«اف.ای.تی.اف» راه مقابله با تحریم را تسهیل می كند

تهران- ایرنا- نماینده ایران در بانك جهانی گفت:اگر به اروپایی‌ها فشار می‌آوریم كه باید كانال مطمئنی ایجاد و از مناسبات مالی (در برابر تحریم) محافظت و این روابط را برقرار كنند، باید بدانیم روابط مانند بازی فوتبال دو طرف دارد كه نیازمند اجرای مقررات بین المللی همچون اف.ای.تی.اف است.

به گزارش ایرنا، «فرهاد نیلی» امروز(سه شنبه) در سی و نهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی تهران در پیامی كه به صورت ویدئویی منتشر شد، افزود: با توجه به فضای شیرین به وجود آمده در میان مردم در تب فوتبال و جام جهانی، فضای بین المللی بانكی شبیه جام جهانی است.
وی ادامه داد: برای حضور در روابط بانكی ‌بین‌المللی، باید بانك‌هایی داشته باشیم كه كارت قرمز نگرفته‌اند؛ بانك‌هایی كه 2 كارت زرد یا به طور احتیاطی یك كارت زرد هم نگرفته باشند زیرا بازی روابط بانكی بر خلاف بازی فوتبال، قرار نیست كه بعد از 90 دقیقه تمام شود و بعد از شروع، پایانی برای آن متصور نیست.

** آشنا نبودن بانك های ایرانی با استانداردهای بین المللی
نیلی تصریح كرد: باید بتوانیم بازیكنانی به زمین بفرستیم كه واجد شرایط و آماده این مسابقه باشند؛ اما بانك‌های ما سال‌هاست هیچ حسابرس ‌بین‌المللی، حساب‌های آن را بررسی و صورت‌های مالی آن را امضا نكرده است؛ بانك ها صورت‌های مالی خود را براساس استانداردهای مورد قبول جامعه ‌بین‌المللی تنظیم نكرده اند و با این استانداردها آشنایی ندارد.
وی ادامه داد: بانك های ما نمی‌توانند نسبت كفایت سرمایه خود را اعلام كنند به این دلیل كه این نسبت، اصلا قابل دفاع نیست؛ نمی توانند نسبت مطالبات معوق خود اعلام كنند زیرا سال‌هاست كه از حد نصاب‌های ‌بین‌المللی فراتر رفته است.
نماینده ایران در بانك جهانی افزود: بانك های ما با مدیریت ریسك در اندازه‌های ‌بین‌المللی حتی در اندازه‌های منطقه‌ای آشنایی ندارد و برخی از ریسك‌ها را نمی‌تواند اندازه‌گیری كند؛ حتی در صورت اندازه ‌گیری، ابزار لازم برای تخفیف و مدیریت این ریسك‌ها را ندارد؛ در اندازه ‌بین‌المللی و منطقه‌ای ظاهر نشده اند؛ صورت‌های مالی خود را منتشر نكرده زیرا به طور كلی صورت‌های مالی قابل انتشار ندارد نه به دلیل اینكه بانك های بدی هستند بلكه به دلیل اینكه تاكنون وارد چنین مسابقه‌ای نشده اند.
به گفته نیلی، تاكنون قاعده بازی، محلی و داخلی بوده است؛ پیش از بازی، حین بازی و بعد از بازی صورت یكدیگر را ‌می‌بوسند و تعارف دارند و چون بازی اصلا جدی نبوده، دعاوی و اختلافات و خطاهای این هم بازی با پادرمیانی داور و صحبت‌ مربی‌ها، قابل حل و فصل است.
نماینده ایران در بانك جهانی اظهارداشت: سال‌ها پیش، زمانی كه برای تیم‌های مقابل كری می‌خواندیم، زمانی كه نفت را بالای 110 دلار می‌فروختیم و وضع مالی ما بسیار خوب این بود، حریفان ما همه مقررات و بازی‌های تمرینی خود را براساس استانداردهای فیفا تدوین و تمرین كرده اند؛ همان مقرراتی كه باید در داخل زمین از آن پیروی كنیم؛ در آن زمان غافل بودیم كه ما هم دست آخر در بازی بین‌المللی باید با آن مقررات بازی كنیم نه مقررات داخلی خودمان.
این اقتصاددان تاكید كرد: حالا اگر بگوییم مقررات بازی بین‌المللی منصفانه نیست كسی حرف ما را نمی‌پذیرد چون مقررات به قوانین فیفا تبدیل شده است؛ حالا فیفا یا اف‌اِی‌تی‌اف (FATF) یا یك نهاد بین‌المللی دیگر، تفاوتی نمی‌كند؛ مهم این است كه نهاد بین‌المللی آن مقررات مصوب را می‌پذیرد و مسئول نیست كه ما در مورد منصفانه بودن یا نبودن این مقررات صحبت كنیم.
نیلی افزود: ما در زمین بازی هستیم و غیر از خودمان و تیم حریف و داور، هزاران تماشاگر، مسابقه را می‌بینند و آنها نیز مقررات بین‌المللی را نافذ می‌دانند. صدها میلیون بیننده هم این بازی را به طور غیرمستقیم تماشا می‌كنند و آنها هم مقررات بین‌المللی را قبول دارند.
به گفته وی، برابر این مقررات اگر بازیكنی كارت قرمز بگیرد، باید زمین بازی را ترك كند. اگر بازیكن ما در بازی گذشته كارت قرمز یا 2 كارت زرد گرفته باشد اصلا نمی‌تواند برای بازی وارد میدان شود؛ بنابراین شاید نخستین اولویت ما این است كه تركیب تیم را طوری بچینیم كه به تعداد كافی بازیكن برای بازی داشته باشیم؛ یعنی باید ببینید چند بانك دارید كه می‌توانند در فضای بین‌المللی با دیگر بانك‌ها وارد روابط كارگزاری شوند.

