شده است.
بنا بر تازه ترین آمارها، سال گذشته میلادی آلمان تقریبا دو برابر كشورهای دیگر اتحادیه اروپا درخواست پناهندگی ثبت كرده و سپس ایتالیا و فرانسه در این فهرست قرار دارند.
به گزارش روز دوشنبه آژانس اروپایی حمایت از پناهندگان (EASO) مستقر در مالت، سال 2017 حدود 222 هزار و 560 درخواست پناهندگی در آلمان ثبت شده و پس از آن هم ایتالیا و فرانسه با حدود 129 هزار و 100 درخواست در رده های بعدی قرار داشته اند.
اجلاس سران اتحادیه اروپا در قالب نشست شورای اتحادیه 28 و 29 ژوئن (پنجشنبه و جمعه 7 و 8 تیر ماه) در بروكسل برگزار می شود كه موضوع مهاجرت، امنیت و دفاع از محورهای اصلی خواهد بود. رهبران اروپایی در این اجلاس درباره ابعاد داخلی و خارجی سیاست مهاجرتی از جمله اصلاحات در «سیستم مهاجرتی مشترك اروپایی» (CEAS) گفت وگو خواهند كرد.
اروپام**1078** 1516
۰ نفر