اردوغان: سومين نيروگاه هسته اي تركيه را هم مي سازيم

آنكارا- ايرنا- رجب طيب اردوغان رئيس جمهوري تركيه اعلام كرد: سومين نيروگاه هسته اي تركيه را نيز براي تامين انرژي مورد نياز كشور خود خواهيم ساخت.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا، اردوغان در گفت و گو با جوانان از طريق شبكه هاي اجتماعي تاكيد كرد كه تركيه تنها به احداث نيروگاه برق هسته اي آك كويو و سينوپ اكتفا نخواهد كرد و سومين نيروگاه هسته اي نيز در راه است.
وي بيان كرد: در ساخت نيروگاه انرژي هسته اي خود مطابق خواست برخي ها٬ بازي نخواهيم خورد.
به گزارش ايرنا، عمليات احداث نخستين نيروگاه هسته هاي تركيه با همكاري روسيه و بر اساس توافقنامه سال 2010 حدود يك ماه و نيم پيش با 20 ميليارد دلار سرمايه گذاري در منطقه آكو كويو در استان مرسين با حضور ولاديمير پوتين رييس جمهوري روسيه آغاز شد و بر اساس آن، روسيه حداكثر تا سال 2023، اين نيروگاه را با چهار رآكتور هسته‌اي و ظرفيت توليد چهار هزار و 800 مگاوات برق آماده بهره برداري مي كند.
دومين نيروگاه هسته‌اي تركيه در استان سينوپ در شمال اين كشور و در سواحل درياي سياه با همكاري كشور ژاپن احداث مي شود.
سومين نيروگاه هسته اي تركيه نيز قرار است با همكاري كشور چين احداث شود ولي هنوز مكان و جزئيات احداث آن اعلام نشده است.
اردوغان در سخنان خود همچنين با اشاره به پيشرفت تركيه در حوزه علوم فضايي گفت: تا سال 2003 تنها دو ماهواره متعلق به تركيه به فضا فرستاده شده بود ولي در 16سال گذشته 10 ماهواره ديگر پرتاب و تا سال 2039 نيز 11 ماهواره ديگر به فضا پرتاب خواهد شد.
رئيس جمهوري تركيه همچنين افزود: در سالهاي 2020 و 2021 با استفاده از راكت هاي شركت ايلان ماسك موسوم به فالكون ماهواره ترك ست 5A و ترك ست 5B را به فضا پرتاب خواهيم كرد.
خاورم/1905

سرخط اخبار جهان