۲۸ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۴۷
کد خبر: 82945896
۰ نفر
اولویت های جدید تامین ارز ابلاغ شد

تهران- ایرنا- بانك مركزی، اولویت های جدید تامین ارز بابت مصارف ارزی خدماتی مورد نیاز متقاضیان به نرخ اعلامی این بانك را به شبكه بانكی ابلاغ كرد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از بانك مركزی، تامین و انتقال ارز به نرخ اعلامی بانك مركزی بابت هزینه‌های دفاتر نمایندگی‌ خارجی در ایران از جمله دفاتر نمایندگی بانك‌های خارجی در داخل كشور، از محل حساب ارزی این نمایندگی‌‌ها، مشروط بر آنكه ارز مورد نظر پیش از این توسط آن‌ها تامین شده باشد، بلامانع اعلام شده است.
همچنین تامین و انتقال یا پرداخت ارز بابت ارائه خدمات كنسولی سفارتخانه‌های خارجی داخل كشور و نمایندگی‌های دیپلماتیك مقیم ایران از جمله خدمات اخذ روادید و كنسولی از محل حساب‌های ارزی متصل به دستگاه های POS ارزی مستقر در سفارتخانه‌ها و یا كنسولگری‌ها مانعی ندارد.
تامین و انتقال ارز برای صندوق ضمانت صادرات ایران بابت پرداخت هزینه‌های بیمه اتكایی به بیمه‌گران خارجی، پرداخت خسارت بیمه‌نامه‌ها و ضمانت نامه‌های اعتباری ارزی به صادركنندگان و سیستم بانكی، پرداخت هزینه‌های حقوقی وصول مطالبات خارجی به موسسه های خارجی، پرداخت حق اشتراك بانك‌های اطلاعات خریداران و بانك‌های خارجی برای اعتبارسنجی آن‌ها، با تائید بالاترین مقام صندوق ضمانت صادرات ایران از اولویت های جدید ارزی است.
براین اساس در خصوص تامین ارز برای پرداخت خسارت بیمه‌نامه‌ها و ضمانت نامه‌های اعتباری ارزی به صادركنندگان و سیستم بانكی، صندوق ضمانت صادرات ایران موظف است نسبت به پیگیری وصول خسارت‌های پرداختی و بازگرداندن عین ارز به نرخ روز اعلامی از سوی این بانك اقدام كند.
براساس این بخشنامه، تامین و انتقال ارز بابت حق الوكاله دعاوی خارجی و سایر هزینه‌های حقوقی مربوط به بخش دولتی، در صورت ارائه تاییدیه دفتر مركز امور خدمات حقوقی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران كه در آن مبلغ حق الوكاله و موسسه خارجی مورد نظر قید شده، در وجه حساب اعلام شده توسط دفتر مذكور بلامانع است.
همچنین در رابطه با حق الوكاله دعاوی خارجی اشخاص حقیقی و حقوقی ایرانی (بخش غیردولتی) به میزان صورتحساب وكیل در خارج از كشور در وجه وكیل كه اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در كشور مورد نظر تایید شده باشد، بلامانع است.
تامین و انتقال ارز بابت اصل، سود و همه عواید حاصل از سرمایه‌گذاری خارجی در كشور با تایید سازمان سرمایه‌گذاری و كمك‌های اقتصادی و فنی ایران نیز از نظر بانك مركزی مانعی ندارد.
تامین و انتقال ارز بابت هزینه‌های حمل، ترانزیت و توزیع محموله‌های پستی بین‌المللی برای شركت ملی پست جمهوری اسلامی ایران با امضای ذیحساب یا مدیر امور مالی و معاونت برنامه‌ریزی، پشتیبانی و توسعه مدیریت شركت یاشده با تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و برای كاروران پستی غیردولتی و شركت‌های فعال خدمات پستی سریع بین‌الملل (دارای مجوز‏‏‏‏‏ یا پروانه فعالیت از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی) با ارائه اصل صورتحساب و تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات از طریق پست بانك امكانپذیر است.
اولویت هفتم این بخشنامه، به تامین، انتقال‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ یا پرداخت ارز (به صورت اسكناس) بابت برگزاری همایش‌های بین‌المللی و اعطای جوائز جشنواره‌ها و مسابقات به درخواست وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها، موسسه ها و شركت‌های دولتی و واحدهای وابسته و نهادهای انقلاب اسلامی و نهاد عمومی غیردولتی اختصاص دارد كه با امضای ذیحساب یا مدیر امور مالی و معاونت اداری و مالی بلامانع است.
همچنین تامین، انتقال‏‏‏‏‏‏‏‏‏‏ یا پرداخت ارز به اتباع خارجی (جهانگردان خارجی) بابت تبدیل مجدد ریال‌های اضافی ناشی از تبدیل ارز در سیستم بانكی كشور با ارائه صورتحساب فروش ارز و حداكثر در سقف آن از محل منابع آن بانك، امكانپذیر است.
اولویت نهم این بخشنامه، به تامین و انتقال ارز بابت هزینه اجاره و حق اشتراك شبكه‌های اطلاعاتی و بازاریابی دیجیتال (اینترنت، رویترز، گوگل و...) اختصاص دارد كه با ارائه درخواست متقاضی غیردولتی پیوست شده به اصل صورتحساب و با تایید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حداكثر به میزان مندرج در آن تا سقف 80 هزار یورو یا معادل آن به سایر ارزها بلامانع است.
به گزارش ایرنا، دولت از بیستم فروردین ماه نظام ارزی شناور مدیریت شده را كلید زده و اعلام كرد كه منابع ارزی كشور را با تعیین اولویت ها تامین می كند.
اقتصام*2025** 2023

سرخط اخبار اقتصاد