۲۹ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۱:۴۹
کد خبر: 82946493
۰ نفر
تهران و البرز در انتظار سوت پایان پروژه همت

كرج-ایرنا- ترافیك سنگین درراه های مشترك تهران والبرز دراین سال ها برای ساكنان 2 استان پرجمعیت كشور، خسته كننده و ملال آور است، از این رو مردم برای تكمیل و توسعه پروژه های راهسازی مانند بزرگراه شهید همت لحظه شماری می كنند.

به گزارش ایرنا، عملیات ساخت بزرگراه شهید همت به طول 45 كیلومتر 5 سال پیش كلید خورد كه اهمیت این پروژه در اتصال به مسیرهای گردشگری شمال و شمال غرب كشور است.
این پروژه عظیم كه در امتداد بزرگراه تهران - كرج احداث شده، حدود 15كیلومتر مانده به كرج بنا به عللی مانند وجود املاك شخصی و محدودیت تا حدودی با مانع اجرایی مواجه شده است.
با اینكه تاكنون حدود 30 كیلومتر از این پروژه تكمیل و زیر بار ترافیك رفته اما سر ریز شدن بار ترافیكی آن به بزرگراه تهران - كرج در ورودی شرقی شهركرج، مشكل دیگری بر مشكلات ترافیكی البرز افزوده است.
قرار است این پروژه پس از تكمیل در ورودی شرقی شهركرج به 2 بزرگراه شمالی و جنوبی كرج متصل شود كه اگر این مهم به سرانجام برسد بخش عمده ای از ترافیك 2 كلانشهر تهران و كرج توزیع خواهد شد.
اكنون عملیات احداث بزرگراه شمالی كرج به مسافت 19 كیلومتر سومین سال ساخت خود را با 30 درصد پیشرفت فیزیكی پشت سرمی گذارد.
این بزرگراه افزون براتصال جاده كرج - چالوس ، بزرگراه شهید همت را با عبور از مناطق شمالی شهر كرج به آزاد راه كرج - قزوین متصل می كند.
طبق پیش بینی ها ، بزرگراه شمالی كرج در امتداد بزرگراه شهید همت تا 2 سال آینده به بهره برداری می رسد.
همچنین، بزرگراه جنوبی كرج یا استان البرز درامتداد بزرگراه شهید همت با عبور از شهرستان فردیس و جنوب كرج در شهرستان ساوجبلاغ به آزاد راه كرج - قزوین اتصال خواهد یافت.
طبق گزارش های رسمی، این پروژه اكنون در ابتدای مراحل ساخت بوده و قرار است در 3 سال آینده احداث وتكمیل شود.
با این حال تا زمان احداث 2 بزرگراه شمالی و جنوبی كرج ، اتصال بزرگراه شهید همت به جاده كرج - چالوس در منطقه بیلقان كرج می تواند در كاهش بار ترافیكی استان البرز تاثیر گذار شود.
پروژه بزرگراهی شهید همت پس از پشت سرگذاشتن بخش عمده موانع از جمله معارضان توانسته به پیشرفت فیزیكی 87 درصدی برسد كه به گفته مسئولان كشوری و استانی تا پایان سال جاری تكمیل می شود.
تكمیل این پروژه نیز در روان سازی ترافیك برای سفر به 14 استان كشور تاثیرگذار است و مسافران فارغ از گره های ترافیكی نفس راحتی خواهند كشید.
این پروژه مهم و تاثیر گذار بارها از سوی مسئولان كشوری و استانی مورد بازدید قرار گرفته و از نزدیك روند اجرایی آن بررسی شده است كه از جمله آن می توان به بازدید سال گذشته محمد باقر نوبخت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه كشور اشاره كرد .
وی در جریان این بازدید گفته بود كه پروژه اتوبان همت به حدی اساسی و تاثیرگذاراست كه با پیمانكار پروژه 2 نشست ویژه برگزار كردیم .
نوبخت درخصوص موانع پروژه نیز بیان كرد: برای رفع مشكلات و معارضان با جدیت وارد عمل شده ایم.
