تغيير آئين نامه داروخانه ها خدمات رساني را مشكل مي سازد

زنجان - ايرنا - رئيس انجمن داروسازان استان زنجان گفت: با اجرايي شدن تغييرات درآيين نامه جديد تاسيس داروخانه ها مشكلات عديده اي ايجاد خواهد شد و به نوعي خدمات رساني بهينه بويژه در مناطق آسيب پذير را با مشكل مواجه مي كند.

دكتر مهدي بيگدلي روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا افزود: در ماههاي اخير زمزمه تغيير آيين نامه تاسيس داروخانه توسط وزارت بهداشت و درمان موجي از نگراني و تشويش را در بين جامعه دارو سازان كشور ايجاد كرده است.
وي اظهار كرد: داروخانه به عنوان يك موسسه پزشكي و تكميل كننده چرخه درمان از اهميت بسزايي برخوردار است و داروسازان بدليل دسترسي آسان، سريع و بدون هزينه مردم براي گرفتن مشاوره و درمان بيماريها نقش مهمي در تامين سلامت جامعه دارند.
بيگدلي خاطرنشان كرد: باوجود مكاتبات و جلسات متعدد انجمن داروسازان كشور با مسئولان و وزير بهداشت و درمان و همچنين نمايندگان كميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي، بدون درنظر گرفتن نظرات كارشناسي دقيق انجمن داروسازان ايران و باوجود مخالفت داروسازان تغييرات آيين نامه تاسيس داروخانه توسط وزارت بهداشت تصويب و ابلاغ شده است.
وي بيان كرد: با اجرا شدن دستورالعمل سابق، حدفاصله قانوني مناسب با استانداردهاي علمي و اقتصادي بين داروخانه ها وجود داشت كه موجب ايجاد رقابت سالم، خدمت رساني عادلانه و دسترسي آسان تمام اقشار جامعه بويژه مناطق شهري و روستايي كمتر برخوردار به خدمات دارويي شده بود.
رئيس انجمن داروسازان استان زنجان ادامه داد: با اجرايي شدن تغييرات در آيين نامه جديد فواصل داروخانه هاي موجود بسيار كم خواهد شد و با برداشته شدن محدويت فاصله، بطور مسلم داروسازان تمايل خواهندداشت كه داروخانه خود را به داخل يا مجاورت ساختمانهاي پزشكان و مناطق شهري برخوردار از امكانات خدمات پزشكي و درماني منتقل كنند.
وي بيان كرد: تحقق اين مهم موجب مي شود نه تنها شهرك نشينان، مناطق شهري و روستايي كه از خدمات محروم هستند، بيشترين آسيب را متحمل مي شوند بلكه به نوعي موجب رقابت ناسالم و غيرحرفه اي بين داروخانه ها خواهد شد.
بيگدلي اظهار از اميدواري كرد: وزارت بهداشت و درمان در فاصله كوتاهي نسبت به عواقب اين تصميم آگاه شده و با حذف تغييرات جديد اعمال شده از بروز مشكلات آتي آن براي جامعه و نظام سلامت كشور پيشگيري كند.
به گزارش ايرنا، هم اكنون 130 داروخانه دولتي و خصوصي در استان فعاليت مي كنند كه از اين تعداد 73 داروخانه خصوصي و دولتي به شهر زنجان اختصاص دارد.
200 دارو ساز نيز در بخش هاي دولتي و خصوصي استان زنجان مشغول بكار هستند.
7320/8068

سرخط اخبار استان‌ها