بیمارستان مسیح دانشوری وعلوم پزشكی ارتش  تفاهم نامه امضا كردند

تهران- ایرنا- رئیس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری گفت: تفاهم نامه همكاری بین این بیمارستان و دانشگاه علوم پزشكی ارتش با هدف بهره گیری از توان بیمارستان های تابعه ارتش و همچنین انتقال تجارب اهدای عضو بیمارستان مسیح دانشوری، به امضا رسید.

به گزارش ایرنا از وزارت بهداشت، دكتر فرحناز صادق بیگی روز یكشنبه درخصوص امضای تفاهم نامه بین بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشكی ارتش جمهوری اسلامی ایران، با بیان اینكه پس از انقلاب اسلامی در ایران، اهدای عضو با فتوای تاریخی و دوران ساز امام راحل (ره) در تاریخ 31 اردیبهشت 1368، جان دوباره ای گرفت، افزود: طبق قانون جمهوری اسلامی ایران مصوب 25 اردیبهشت ماه 1381 و همچنین مصوبه هیات وزیران به شماره 779/100 روز 30 مردادماه 1390 تمام بیمارستان ها موظف هستند، بیماران با سطح هوشیاری 5 و پایین تر از آن را به مراكز اهدای عضو دانشگاه مربوطه معرفی كنند.
صادق بیگی بیان داشت: یكی از بدنه های اصلی دانشگاه های علوم پزشكی كشور، واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی و همچنین بخش پیوند عضو است كه با قوت زیاد در زمینه های مختلفی مانند پیوند قلب، ریه، كبد، كلیه، پانكراس، روده و مغز استخوان در حال خدمت رسانی هستند.
رئیس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری ادامه داد: آمار بیماران نیازمند به پیوند عضو، بسیار است، به طوری كه طبق آخرین آمار مركز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، تعداد آنها حدود 30 هزار نفر برآورد شده و روزانه 10 تا 12 نفر به دلیل نرسیدن عضو اهدایی جان خود را ازدست می دهند.
وی اضافه كرد: از طرفی براساس آخرین آمار، سالیانه حدود 12 تا 15 هزار نفر به دلایل مختلفی مانند تصادفات و سكته های مغزی دچار مرگ مغزی می شوند كه اگر به موقع شناسایی و تایید شوند با رضایت خانواده آنان، می توان جان چند نفر را نجات داد، در غیر این صورت این عضوها زیر خاك می روند و امید افراد نیازمند عضو كم رنگ تر می شود و چه بسا به دلیل نرسیدن عضو اهدایی، بیمار فوت كند.
رئیس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینكه ایران همواره در سطح خاورمیانه و آسیا در زمینه اهدای عضو پیشتاز بوده است، تصریح كرد: این امر خود، گواه فرهنگ دیرینه و غنی ایثار و از خود گذشتگی ایرانیان است كه باعث می شود، نسبت به برادر و خواهر مسلمانشان بی تفاوت نباشند. این اصل مهم، در زمینه اهدای عضو هم متبلور شده است.
وی درخصوص فعالیت بیمارستان مسیح دانشوری در زمینه اهدای عضو گفت: بیمارستان مسیح دانشوری در زمینه اهدای عضو در سطح كشور و همچنین بین الملل، از شهرت بسیاری برخوردار است، به طوری كه حدود یك سوم عضوهای اهدایی كشور در این مركز تامین می شود و همچنین در زمینه پیوند ریه و قلب بسیار سرآمد است و همه ساله در كنگره های مختلف بین المللی با ارائه مقالات متنوع در زمینه فراهم آوری و پیوند حضور پر رنگی دارد. مسلما همه این موفقیت ها جز با تلاش فراوان اساتید و همكاران عزیز و حمایت های بی دریغ و دلسوزانه استاد محترم دكتر ولایتی امكان پذیر نبوده است.
صادق بیگی ادامه داد: مركز فراهم آوری بیمارستان مسیح دانشوری علاوه بر بحث درمانی، در دو بخش مهم فرهنگ سازی و آموزش برای افزایش ظرفیت عضوهای اهدایی در سطح كشور نقش مهمی را ایفا می كند كه از جمله این موارد، امضای تفاهم نامه همكاری با دانشكاه علوم پزشكی ارتش است.
وی درخصوص امضای تفاهم نامه بین بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشكی ارتش توضیح داد: فرماندهی بهداشت، درمان و امداد ارتش جمهوری اسلامی ایران با دارا بودن بیمارستان هایی در سطح تهران نظیر بیمارستان بعثت نیروی هوایی، بیمارستان گلستان نیروی دریایی، بیمارستان هاجر و خانواده نیروی زمینی و بیمارستان امام رضا، در سطح كشور از نظر منطقه ای، بسیار استراتژیك و از پراكندگی مطلوبی برخوردار است.
رئیس واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی بیمارستان مسیح دانشوری خاطرنشان كرد: این بیمارستان ها، از جمله بیمارستان های پر مراجعه كشور هستند كه نقش مهمی در افزایش سطح سلامت جامعه به ویژه نیروهای مسلح و خانواده محترمشان دارد و با توجه به وجود سلسله مراتب نظامی و نظم خاصی كه بر این بیمارستان ها حاكم هست و همچنین امكانات تخصصی و نیروی متخصص و فوق تخصص ماهر پیش بینی می شود كه در زمینه اهدای عضو و پیوند اعضا پیشرفت چشمگیری خواهد داشت.
وی تصریح كرد: تفاهم نامه همكاری بیمارستان مسیح دانشوری و دانشگاه علوم پزشكی ارتش با حضور علی اكبر ولایتی رئیس بیمارستان مسیح دانشوری و سرهنگ دكترعلیرضا خوشدل رییس دانشگاه علوم پزشكی ارتش جمهوری اسلامی ایران (آجا) به امضا رسید.
صادق بیگی درخصوص اهداف محورهای این همكاری گفت: ایجاد زمینه‌ های مناسب جهت بهره گیری از توانمندی های مركز آموزشی، پژوهشی و درمانی سل و بیماری های ریوی بیمارستان مسیح دانشوری به منظور انتفال دانش تجربیات بیمارستان مسیح دانشوری به دانشگاه علوم پزشكی آجا در زمینه بیماری های راه هوایی و ریه، پیوند قلب و ریه و فراهم آوری اعضا از جمله اهداف این تفاهم نامه است كه در این راستا از توان و ظرفیت بیمارستان های وابسته به ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز استفاده خواهد شد.
اجتمام*3061*1724

سرخط اخبار سیاست