۲۷ خرداد ۱۳۹۷،‏ ۹:۳۴
کد خبر: 82944403
۰ نفر
بهداشت و درمان ابركوه به توجه بیشتری نیاز دارد

یزد - ایرنا - تعدادی از شهروندان ابركوه با قدردانی از خدمات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی و تلاش دولت تدبیر و امید در رفع مشكل مناطق محروم گفتند: این شهرستان 53 هزار نفری در این بخش با چالش هایی روبروست و برای رفع كمبودها نیاز به توجه بیشتر مسئولان استان یزد دارد.

محمد مرادی ابرقوئی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: با وجود اجرای طرح تحول نظام سلامت، بیمارستان ابركوه به متخصص ارتوپدی، گوش ،حلق و بینی ، چشم پزشك و سونوگرافی نیاز دارد.
وی ادامه داد: بیمارستان با كمبود متخصص رادیولوژی تمام وقت روبروست و تامین سی. تی. اسكن از جمله نیاز جدی مردم این منطقه است.
محمد علیزاده دیگر شهروند ابركوهی هم با تایید سخنان مردادی ابرقوئی اظهار كرد: بیمارانی كه نیاز به سی. تی. اسكن دارند، مجبور به مراجعه به شهرهای شمالی استان فارس یا شهرهای یزد و میبد هستند.
وی با بیان اینكه فاصله ابركوه تا شهر یزد 140كیلومتر و شهر میبد 190كیلومتر است، ادامه داد: علاوه بر بعد مسافت این مسیر از ترافیك بالایی نیز برخوردار است.
همچنین شهروند دیگری كه حاضر به ذكر نامش نبود، گفت: مردم از اعزام‌ بیماران خود به دلیل كمبود امكانات درمانی و پزشك در شهرستان نارضایتی هستند .
وی ادعا كرد: برای كوچك‌ترین اقدام درمانی مجبور هستیم به مراكز بهداشتی و درمانی دیگر شهرهای استان مراجعه كنیم.
به گزارش ایرنا، یكی از مشكلات درمانی ابركوه شلوغی اورژانس بیمارستان به ویژه در روزهای پایانی هفته است كه 2 پزشك عمومی خدمات لازم را در اختیار بیماران قرار می دهند.
شماری از مراجعان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در این ارتباط خواهان اتخاذ تدابیر لازم برای رفع این مشكل شدند.
در ابركوه به عنوان یكی از شهرستان های كمتر توسعه یافته استان یزد یك باب بیمارستان با 54 تخت فعال است، در حالیكه این مجموعه بهداشتی و درمانی با توجه به موقعیت جغرافیایی آن نیاز به توجه ویژه مسئولان وزارت بهداشت درمان و استان دارد.
این شهرستان علاوه بر همجواری با استان های فارس و كهگیلویه و بویراحمد، در مسیر جاده طریق الرضا (ع) به مشهد مقدس قرار دارد.
تردد مسافران و زائران بوشهر، فارس و كهگیلویه و بویراحمد، از امكانات لازم برای پاسخگویی مطلوب به بیماران برخودار نیست و مردم برای رفع نیازهای درمانی خود با وجود بعد زیاد مسافت تا مركز استان زحمات زیادی را متحمل می شوند.
با این وجود شهرستان ابركوه به عنوان یك منطقه محروم، وضعیت درمانی آن با شرایط ایده آل فاصله دارد و با وجود بسته‌های تدارك دیده شده در طرح تحول نظام سلامت، با كمبود امكانات و پزشك در برخی رشته های تخصصی دست و پنجه نرم می كند.
به گزارش ایرنا، فرماندار ابركوه با تایید برخی چالش های بخش بهداشت و درمان می گوید: برغم خدمات دولت در حوزه سلامت ، سطح ارایه خدمات درمانی به شهروندان نیازمند ارتقاست.
محمد كاظمی نسب اظهاركرد: رادیولوژیست تنها به مدت سه روز در بیمارستان ابركوه حضور دارد، كه با ادامه این وضعیت با شرایط بحرانی در بقیه ایام هفته مواجه هستیم.
وی یكی از مشكلات درمانی بیمارستان را نبود متخصص ارتوپد بیان كرد و افزود: بیشتر بیماران مجبورند به مركز استان اعزام شوند.
رئیس شورای سلامت شهرستان یادآور شد: با وجود اخذ مجوز خرید دستگاه سی. تی. اسكن از وزارت بهداشت و مكاتبه مسئولان بیمارستان با شركت نصاب ، تنها به علت نبود فضای فیزیكی مناسب، هنوز دستگاه یادشده راه اندازی نشد .
وی حضور متخصصان رشته های سونوگرافی،گوش، حلق و بینی، چشم، روانپزشك، افزایش پزشك عمومی (پزشكان بومی) در تمام روزهای هفته و ... را از دیگر نیازهای بیمارستان عنوان كرد.
وی تصریح كرد: با وجود تجهیزات كامل چشم پزشكی و بسته های جراحی متأسفانه بیمارستان چشم پزشك ندارد.
وی نظارت بر آمبولانس های اعزامی بخش خصوصی و اورژانس هوایی را یكی دیگر از ضرورت های شهرستان بیان كرد.
فرماندار ابركوه خواستار ساماندهی وضعیت اورژانس هوایی و بال گردهای اعزامی كه بعضا فاقد امكانات و تجهیزات مورد نیاز است ، شد.
