۲۸ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۷
کد خبر: 82945826
T T
۰ نفر
انصارالله يمن: نماينده سازمان ملل طرح جديدي ارائه نداد

تهران - ايرنا - 'محمد البخيتي' عضو دفتر سياسي 'جنبش انصارالله' يمن گفت: 'مارتين گريفيت' فرستاده ويژه دبير كل سازمان ملل در سفر به صنعا طرح جديدي ارائه نداد و فقط مطالب مطرح شده در سفر قبلي در چارچوب راه حل فراگير از جمله بندر الحديده و فرودگاه صنعا را تكميل كرد .

به گزارش روز دوشنبه پايگاه خبري روزنامه ' القدس العربي' چاپ لندن ،البخيتي افزود: فرستاده ويژه سازمان ملل طرح تسليم بندر و شهر الحديده را مطرح نكرد، همانطور كه سازمان ملل پيش از اين با پيشنهاد كشورهاي متجاوز (ائتلاف عربي) در باره بر عهده گرفتن مديريت بندر الحديده مخالفت كرده بود، زيرا اين امر از اختيارات سازمان ملل خارج است و فقط از نظارت بر اين بندر سخن به ميان آمد.
وي ادامه داد: درخواست تحويل بندر الحديده غير منطقي است، زيرا تاكنون هيچ كشوري بخشي از خاك خود را داوطلبانه به متجاوزان واگذار نكرده و اين بدين معنا است آنچه را كه متجاوزان از به دست آوردن آن از طريق نظامي عاجز هستند، به صورت مسالمت آميز تحويل آنها بدهيم و آنها حتما در آينده چيزهاي بيشتري مطالبه خواهند كرد.
البخيتي در خصوص درگيري هاي كنوني در استان الحديده گفت: تشديد حملات دشمن با تشديد حملات ما مواجه خواهد شد و نيروهاي انصارالله توانسته ابتكار عمل در خط ساحلي را به دست گيرد و همه راه هاي امداد رساني به دشمن را مسدود كند.
وي ادامه داد: اگر دشمن و كشورهاي متجاوز مايل به كاهش مصائب يمني ها هستند، آنطور كه ادعا مي كنند، پس چرا فرودگاه صنعا را كه تحت نظارت كامل قرار دارد، به روي ما بسته اند. تمامي پروازها به صنعا از اردن صورت مي گيرد و يك بار هم در فرودگاه 'بيشه' عربستان بازرسي مي شود.
مارتين گريفيت نماينده ويژه سازمان ملل در يمن ديروز (يكشنبه) با 'هشام شرف' وزير خارجه دولت نجات ملي وابسته به انصارالله و 'حسين العزي' معاون وي ديدار وگفت وگو كرد.
گريفيت در اين ديدار تلاش هاي خود در مدت گذشته را تشريح كرد.
شرف در اين ديدار تاكيد كرد: ما همچنان خواهان راه حل سياسي و صلح شرافتمندانه براي مردم يمن هستيم .
القدس العربي اعلام كرد: انصارالله يمن با طرح تسليم بندر الحديده به ائتلاف عربي به سركردگي عربستان مخالفت كرده است.
گريفيت تاكيد كرد كه سفر وي به صنعا ماموريت ويژه اي در شرايط حساس، به منظور به انجام رساندن تلاش هاي صلح است.
درگيري ميان نيروهاي ارتش و كميته هاي مردمي با مزدوران عربستاني تحت حمايت امارات در اطراف فرودگاه الحديده زير بمباران اين شهر توسط هواپيماهاي متجاوز عربستان و ائتلاف عربي به هدف اشغال آن همچنان ادامه دارد.
حملات متجاوزان عربستاني و ائتلاف عربي به استان الحديده در غرب يمن تاكنون موجب آوارگي حدود 5 هزار خانواده از اين شهر شده است.
گريفيت نماينده ويژه سازمان ملل ساعتي قبل صنعا پايتخت يمن را ترك كرد.
عربستان از روز ششم فروردين سال 94 در قالب ائتلافي از چند كشور عربي و با كمك و چراغ سبز آمريكا، حملات گسترده اي را عليه يمن، فقيرترين كشور عربي آغاز كرد تا به بهانه بازگردان رئيس جمهوري مستعفي اين كشور به قدرت، به اهداف و زيادخواهي هاي سياسي خود جامه عمل بپوشاند.
تجاوز عربستان به يمن تاكنون منجر به كشته شدن بيش از 14 هزار يمني بي گناه و ويراني اين كشور شده است.
خاورم** 1453**1651

سرخط اخبار جهان