۲۷ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۴۸
کد خبر: 82944803
۰ نفر
ظرفیت تولید زنجیره فولاد به 200 میلیون تن رسید

اصفهان- ایرنا- معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ظرفیت تولید زنجیره فولاد كشور تا قبل از سال 92 حدود 120 میلیون تن و بسیار نامتوازن بود اما با مجموعه اقدام های انجام شده امروز به 200 میلیون تن در سال رسیده است.

به گزارش ایرنا، جعفر سرقینی روز یكشنبه در مراسم معارفه مدیر عامل ذوب آهن اصفهان افزود: زنجیره فولاد در چند سال اخیر بهم خوره بود اما از سال 92 ایجاد توازن در آن آغاز و 80 میلیون تن ظرفیت در پنج سال گذشته در آن ایجاد شده است.
وی با بیان اینكه زنجیره فولاد كشور در زمان حاضر نسبت به پنج سال گذشته متعادل تر شده است، بیان كرد: چندین طرح با ظرفیت 110 میلیون تن در این زمینه تعریف و آغاز شده كه تا كنون 40 درصد پیشرفت كار داشته است.
سرقینی تاكید كرد: با تكمیل این زنجیره به تولید 40 میلیون تن فولاد در سال دست خواهیم یافت.
معاون وزیر صنعت همچنین گفت: ذوب آهن برای افزایش تولید در شرایط جدید پیش رو با كمترین ریسك مواجه است و می تواند در شرایط تحریم با كمترین دغدغه كار كند.
سرقینی با اشاره به اینكه امروز واردات كُك برای ذوب آهن منتفی شده است، افزود: سال گذشته 22.5 میلیون تن فولاد در كشور تولید شد كه 2 میلیون و 300 هزار تن متعلق به ذوب آهن بود.
وی با بیان اینكه امروز این صنعت در كشور بومی سازی شده است و در ساخت كارخانه های فولادی مشكل چندانی نداریم، تصریح كرد: ما ظرفیت تولید 33 میلیون تن فولاد خام را در كشور داریم و تا رسیدن به 55 میلیون تن تولید فولاد در چشم انداز سال 1404 فاصله چندانی نخواهیم داشت.
وی با تاكید بر اینكه باید در صنعت فولاد، مصرف آب و انرژی را روز به روز كاهش دهیم ، گفت: آمار مصرف آب و انرژی در سال های گذشته نزولی بوده ولی بیش از اینها باید تلاش كنیم.
وی همچنین رمز بقا و تداوم فعالیت های ذوب آهن را در تولید بیشتر خواند و اضافه كرد: ذوب آهن سرمایه ملی است و باید این صنعت را تقویت كنیم.
وی ادامه داد: دولت هیچوقت ذوب آهن را در شرایط سخت تنها نگذاشته و نخواهد گذاشت.

**ذوب آهن اصفهان با سه چالش بزرگ مواجه است
مدیرعامل شركت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی(شستا) نیز در این مراسم گفت: شركت ذوب آهن اصفهان با سه چالش بزرگ بدهی های مالی و بانكی، آب و تامین نقدینگی مواجه است.
مرتضی لطفی افزود: بدهی های مالی و بانكی ذوب آهن با بانك مركزی تهاتر خواهد شد و پیش بینی می شود با این كار 600 میلیارد تومان از هزینه های بانكی ذوب آهن كاسته می شود.
وی با بیان اینكه تامین آب، چالش دوم ذوب آهن است، اظهار كرد: برای رفع این چالش لازم است كه موضوع استفاده از پساب ها در دستور كار قرار گیرد.
به گفته وی، یكی از شركت های زیر مجموعه شستا در حال اجرای طرح سد سوم كوهرنگ است و اگر مشكلی پیش نیاید تا 18 ماه آینده این سد آبگیری می شود.
لطفی خاطرنشان كرد: حدود 500 نفر در این طرح مشغول كار هستند و ما هم قراردادی با این شركت برای تامین آب داریم.
لطفی ، تامین نقدینگی را چالش سوم و مشكل اساسی ذوب آهن خواند و اضافه كرد: امكان انتشار اوراق مشاركت را فراهم خواهیم كرد تا این مشكل برطرف شود.
مدیر عامل شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) گفت: مدیران باید تلاش كنند تا از این مشكلات بكاهند تا از تبدیل چالش ها به بحران جلوگیری شود.
لطفی با بیان اینكه دولت هم حمایت از این صنعت را همچون گذشته ادامه می دهد، افزود: مذاكره هایی در این ارتباط با وزارت صنعت، معدن و تجارت داشتیم و قول هایی در این زمینه داده شده است.
وی با بیان اینكه كارگران به اندازه ای كه در صنعت نقش دارند بهره متناسبی از آن نمی برند، تصریح كرد: مدیران باید توجه ویژه به كارگران داشته باشند.
به گفته وی، جمعیت شاغل در ذوب آهن اصفهان معادل هفت درصد مجموعه كاركنان شستاست.
وی همچنین گفت: از مجموعه 300 مدیر شستا در دو سال گذشته 270 مدیر از داخل مجموعه انتخاب شده اند.
در این مراسم منصور یزدی زاده به عنوان مدیرعامل شركت ذوب آهن اصفهان معرفی و از احمد صادقی مدیرعامل پیشین ذوب آهن تجلیل شد.
صادقی از سال 94 تاكنون مدیرعامل ذوب آهن اصفهان بود.
یزدی زاده از سال 73 در ذوب آهن اصفهان به عنوان عضو هیات مدیره، معاون برنامه ریزی و توسعه، معاون بازاریابی و فروش، مدیرفروش داخلی فعالیت كرده است.
وی از شهریور سال گذشته تا كنون مدیرعامل شركت ملی فولاد ایران بود.
ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین كارخانه تولید‌كننده فولاد ساختمانی و ریل در ایران است كه با ظرفیت 2.8 میلیون تن محصول نهایی، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌كند.
ذوب‌آهن اصفهان كه در سال 1344 تاسیس شد در شهرستان لنجان و در 45 كیلومتری جنوب غربی اصفهان قرار دارد.
ت/7150/3011/ 6022