** ضرورت راه اندازی پویش نیاز به بانك سالم با تراز بین المللی
نیلی تصریح كرد: هرچند امروز بسیار دیر است اما به طور قطع هنوز از فردا زودتر است؛ باید اتاق تهران، اتاق ایران و همه اتاق‌های بازرگانی این پویش(كمپین) را زودتر از این شروع می‌كردند كه ما به بانك‌های سالم در مقیاس بین‌المللی احتیاج داریم؛ نه فقط سالم در مقیاس داخلی. احتیاج به بانك‌های قوی داریم؛ بانك‌هایی كه مدیریت ریسك را بشناسند، بتوانند به زبان بین‌المللی صحبت كنند و تراز قابل دفاع داشته باشند؛ در واقع به بانكداران ‌بین‌المللی نیاز داریم.
نماینده ایران در بانك جهانی گفت: اكنون این پویش باید فعالیت خود را شروع كند تا حداقل فضا اینگونه نباشد كه بنگاه‌های ما فقط به دنبال تسهیلات ارزان‌ قیمت، نرخ ارز ارزان و گرفتن وام و تسهیلات بدون اعتبارسنجی هستند؛ به طور قطع بنگاه‌های ما و اتاق بازرگانی كه بنگاه‌های را نمایندگی می‌كند، دنبال این خواسته‌ها نیستند.
وی اضافه كرد: باید بدانیم معركه‌ای كه از دستكم 20 سال پیش شروع شده، قرار است تندتر و شدت‌اش بیشتر شود؛ خزانه‌داری آمریكا با همه قوا آن را دنبال می‌كند؛ ما برای مواجهه با این شرایط باید بانك‌های قوی داشته باشیم؛ بانك‌هایی كه حداقل تماشاگران بپذیرند كه واجد شرایط و بدون كارت قرمز هستند و می‌توانند وارد زمین بازی شوند.
نیلی تاكید كرد: اتاق بازرگانی باید در جایی و زمانی كه نمایندگان مجلس و سیاسیون در تصمیم‌گیری تردید دارند، به عنوان مرجع تخصصی بنگاه‌داری و مرجع تخصصی فعالیت‌های اقتصادی در كشور وارد شود و پشتیبان بانكداری سالم، به‌روز، مدرن و قابل دفاع باشد. در غیر این‌صورت احتمالا سیاستگذاران سیاسی و اقتصادی نتوانند تصمیم های درستی بگیرند و ممكن است یك مساله اقتصادی وجه‌المصالحه مسایل سیاسی قرار گیرد.
وی ادامه داد: در نظر داشته باشیم، فردای تحریم، فردایی است كه ادامه خواهد داشت؛ ما در حال وارد شدن به یك اكوسیستم كاملا جدیدی هستیم كه در آن، نفس كشیدن، كار كردن و به خصوص كار مالی انجام دادن، احتیاج به توانایی‌هایی دارد كه ما پیش از این نیاموخته‌ایم.
نماینده ایران در بانك جهانی افزود: تنها توصیه‌ من این است كه در اكوسیستم جدید، به بازیكنان قوی نیاز داریم تا آنها را به زمین بفرستیم؛ بازیكنانی كه باید به طور كامل آنها را آماده كنیم؛ شاید برای این بازی 11بازیكن آماده و واجد شرایط در اختیار نداشته باشیم اما شاید بتوانیم حداقل چند بازیكن آماده و خوب به زمین بفرستیم؛ در این‌صورت ‌می‌توانیم انتظار داشته باشیم در بازی حرفی برای گفتن داشته باشیم؛ با داشتن چنین بانك‌هایی است كه می‌توانیم انتظار داشت روابط متقابل بانكی شكل بگیرد و قابل دوام باشد؛ امیدوارم كه آینده روشنی پیش روی ما باشد.
اقتصام**9189**1063** 2023