معاون رئیس جمهوری با تأكید برلزوم تسریع درتكمیل این پروژه ملی گفت: مردم می‌خواهند هر چه زودتر از این گونه پروژه ها استفاده كنند و تلاش رسانه‌های جمعی نیز برای انتشار خبرهای امیدواركننده در جامعه شایان تقدیر است.
وی بیان كرد: مراحل تكمیل پروژه اتوبان همت باید با سرعت بیشتری پیش برود و طبق اظهارات پیمانكار این پروژه با مشكل نقدینگی، تملك و معارضان مواجه است، بنابراین ازنظر مالی نیز باید نیازها تأمین شود.
همچنین صبح دیروزدوشنبه 28 خرداده ماه جاری، خیرالله خادمی معاون وزیرراه وشهرسازی ومحمدعلی نجفی استاندار البرز با حضور در محل احداث این پروژه مشكلات و نیازهای آن را واكاوی كردند.
اكنون فعالیت شتابان 230 ماشین سنگین راه سازی و 223 نیروی انسانی دراین مسیر سنگلاخی بیانگر تلاش راه سازان برای گشایش سریع مسیراست كه اگر كار با این رویه پیش رود باید به تكمیل پروژه شهید همت در زمان مقرر یعنی پایان سال جاری امیدوار بود.
معاون وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بازدید از پروژه شهید همت با اشاره به اینكه درسال جاری اعتباراتی به این پروژه تخصیص یافته است، گفت: به تازگی 56 میلیارد تومان اعتبار به این پروژه اختصاص یافته و تكمیل آن منوط به پرداخت كامل سهم دولت و آورده پیمانكار است.
خیرالله خادمی با تاكید بر اینكه امیدواریم با این تزریق مالی بزرگراه همت تا پایان سال به بهره‌برداری برسد، افزود: با این حال تمام قول‌هایی كه توسط مسئولان برای افتتاح این پروژه داده شده منوط به تامین به موقع اعتبارات است.
وی گفت: 50 واحد مسكونی در مسیر بزرگراه شهید همت طی 3 ماه گذشته خریداری و تخریب شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی با تاكید بر اینكه موانعی برای تخریب ومالكیت واحدهای مسكونی وجود داشت، اضافه كرد: درمجموع برای تكمیل این پروژه 160 میلیارد تومان اعتبار نیاز است كه 110 میلیارد تومان سهم دولت و 50 میلیارد تومان سهم سرمایه گذاراست .
استاندار البرز نیز در این بازدید اعلام كرد كه به رغم مشكلات مالی و برخی محدودیت ها بزرگراه شهید همت امسال تكمیل می شود.
محمدعلی نجفی نیز افزود: اكنون حدود 87 درصدعملیات اجرایی این پروژه انجام شده و انتظار می رود دستگاه های اجرایی نسبت به تكمیل پروژه اقدام كنند.
وی بیان داشت : این پروژه با جدیت در حال انجام است و موانع استانی آن رفع شده است.
استاندار البرز گفت: این استان با مشكلات ترافیكی مواجه بوده و باید توسعه راه های آن با سرعت انجام شود.
معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری البرز درحاشیه این بازدید اظهار كرد: اعتبار لازم برای خرید املاك مسیر پروژه شهید همت تامین شده است .
خسرو ارتقایی افزود: به تازگی هزینه تملك 70 واحد مسكونی در مسیر پروژه همت پرداخت كرده ایم و مبالغ سایر املاك آماده است.
وی گفت: به طور كلی عملیات احداث 15 كیلومتر از بزرگراه شهید همت باقی مانده كه در سه قطعه اجرا می شود.
ارتقایی خاطرنشان كرد: در قطعه سوم پروژه شهید همت 12 میلیارد تومان برای خرید و تخریب املاك درنظر گرفته شده است.
اكنون مردم خسته از ترافیك سنگین بین كلانشهرهای تهران و كرج برای تكمیل پروژه شهید همت و تسریع در گشایش سایر طرح های راه سازی لحظه شماری می كنند.
8029/ 6155