۲۸ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۷:۵۹
کد خبر: 82945211
۰ نفر
محلات میزبان دومین كنگره بین المللی گل است

خمین - ایرنا - رئیس پژوهشكده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: محلات در هفته اول ابان ماه جاری میزبان دومین كنگره بین المللی و سومین كنگره ملی گل و گیاهان زینتی ایران است.

محمدرضا شفیعی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این برنامه بین المللی از یكم تا سوم آبان ماه همزمان با برگزاری جشنواره گل های داوودی در محل پژوهشكده ملی گل و گیاهان زینتی در شهرستان محلات دایر می شود.
وی، هدف از برگزاری دومین كنگره بین المللی و سومین كنگره ملی گل ایران را انتقال دانش تخصصی و بهبود ارتباط بین متخصصان و محققان گل و گیاه در سطح بین المللی و معرفی دستاوردهای جدید در زمینه های مختلف علوم و تولیدات تجاری انواع گیاهان زینتی بیان كرد.
رئیس پژوهشكده ملی گل و گیاه زینتی افزود: ایجاد تعامل و ارتباطات گسترده بین متخصصان، تولید كنندگان، كارشناسان، دانشجویان و فعالان صنعت گل و گیاهان زینتی كشور از اهداف دیگر این كنگره بین المللی است.
شفیعی خاطرنشان كرد: تلاش برای تجاری سازی و كاربردی كردن تحقیقات مختلف در زمینه گل و گیاهان زینتی و به نوعی انتقال اطلاعات علمی به تولید كنندگان و فعالان این صنعت از موضوعاتی است كه با جدیت دنبال می شود.
وی ادامه داد: سازها و اتوماسیون گلخانه ای به نژادی و به باغی، تغذیه و كشت هیدروپونیك، فیزیولوژی پس از برداشت، توسعه و طراحی فضای سبز، گیاهان بومی كم نهاده در فضای سبز، آموزش و ترویج ، آفات و بیماری ها، فناوری های نوین كشت، توسعه صادرات، توانمندی و چالش های صنعت گل، اقتصاد و بازار، فرهنگ و الگوی مصرف و مدیریت بهینه مصرف آب، آفات و بیماری های گل از محورهای این كنگره بین المللی است.
رئیس پژوهشكده گل و گیاهان زینتی گفت:محققان و كارشناسان داخل و خارج كشور می توانند چكیده مقالات خود را تا 30 تیرماه و اصل مقالات را تا 20 مرداد ماه جاری به دبیر خانه این كنگره در پژوهشكده ملی گل و گیاهان زینتی محلات ارسال كنند.
شفیعی زمان ثبت نام برای حضور در این كنگره را 30 مرداد ماه امسال بیان كرد و گفت: علاقه مندان برای اطلاع بیشتر می توانند به سایت كنگره به نشانی www.isopcongress.ir مراجعه كنند.
وی اظهاركرد: با توجه به تنوع بسیار گیاهان زینتی و پتانسیل بالای كشوردر خصوص تولید و صادرات گل و گیاهان زینتی توجه ویژه به این امر از الزامات توسعه ای در این بخش محسوب می شود.
شفیعی بیان كرد: همكاری تولیدكنندگان و پژوهشگران برای حل مشكلات تولید و دستیابی به دانش فنی مورد نیاز برای صنعت گل و گیاهان كشور ضروری است.
رئیس پژوهشكده ملی گل و گیاهان زینتی گفت: برگزاری كنگره علمی گل و گیاهان زینتی و هماهنگی بین متخصصان دانشگاهی، پژوهشی و تولیدكنندگان كشور از اولویت ها است و می تواند در این خصوص نقش برجسته ای را ایفا كند.
پژوهشكده ملی تحقیقات گل و گیاهان زینتی محلات شامل بخش های اصلاح، تكثیر و پرورش، گیاه پزشكی، تحقیقات خاك و آب، بیوتكنولوژی، عرضه، نگهداری و محیط های تولید، تحقیقات اقتصادی و بازاریابی در سال 1375 راه اندازی شده است.
7277/6013/