كاظمی نسب، با بیان اینكه مردم این منطقه كمتر برخوردار مستحق خدمات بیشتری در عرصه بهداشت و درمان هستند، اظهار كرد: از مسئولان دانشگاه علوم پزشكی یزد می خواهم همانند گذشته توجه ویژه ای به بیمارستان ابركوه برای رفع كاستی های این بخش داشته باشند.
فرماندار ابركوه خواستار ارتقا بیمارستان از 32 به 96 تختخوابی شد و عنوان كرد: با تامین نیروی انسانی متخصص و تجهیزات مشكل بیمارستان رفع خواهد شد.
وی تاكید كرد: كار تكمیل مركز درمانی شهر مهردشت با تغییر پیمانكار با سرعت بیشتری در حال پیشرفت است.
همچنین رئیس بیمارستان خاتم‌الانبیا (ص) ابركوه در گفت و گو با ایرنا تصریح كرد: مطالبات مردم به حق است، تمام تلاش های خود را برای برآورد نیازها و مطالبات مردمی پیگیری می كنیم.
وی تصریح كرد: هم اكنون در بیمارستان 54 تختخوابی ابركوه 11پزشك متخصص ، پزشك عمومی شامل جراحی عمومی، داخلی(1نفر) ، بیهوشی (2نفر)، قلب‌ و عروق (1نفر)، زنان و زایمان(2نفر)، اطفال (1نفر) ، رادیولوژی (1) و پاتولوژی هم 1نفر و 100نفر به بیماران شهرستان خدمات رسانی لازم را انجام می دهد.
دكتر محمدعلی شیخی با بیان اینكه پیگیری تامین تجهیزات بیمارستان از مطالبات اصلی شهرستان است ،اظهار كرد: البته تشكیلات سازمانی بیمارستان از 32 به 96 تغییر كرده كه نیاز به تامین نیروی انسانی و پزشكان بیشتری دارد.
وی یاد آور شد: جداسازی بخش های جراحی و داخلی با افزایش تخت های بزرگسالان، اطفال، اورژانس، ICU، نوزادان و زنان خواهد بود.
این مسئول تصریح كرد: تاكنون برای ساخت طرح توسعه بیمارستان بیش از 100میلیارد ریال هزینه شد و به 100 تا150 میلیارد ریال بودجه دیگر نیاز است تا به صورت كامل ساخته و تجهیز شود.
وی ادامه داد: در رابطه با راه اندازی طرح توسعه قرارداد جدیدی با پیمانكار منعقد و مقرر شد تا 24 تیرماه مراحل پیش راه اندازی موتورخانه و تاسیسات بیمارستان انجام شود.
وی اضافه كرد: تحویل بخش های بستری با 54 تخت، آشپزخانه و نمازخانه تا 24 مردادماه تحویل می شود.
شیخی یادآورشد : بقیه بخش های طرح توسعه با 90 درصد پیشرفت فیزیكی همانند بخش بستری زنان( NICU ) و (ICU) نوزادان، بسری اورژانس با 18 تخت تا آخر شهریور ماه سال 97 تحویل و بهره برداری می شود.
وی با بیان اینكه تجهیز بخش های یادشده در اولویت است ، بیان كرد: مسئولان بیمارستان در حال پیگیری تاسیسات زیربنایی از جمله برق، گاز و آب هستند.
محمد رضا صباغیان نماینده مردم حوزه انتخابیه مهریز( شهرستان های ابركوه، بافق، خاتم، مهریز و بهاباد) در مجلس شورای اسلامی كه به تازگی از بیمارستان ابركوه بازدید كرد،گفته بود: در ارتباط با تامین نیازهای بیمارستان ابركوه مكاتباتی با مسئولان استان و وزارت بهداشت انجام شده است .
مدیر بیمارستان خاتم الانبیا (ص) ابركوه هم گفت: به همت وزارت بهداشت، دولت در پنجم آبان سال 1395 مجوز ارتقای بیمارستان 32 تختخوابی به 96 تختخوابی را در كنار دیگر خدمات زیرساختی درمانی و بهداشتی صادر كرد.
صادق ابوالحسنی به ایرنا اظهار كرد: با اجرای طرح ارتقا، فضای بیمارستان از یكهزار و 500 متر مربع به هفت هزار مترمربع افزایش یافت.
وی ادامه داد: كلینیك تخصصی بیمارستان هم با زیربنای 750متر مربع در 2طبقه با 32 اتاق در اجرای طرح توسعه بیمارستان سال گذشته افتتاح شد.
به گفته رئیس شبكه بهداشت و درمان ابركوه وزارت بهداشت با فعالیت شبانه روزی مركز خدمات جامع سلامت شهر مهردشت از توابع بخش بهمن موافقت كرد.
دكتر عبدالحسین اكرمی افزود: با موافقت وزارت بهداشت و ارتقا فعالیت خدمات این مركز به شبانه روزی، این مركز در مجموعه ای كه با مشاركت خانواده مرحوم عباسی با 850 مترمربع زیربنا در دست ساخت است، مستقر می شود.
وی با اشاره به اجرای طرح تحول نظام سلامت در دولت تدبیر و امید اظهار كرد: هم اكنون 11پروژه در حوزه سلامت با 25 تا 50 درصد پیشرفت فیزیكی در دست ساخت است و دولت برای این پروژه ها 95 میلیارد و 750 میلیون ریال اختصاص داد .
شهرستان ابركوه یك بیمارستان ، پنج مركز بهداشتی ، 34 پایگاه سلامت جامعه ، یك باب آزمایشگاه مركزی ، 2 مركز اورژانس جاده ای و یك اورژانس فوریت های پزشكی 115 دارد.
مركز شهرستان 53 هزار نفری ابركوه در140كیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.
7540/ 2047/