۲۷ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۱۶
کد خبر: 82944834
۰ نفر
خطر بی خانمانی تنها موزه كارتون آسیا در تبریز

تبریز- ایرنا - موزه كارتون (كاریكاتور) تبریز به عنوان نخستین موزه قاره آسیا و پنجمین موزه جهان در حوزه كارتون، با خطر تملك ساختمان محل استقرار آن از سوی شهرداری و بی خانمانی مواجه است.

به گزارش ایرنا، موزه كارتون تبریز تنها موزه این هنر در كشور محسوب می شود كه به عنوان یكی از مقصدهای اصلی گردشگران ورودی تبریز 2018 هدف گذاری شده است.
موزهٔ كارتون تبریز در اسفند ۱۳۸۵ خورشیدی در بخش غربی 'خانهٔ هنر' این شهر تأسیس شده‌است؛ ساختمان محل استقرار موزه كارتون تبریز نیز تاریخی بوده و قدمت آن به 80 سال قبل می رسد.
موزه كارتون تبریز وابسته به اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اما بودجه سالانه ندارد و از محل در آمدهای انجمن كارتونیست های تبریز و حمایت‌های دولتی اداره می‌شود.
موزه كارتون تبریز دارای دو گالری نمایش با ۶۰ اثر از آثار اصل بزرگترین كارتونیست های جهان، یك كتابخانه تخصصی و كلاس و امور اداری است . این موزه محل استقرار انجمن كارتونیست های تبریز كه جشنواره‌های متعدد بین‌المللی از جمله 12 دوره جشنواره تبریز، 6 دوره جشنواره شهروندی تبریز، یك جشنواره پایداری و چندین دوره جشنواره كشوری را برگزار كرده ‌است.
موزه كارتون تبریز همچنین در سال ۱۳۹۰ میزبان دومین نشست روسای موزه‌های كارتون جهان بود كه نمایندگانی از ایتالیا، فرانسه، تركیه، آذربایجان، سوریه و بلژیك در آن حضور یافتند.
استاندار آذربایجان شرقی با بیان اینكه تبریز شهر اولین‌ها در حوزه فرهنگ است، اظهار داشت : داشتن آرشیو كامل نشریات تخصصی كارتون به همراه تنها كتابخانه ی تخصصی كارتون كشور و نگهداری 20هزار اثر از جمله امتیازات برجسته موزه تخصصی كارتون تبریز است.
مجید خدابخش اضافه كرد : یكی از اهداف و مقاصد اصلی گردشگران خارجی در سفر به شهر تبریز، موزه‌های این كهن شهر است و موزه كارتون در این راستا باید به خوبی تجهیز، به روزسازی و معرفی شود.
مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در گفت و گو با ایرنا با اشاره به حمایت این اداره كل از انجمن و موزه كاریكاتور تبریز افزود: توسعه و گسترش موزه از جمله برنامه های 'تبریز 2018' است كه پنج میلیارد ریال اعتبار برای آن در سال جاری اختصاص یافته است.
محمد محمدپور اضافه كرد: در صورت تامین این اعتبار، موزه كاریكاتور تبریز به طور كامل تجهیز و بهسازی می شود.
وی به شكایت شهرداری تبریز برای تملك ساختمان محل استقرار موزه كارتون اشاره كرد و گفت : شهرداری پیگیر شكایت خود از مجرای دادگستری است، در حالی كه بر اساس قوانین موضوعه، این شكایت باید در هیات حل اختلاف استانداری بررسی و حل و فصل شود و ما از این كانال اقدام كرده ایم.
موسس موزه كارتون تبریز نیز در گفت و گو با ایرنا می گوید: این موزه در سال 1385 با همكاری و حمایت اداره كل فرهنگ و ارشاد آذربایجان شرقی تاسیس شد.
رحیم بقال اصغری اضافه كرد: در این موزه 20 هزار اثر اصلی هنرمندان كارتون از بیش از 100 كشور جهان نگهداری می شود.
وی یادآوری كرد : موزه كارتون تبریز از نظر وسعت بعد از موزه «گابرو»ی بلغارستان دومین موزه وسیع جهان است، اما اگر فقط بخش كارتون این دو موزه مقایسه شود و بخش طنز موزه گابرو در نظر گرفته نشود، موزه تبریز وسیع ترین در جهان است.
این داور بین المللی كارتون ادامه می دهد: همه موزه های كارتون موجود در جهان شخصی می باشند و در این میان تنها موزه كارتون تبریز شخصی نیست.
وی اظهار داشت : این موزه دارای كتابخانه تخصصی است كه در آن آلبوم مسابقات جهانی، آرشیو نشریات و كاریكاتور نگهداری می شود و همچنین محلی برای برگزاری كارگاه های آموزشی است.
بقال اصغری گفت : موزه كارتون تبریز اكنون نیازمند طبقه بندی آثار است و فایل های فلزی جوابگوی تعداد پرشمار و نفیس آثار موجود در آن نیست.
وی تاكید كرد : تنها موزه كارتون آسیا و پنجمین موزه كارتون جهان نیازمند معرفی از سوی نهادهای مسوول و رسانه هاست.
این داور بین المللی رشته های هنری اضافه می كند: موزه كاریكاتور تبریز به عنوان دفتر مركزی فدراسیون جهانی كاریكاتور در ایران و انجمن كارتونیست های تبریز، محل برگزاری نمایشگاه ها، جشنواره ها و كارگاه های تخصصی هنرمندان این رشته نیز است و در بین هنرمندان جهان مركزی شناخته شده می باشد.
مدیركل روابط عمومی شهرداری تبریز نیز در پاسخ به خبرنگار ایرنا مبنی بر شكایت شهرداری به دستگاه قضایی برای تملك محل استقرار موزه كارتون تبریز افزود: مالكیت این بنا از نظر حقوقی متعلق به شهرداری است و ما قصدا داریم آن را مدیریت كنیم.
سعید حاجی زاده ادامه داد : البته ساختمان موزه كاریكاتور در صورت تملك توسط شهرداری نیز در چارچوب فضای فرهنگی باقی خواهد ماند و كاربری آن تغییر نخواهد كرد.
دارنده مقام های بین المللی مسابقات كارتون نیز در خصوص اهمیت موزه كارتون تبریز به ایرنا می گوید: موزه كارتون تبریز، قلب تپنده هنر كارتون و كاریكاتور منطقه است.
عاطفه یاریان اضافه كرد : موزه كارتون تبریز گنجینه ای نفیس از آثار اصلی بزرگترین كارتونیست های جهان است.
وی ادامه می دهد: موزه كارتون تبریز میعادگاهی برای دیدار پیشكسوتان این عرصه با كارتونیست‌های جوان و عرصه‌ای برای رشد و بالندگی این هنر زیبا و تبادل تجربیات كارتونیست‌ها است.
یاریان بیان كرد : اكثر كارتونیست‌های جهان از طریق تارنمای 'تبریز كارتون' كه در ردیف به روزترین پایگاه‌های خبری كارتون و كاریكاتور در سطح دنیا می‌باشد، پیگیر رویدادها و اخبار آن هستند.
وی تاكید كرد : ضروری است چنین داشته‌های ارزشمندی را كه زحمات فراوانی برای تاسیس و سرپا ماندن آن انجام شده است، قدر بدانیم و در حفظ آن برای آیندگان بكوشیم.
6120/518

سرخط اخبار فرهنگ