۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۳
کد خبر: 82944810
T T
۰ نفر

مسجدی برای اهل تسنن در تهران ساخته شود

۲۷ خرداد ۱۳۹۷، ۱۴:۵۳
کد خبر: 82944810
مسجدی برای اهل تسنن در تهران ساخته شود

تهران - ایرنا - عضو شورای شهر تهران بر ضرورت ساخت مسجدی برای مسلمانان اهل تسنن در شهر تهران تاكید كرد.

به گزارش ایرنا، حجت نظری روز یكشنبه در هفتادمین جلسه شورای شهر تهران با بیان ضرورت ساخت مسجدی برای اهل تسنن افزود: یكی از درخواست‌های به حق جامعه اهل سنت در شهر تهران داشتن مسجد یا حتی نمازخانه‌ای برای ادای فرایض دینی است.
وی گفت: در سال‌های گذشته این بخش از شهروندان، كه دارای جمعیتی كمتر از یك میلیون نفر در شهر تهران هستند، مورد كم توجهی قرار گرفته‌ و امروز حتی مسجدی برای اقامه نماز عید فطر برای این عزیزان وجود ندارد.
نظری تاكید كرد: دیگر اقلیت‌های دینی در تهران دارای دستكم یك عبادتگاه برای اجرای فرایض دینی و الهی خود هستند و مجبور نیستند برای اجرای مناسك دینی خود ساعت‌ها در خیابان در صف بایستند.
عضو كمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران تاكید كرد: طبق اصول مختلف قانون اساسی از جمله اصول 12 و 13 كه ادیان الهی و مذاهب مختلف را به رسمیت شناخته است و همچنین با توجه به شعار وحدت بین جامعه مسلمین، خواستار پیگیری و بررسی سریع جهت ایجاد عبادتگاه برای هموطنان اهل سنت هستم.

* حجت الاسلام سیدحامد علم الهدی معاون امور ایران در مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی سال گذشته در گفت و گو با خبرنگار معارف ایرنا اعلام داشت كه جمعی از علمای اهل سنت ایران با ارسال نامه ای به مفتی اعظم مصر، ضمن اعلام اینكه مساجد و مدارس علوم دینی اهل سنت ایران 10 برابر شده، از وی خواستند تا برای دیدن واقعیت ها به جمهوری اسلامی ایران سفر كند.
در این بیانیه كه خطاب به شیخ شوقی ابراهیم علّام مفتی اعظم جمهوری مصر نوشته شده، آمده است: جمعیت ما اهل‌سنّت در ایران به چندین میلیون نفر می­رسد كه در استان­های مختلف سكونت داریم. ما بیش از 16 هزار باب مسجد در اختیار داریم. تعداد طلّاب­ دینی ما در حوزه­های علمیه بیش از 12 هزار نفر است كه همه آن‌ها درس فقه اهل‌سنّت و جماعت شامل شافعی و حنفی می­خوانند.
این تعداد از مساجد و مدارس و طلاب ما ، ده برابر بیش از تعدادشان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی (ره) شده و شكی نیست كه همه این‌ها بدون پشتیبانی حكومت جمهوری اسلامی ممكن نبوده است.
علم الهدی درباره تعداد مساجد اهل سنت در تهران نیز به ایرنا گفت: اهل سنت در حدود 18 نمازخانه در استان تهران دارند كه به اقامه نماز جماعت و جمعه می پردازند كه این نمازخانه ها مناطق مختلف استان تهران از دماوند تا شهریار را در بر می گیرد.
وی افزود: البته تعبیر نمازخانه به این مساجد از آن جهت است كه برخی از این مكان ها در حال ساخت است و هنور تكمیل نشده و برخی از آنها نیز استیجاری است كه گاهی جابجا می شود و هر اجتماعی كه به 150 نفر برسد، می توانند با اخذ مجوز به تشكیل نمازخانه بپردازند.
نظری به موضوع تبلیغ موضوعی فوتبال در میدان ولیعصر كه تنها تیم ملی فوتبال مردان در آن بودند و توسط شهرداری مورد اصلاح قرار گرفت ، اشاره كرد و گفت: از این گونه بنرها در نقاط مختلف شهر نصب شده است كه ضرورت دارد برای دور ماندن از نگاه جنسیتی این موضوع مورد پیگیری و اصلاح توسط شهرداری قرار گیرد.
تهرام/7244//1348/1630
۰ نفر